SPECIĀLI no Edinburgas: Jebkurš no referenduma iznākumiem prasīs turpinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

„Cilvēki Skotijā jebkurā gadījumā balso par pārmaiņām,” tā vērtē Edinburgas universitātes profesors Vilfrēds Svendens, norādot - gan viens, gan otrs rezultāts prasīs turpinājumu. Latvijas Radio satiktie cilvēki Edinburgā, kuri jau izdarījuši izvēli, nešaubās par tās pareizumu, bet arī nenosoda pretējo pusi.

To, ka šī diena izvērtīsies tik nozīmīga, nevarēja paredzēt nedz Londona, nedz Skotijas parlaments, sarunā ar Latvijas Radio atzīst Edinburgas universitātes profesors Vilfrēds Svendens. Viņš iezīmē scenārijus, kas attīstīsies saskaņā ar vienu vai otru balsojuma rezultātu:

Cilvēki jebkurā gadījumā balso par pārmaiņām. Ja balsojums būs par palikšanu Lielbritānijas sastāvā, tad Vestminstere jeb tā sauktās apvienošanas partijas iestāsies par procesu, kas novedīs pie spēcīgāka Skotijas parlamenta un lielākas tā teikšanas fiskālajā un sociālajā jomā."

Savukārt, ja balsojums būs par Skotijas neatkarību, tad turpināsies astoņpadsmit mēnešu ilgas diskusijas, kuru laikā Skotija arvien būs Lielbritānijas sastāvā, un šajā laikā politiķi, kuri līdz šim iebilduši pret Skotijas neatkarību, varētu pievienoties tiem, kuri to atbalsta un kopīgi vest sarunas ar Lielbritānijas varu par nosacījumiem, ar kādiem Skotijai piešķirs neatkarību,” skaidro Svendens.

Viens no Edinburgas pilsētas Rietumu rajona balsošanas iecirkņiem iekārtots viesnīcā, pirmā stāva vestibilā. Te apkārt ir biroja ēkas, veikali, arī klusāks rindu māju rajons. Līdzīgi kā citur, žurnālisti ilgstoši telpā uzturēties nevar, tikai īsu brīdi.

Šeit gaida ierodamies ap tūkstoš divsimt balsotāju kopumā. Kā stāsta viena no iecirkņa darbiniecēm, dienas pirmajās piecās stundās nobalsojuši jau trešā daļa no visiem, kuri šeit piereģistrēti: „Jā, ir lielāka aktivitāte nekā citās reizēs. Mēs gaidām, ka nobalsos vairāk nekā deviņdesmit procentu balsstiesīgo. Normāli būtu starp 40 un 50 procentiem. Šoreiz ir daudz vairāk.”

Pie iecirkņa ārpusē ielas vidū izlikti vairāki paziņojumi – uz vienkāršas baltas lapas ar lieliem melniem burtiem rakstīts, ka šeit ir balsošanas iecirknis. Savukārt krāsainākie plakāti ir „pret” un „par” kampaņas uzsaukumi. Aģitācija Skotijā turpinās vēl līdz pēdējam brīdim.

Pie biroja Latvijas Radio sastop Makdonaldu ģimeni – Dženiferu un Donaldu, kuri tikko atbalstījuši Skotijas neatkarību. „Nākamie astoņpadsmit mēneši var būt trauksmaini, jo ir tik daudz lietu, ko risināt. Atdalīšanās no 300 gadu ilgas savienības prasīs pūles un laiku, ja gadījumā „jā” tiešām uzvarēs un „nē” būs zaudētāji. Es nesaku, ka tas būs viegli, bet tas būs to vērts, un es nākotnē redzu ļoti stipru Skotiju,” saka Dženifera. Savukārt Donalds norāda, ka ikviena valsts, kas jebkad ir kļuvusi neatkarīga, ir gājusi cauri tām pašām problēmām, kādas pieredzēs Skotija, ja kļūs neatkarīga.

Citādās domās ir kāda jauna sieviete ar bērniņu, kura ir no Ukrainas, taču Skotijā dzīvo jau septiņus gadus: „Es balsoju, lai Skotija paliek Lielbritānijas sastāvā. Es domāju, ka tas ir diezgan liels risks un ikviena neatkarība izmaksā dārgi. Skotija cietīs ekonomiski. Tai ir labāk palikt Apvienotajā Karalistē, un galu galā Skotijai jau tagad ir diezgan daudz brīvības, taču tā varētu pacīnīties par vēl lielāku neatkarību, esot Lielbritānijas sastāvā.”

Īsi pēc sarunas sieviete turpat satiekas ar Makdonaldu ģimeni, jo izrādās - ir kaimiņi, laipni apmainās ar sveicieniem, lai gan droši zina, kā katrs balsojis. Skotijā politisko uzskatu atšķirība arī tik vēsturiskā lēmumā tiek uztverta draudzīgi, bez naida un strīdiem.

Balsošanas biroji Skotijā būs atvērti līdz desmitiem vakarā, pēc Latvijas laika – līdz pusnaktij. Un pirmos rezultātus sola jau agri no rīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti