SPECIĀLI no Grieķijas: Par jauno Cipra reformu plānu grieķi ir neizpratnē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai arī Grieķijas parlaments atbalstīja jauno premjerministra Alekša Cipra ekonomisko reformu plānu, sabiedrība joprojām ir neziņā par nākotni un neizpratnē.

Naktī uz sestdienu par plānu balsoja 251 no 300 parlamenta deputātiem, 32 balsoja pret, astoņi balsoja „klātesošs”. Balsojumā nepiedalījās deviņi deputāti, viņu vidū bijušais finanšu ministrs Janis Varufakis. Interesanti, ka parlamenta spīkere Zoja Konstantopulu un enerģētikas ministrs Panajotis Lafazanis, kuri ir partijas „Syriza” biedri, neatbalstīja jauno programmu un nobalsoja „klātesošs”.

Eiroparlamenta deputāts un bijušais Beļģijas ministru prezidents Gijs Verhofstadts Grieķijas parlamenta lēmumu nosauca par labajām ziņām ar lielo „L”, taču grieķi ir neizpratnē.

Grieķiete Efrosini strādā par fizikas, ķīmijas un matemātikas privātskolotāju un referendumā balsoja pret starptautisko aizdevēju nosacījumiem, jo uzskata, ka iedzīvotājiem nav jāmaksā par privāto banku kredītiem. „Balsoju „Nē!”, jo uzskatu, ka prasības, kas tika izvirzītas Grieķijai, vēl vairāk novārdzinās un nomocīs mazos uzņēmējus un mazturīgos iedzīvotājus, bet padarīs spēcīgākus lielo uzņēmumu īpašniekus un bagātniekus. Taču galvenokārt balsoju pret, jo vēlos, ka valsts, kurā dzīvojam, nākotne ir tās iedzīvotāju rokās, nevis cittautiešiem ir brīvība darīt šeit to, ko viņi vēlas. Ļoti daudzi no tiem, kuri balsoja „Nē!”, ir arī gatavi atbalstīt valsts izstāšanos no eirozonas,” saka Efrosini.

Viņa ir pārliecināta, ka jaunās Grieķijas parlamenta atbalstītās reformas iznīcinās galveno valsts ienākumu avotu – tūrismu, mazos un vidējos uzņēmējus, kā arī visus tos, kuri strādā kā pašnodarbinātās personas. „Jaunais valdības izstrādātais un parlamenta apstiprinātais plāns ir pretvalstisks!” piebilst Efrosini.

Juveliere Šerija dzīvo Salaminas salā un ir noraizējusies par nākotni: „Katru nakti, kad eju gulēt, es nezinu, vai no rīta, kad pamodīšos, Grieķija vēl būs Eiropas Savienības un eirozonas dalībvalsts vai nē.” Neskatoties uz apkārt valdošo neziņu, viņa nedomā par pārcelšanos uz dzīvi citā valstī: „Mana izvēle dzīvot Grieķijā ir tieši tāda pati kā solījums manam vīram būt kopā bagātībā un nabadzībā, slimībā un veselībā.”

Deonas dzimtā puse ir Floridas štats, bet jau vairākus desmitus gadu viņa dzīvo Grieķijā. Par jauno valdības piedāvājumu valsts ekonomiskās krīzes izbeigšanai un jaunas palīdzības programmas saņemšanai viņa ir neizpratnē.

„Tauta nobalsoja pret taupības pasākumiem, bet tagad visi tie priekšlikumi, pret kuriem balsoja svētdienas referendumā, tiek apstiprināti parlamentā,” lsm.lv saka Deona.

„Mans vīrs šobrīd strādā par uzņēmuma direktoru, un viņam kopumā nodokļos jāsamaksā puse no algas. Ja īstenos to plānu par papildu nodokļa uzlikšanu algām, viņam nodokļos nāksies maksāt 60% algas. Tad ir jādomā, vai vispār ir vērts strādāt. Un šī neziņa par nākotni ir ļoti nomācoša. Tika solīts, ka bankas tiks atvērtas 48 stundas pēc referenduma, taču tagad tās sola atvērt tikai pirmdien un arī nav zināms, kas īsti notiks nākamnedēļ,” stāsta Deona.

Nikoss, kurš šobrīd ir darba meklējumos, sarunā ar lsm.lv norādīja: „Redzot lielās cilvēku rindas pie bankomātiem, man uznāk depresija. Taču uzskatu, ka parlamenta apstiprinātie piedāvājumi starptautiskajiem aizdevējiem ir pareizs solis valsts ekonomisko problēmu risināšanā.”

Joprojām valda neziņa, kad tiks atcelta kapitāla kontrole un rindas pie bankomātiem vairs nebūs Grieķijas ikdienas aina. Taču jāatzīmē, ka ierobežojumi attiecas ne tikai uz norēķinu un kredītkaršu izmantošanu Grieķijā. Maksājumus ar Grieķijas banku norēķinu kartēm nav iespējams veikt ārzemēs, kā nevar arī iegādāties preces citu valstu interneta veikalos, piemēram, „Amazon” vai „eBay”.

Kā vēsta teiciens „katram mākonim ir zelta maliņa”, arī krīzes situācijā var atrast pozitīvas ziņas. Divas aizvadītās nedēļas sabiedriskais transports Atēnās bija bezmaksas, un satiksmes ministrs Hristos Spirdzis piektdienas pēcpusdienā paziņoja, ka pirmdien un otrdien – 13.un 14.jūlijā - joprojām nebūs jāmaksā par braukšanu metro. Arī viens no lielākajiem telekomunikāciju uzņēmumiem „Vodafone” jūlijā saviem klientiem piedāvā papildu bezmaksas īsziņas un sarunu minūtes.

Daudzos Atēnu rajonos iedzīvotājiem līdz septembrim tiek piedāvāts bez maksas izmantot peldbaseinus un sporta centrus.

Bērniem līdz augusta beigām nav jāmaksā par ieejas biļeti Zooloģiskajā dārzā. Ar patīkamiem jaunumiem iepriecina arī uzņēmums „Ryanair”, par 30% samazinot starptautisko lidojumu cenas, bet iekšzemes reisu biļetes cena ir 4,99 eiro. 

Vēstīts, ka līdz ar jaunās kreisās valdības nākšanu pie varas Grieķija daudzu mēnešu garumā nespēja vienoties ar starptautiskajiem aizdevējiem par pēdējo vairāk nekā septiņu miljardu eiro vērto programmu jo abas puses nepiekrita nosacījumiem. Grieķijas valdība vēlējās tos mīkstināt, aizdevēji palika pie sava.

Programmas termiņš beidzās, un, šo naudu nesaņēmusi, Grieķija faktiski nevar dzīvot tālāk. Šonedēļ Grieķijas puse ir iesniegusi aicinājumu sākt pilnīgi jaunas sarunas par pilnīgi jaunu vairāku desmitu miljardu eiro vērtu programmu no jau cita avota – krīzes mērķim īpaši izveidotā fonda, taču atkal visas puses nespēj vienoties par nosacījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti