Panorāma

Ministrijās - prēmijas un piemaksas

Panorāma

Tuvojas "Kilograms kultūras 2014" ceremonija

Ukrainā piemin Maidana gadadienu

SPECIĀLI no Kijevas: Liesmas un degošās riepas Maidanā aizstāj ziedi un karogi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ukrainas galvaspilsētā Kijevā turpinās plaši piemiņas pasākumi, lai pieminētu bojāgājušos Maidanā. Viņi krita no joprojām nezināmu snaiperu lodēm, kurus pēc Ukrainas ģenerālprokuratūras teiktā, koordinēja no Maskavas. Tomēr uz apsūdzēto sola pēc gada joprojām neviens nesēž.

Kijevas centrālais laukums, no kura pirms gada pacēlās liesmas un degošu riepu smārds, šajās dienās ieslīgst ziedos un piemiņas veltījumos. Nepārtraukti nāk arvien jauni cilvēki, lai godātu tos, kuri atdeva savu dzīvību, cīnoties par labāku un brīvu Ukrainu. Gan Maidanā, gan arī pēc tam – konflikta zonā Ukrainas austrumos, kas gandrīz katru dienu prasa jaunus upurus. Fotogrāfijas ar tā saukto „Debesu simtnieku” - pirmos bojā gājušos Maidanā - šodien ieskāva karogi ar veltījumiem no visas Ukrainas.

„Mēs to organizējām, lai pieminētu varoņus no „Debesu sotņas” un pretterorisma operācijas. Tie ceļoja no Maidana no vienas apdzīvotas vietas uz citu. Cilvēki uz karogiem rakstīja savas domas un lūgšanas par aizgājušajiem. Pēc četriem mēnešiem šie karogi ir atgriezušies Maidanā. Pēc tam tie nonāks muzejā Karpatos, Ivanofrankovskā, lai mūžam tiktu pieminēti šie varoņi, kas atdeva savu dzīvību par Ukrainas neatkarību. Te pārstāvēti visi Ukrainas reģioni, lūgšanas rakstījuši gan veci, gan jauni, lai Dievs mums palīdz un mūsu zemē iestājas miers. Slava Ukrainai!” saka brīvprātīgā Katrīna.

Tieši pirms gada šajā dienā notika visasiņainākie Maidana brīži, kad joprojām nezināmi snaiperi atklāja uguni uz protestētājiem. Maksims, Krievijas pilsonis, kurš pirms vairākiem gadiem pārcēlās dzīvot uz Dņepropetrovsku, bija viens no viņiem. Viņam lodes gāja secen, taču daudziem viņa biedriem ne: „Šeit pat kāpām augšā, kad tur stāvēja cilvēki formastērpos un šāva. No sākuma šāva zem kājām. Bet pēc tam diemžēl, lai trāpītu. Tajā brīdī bija trīspadsmit līķu. Tas uz visu mūžu paliks prātā.”

Maksims tāpat kā daudzi citi tā laika Maidana dalībnieki netic, ka vainīgie kādreiz tiks tiesāti: „Ir skaidrs, ka valdībai to nevajag. Varbūt, ja kādu tur sāktu kustināt izpildvarā, viņi norādītu uz tiem, kuri pasūtīja, bet tie ir draugi visiem. Roka roku mazgā, tā teikt.”

Ukrainas Ģenerālprokuratūra ir paziņojusi, ka asiņainie uzbrukumi tikuši koordinēti no Maskavas, un tādā gadījumā tas padara vainīgo sodīšanu vēl mazticamāku. Turklāt ir arī ziņas, ka pārliecinoši lielākā daļa pierādījumu jau tikuši iznīcināti. Jaunu informāciju martā varētu sniegt Eiropas Padomes darba grupa, kas martā publicēs savas izmeklēšanas rezultātus par Maidanā izdarītajiem pārkāpumiem.

Tikmēr cilvēkiem, kuri tolaik zaudēja savus tuviniekus, atliek vien pieminēt aizgājušos un, kā saka viņi paši, turpināt viņu iesākto cīņu, lai Ukraina beidzot varētu uzplaukt. Viens no viņiem ir Pjotrs, kurš Maidanā zaudēja savu dēlu. Nolikt ziedus dēla piemiņai Pjors atnācis kopā ar savu mazdēliņu: „Lūk, viņa dēliņš Vaņa. Vēl trīs brālīši un māsiņa viņam ir. Mūsu mērķis ir turpināt cīnīties, jo ļoti maz kas pašlaik mainās. Mana dzīve ir Maidans, un es dzīvoju pēc šīs sapratnes. Mūsu dzīves jēga ir cīnīties un turpināt mūsu tuvinieku uzsākto. Es arī visus šos  pārējos cilvēkus uzskatu par saviem dēliem.”

Pjotrs arī saka paldies Latvijai un pārējai Baltijai par morālo atbalstu un arī sniegto reālo palīdzību, piemēram, karavīru ārstēšanā: „Mēs zinām, ka jūs daudz laba esat darījuši. Paldies, es noliecu galvu brīvu cilvēku priekšā no visas Baltijas. Paldies jums!”

Kā vēstīts, kopumā sadursmēs Maidanā notikušo demonstrāciju laikā no 2013.gada novembra līdz 2014.gada februārim bojā gāja vairāk nekā simts cilvēku. Vairums no viņiem bija protestētāji pret bijušā prezidenta Viktora Janukoviča režīmu, bet arī milicijas darbinieki.

Nu katru gadu 20.februāris Ukrainā tiks atzīmēts kā „Debesu simtnieka” jeb ukraiņu valodā „Nebesna Sotņa” varoņu piemiņas diena.

Šajā dienā, 20.februārī, pirms gada Kijevas centrā situācija bija ārkārtīgi nokaitēta un notikumi asiņainai - pret protestētājiem uguni atklāja snaiperi, todien bojā gāja vairāk nekā 50 cilvēki. Tā bija asiņainākā diena vairāku nedēļu ilgušo Maidana demonstrāciju laikā. Divas dienas iepriekš dzīvību bija zaudējuši vairāk nekā 20 cilvēki.

Toreiz, dienu pēc snaiperu apšaudēm, Janukovičs un opozīcijas pārstāvji pēc sarunām ar Eiropas Savienības starpniecību parakstīja vienošanos, lai izbeigtu krīzi. Taču jau drīz Janukovičs izrādījās pazudis bez vēsts un vēlāk publiski parādījās jau Krievijā, paziņojot, ka varu Kijevā sagrābuši valsts apvērsumu sarīkojuši „fašisti”. Martā Kijevu un starptautisko sabiedrību šokēja Krievija, anektējot Krimu, bet Ukrainas austrumos aktivizējās prokremlisko separātistu kaujinieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti