SPECIĀLI no Berlīnes: Visticamāk, Bundestāgā tiks veidota labēji kreisā lielā koalīcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vācijas parlamenta vēlēšanās uzvaru guvusi kancleres Angelas Merkeles vadītā Kristīgo Demokrātu Savienība. Tā apsteigusi opozīcijā esošos sociāldemokrātus par 16% balsu. Taču uzvaras prieku mazina līdzšinējo koalīcijas partneru - Brīvo demokrātu - sakāve un iespējamā neiekļūšana parlamentā. Līdz ar to arvien vairāk ekspertu sliecas domāt, ka tiks veidota labēji kreisā lielā koalīcija.

Tūlīt pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas publiskotās vēlētāju aptaujas liecina, ka pie varas esošajai Kristīgo Demokrātu Savienībai kopā ar savu māsas partiju Kristīgi Sociālo Savienību ir izdevies iegūt pārliecinošu uzvaru. Par abām šīm partijām ir nobalsojuši 42% vēlētāju, kas ir aptuveni par 8% vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās. Šāds rezultāts nozīmētu to, ka Merkeles partija faktiski var iegūt pat absolūto vairākumu vietu 598 deputātu lielajā parlamentā.

Uzrunājot savus atbalstītājus, kanclere Angela Merkele paziņoja, ka darīs visu iespējamo, lai turpmākajos četros gados Vācijas labklājība saglabātos.

Uzvaras garšu gan ir pamatīgi sabojājusi mazāko koalīcijas partneru Brīvo Demokrātu partijas sagrāve. Par brīvajiem demokrātiem nobalsojuši vien 4,8% vēlētāju, kas nozīmē to, ka partija ir zaudējusi gandrīz 12% un nākamajā parlamentā neiekļūs. Šī ir pirmā reize 45 gadu laikā, kad Brīvie demokrāti nedarbosies valdībā un partijas līderis Rainers Brūderle šo jau nosaucis par visu laiku sliktāko rezultātu, uzņemoties pilnu atbildību par šo neveiksmi.

Ja runā par opozīciju, tad lielākie Merkeles konkurenti Sociāldemokrāti ieguvuši aptuveni 26% balsu. Savā uzrunā pēc provizorisko rezultātu paziņošanas partijas līderis, bijušais finanšu ministrs Pērs Šteinbriks atzina, ka nevēlas izteikt nekādas spekulācijas par nākotni, jo bumba tagad atrodas Merkeles laukuma pusē. Acīmredzot šeit runāts par tā dēvēto lielo koalīciju, kurā apvienotos Kristīgie demokrāti un Sociāldemokrāti.

Parlamentā iekļuvušas vēl divas partijas - Kreisā partija un Zaļie. Tās abas ieguvušas pa 8% balsu un aptuveni 60 vietām parlamentā. Abas partijas gan pēdējo gadu laikā ir zaudējušas attiecīgi nepilnus četrus un trīs procentus vēlētāju balsu. Teorētiski, abām šīm partijām apvienojoties ar Pēra Šteinbrika sociāldemokrātiem, izveidotos pietiekami spēcīga koalīcija. Taču pats Šteinbriks ir paziņojis, ka ar kreisajiem kopā darboties nevēlas.

Vislielākā neskaidrība joprojām ir par aprīlī izveidoto eiroskeptisko partiju „Visu Vācijai”. Vairums vēlētāju aptauju šai partijai prognozē 4,9% balsu un tas ir pavisam nedaudz līdz iekļūšanai parlamentā. Arī šāds sasniegums jau tiek vērtēts kā milzīga uzvara, ņemot vērā daudzu līdz šim pie varas esošo politisko spēku zaudējumus. Šāds panākums apliecina, ka pietiekami ievērojama vācu sabiedrības daļa ir neapmierināta ar Vācijas sniegto palīdzību grūtībās nonākušajām Dienvideiropas valstīm un, ja tomēr partija nonāks parlamentā, Vienotu Eiropu atbalstošajiem Kristīgajiem demokrātiem nāksies rēķināties ar gana nepatīkamām diskusijām.

Šobrīd visas prognozes norāda uz Kristīgo demokrātu un Sociāldemorkātu lielo koalīciju, bet kā jau teica Pērs Šteinriks, bumba ir Merkeles rokās. Šāda koalīcija darbojās jau laikā no 2005.-2009.gadam un arī daudzi ielās aptaujātie cilvēki atzīst, ka faktiski abu šo partiju viedokļi daudzos jautājumos sakrīt. Taču jāatzīst, ka tieši šajā laikā sociāldemokrāti zaudēja vislielāko vēlētāju atbalstu. Vai šāda koalīcija būs darboties spējīga šoreiz, to rādīs laiks. Sociāldemokrātu līderis Pērs Šteinbriks iepriekš ir izteicies - ja arī viņa partija šādai koalīcijai piekristu, viņš pats tajā darboties nevēlētos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti