Kultūras ziņas

Mūžībā aizgājis Normunds Naumanis

Kultūras ziņas

“Oskaram” izvirza Baumanes filmu “Akmeņi manās kabatās”

“Saule, Pērkons, Daugava” saviļņo Barselonu

Speciāli no Barselonas: Katalāņu demonstrācija pulcē ap miljonu cilvēku

11.septembrī Spānijā, Barselonā, pieminot Katalonijas brīvības cīņu 300. gadadienu un izdziedot latviešiem tik nozīmīgo dziesmu "Saule. Pērkons. Daugava" ar komponistu Mārtiņu Braunu pie klavierēm, demonstrācijā pulcējās ap miljonu katalāņu.

Kā no Barselonas ziņo Latvijas Televīzijas kultūras žurnālists Toms Treibergs, demonstrācijā, kas norisinājās Barselonas centrālajā daļā uz divām nozīmīgām ielām, kas vienā punktā saplūst kopā, cilvēki izveidoja V veida burtu, kas apzīmē "Victory" jeb "Uzvara". Lielai daļai no sanākušajiem rokās bija lapa ar dziesmu, kuras melodija ir Mārtiņa Brauna sarakstītā "Saule. Pērkons. Daugava", bet dziesmas vārdu autors ir katalāņu dzejnieks Mikels Marti Pols.

"Pārsteidzoši - kā tas ir, kad tu tam seko līdzi no savas valsts, un kā tas ir, kad tu pats atrodies notikuma epicentrā. Ja es nebūtu šeit un uz notiekošo skatītos ziņās, man liktos, ka tas ir vēl viens liels "ļembasts", kurā ir uzbudinājums un kaut kāda veida negācijas. Bet tas, kas notika vakar, sajūta bija tāda, ka cilvēki ir iznākuši no savām mājām un devušies aprunāties ar kaimiņiem un draugiem, un tikai sagadīšanās pēc viņiem mugurā bija T-krekliņi, kura toņi kopumā veidoja Katalonijas karogu - tumši dzeltenas un sarkanas strīpas," stāsta Toms Treibergs.

Spānijas centrālā valdība gan pagaidām asi iebilst pret Katalonijas atdalīšanos no valsts.

Tā ir ļoti jūtīga tēma un ne visi ir laimīgi. Bet, iespējams, vakardien sameklēt kādu, kurš būtu skeptiski noskaņots, būtu tāpat, kā Dziesmu svētkos pajautāt kādam - varbūt tomēr nevajag uzstāties," norāda Toms Treibergs.

Runājot par Mārtiņa Brauna melodijas atbilstību spāņu temperamentam, Toms Treibergs norāda - neviens no cilvēkiem, kurus viņš saticis Barselonā, sevi nedēvē par spāni.

Nevar noliegt - varbūt ir dīvaini dzirdēt jūsmīgāku izpildījumu šai dziesmai, bet tas atkarīgs no apstākļiem," uzsver Toms Treibergs.

"Piemēram, kad dziedāja Katalonijas jauniešu koris un mēs bijām mēģinājumā, ko šovakar parādīsim Kultūras ziņās, jauniešu sejās redzams, ka tā nav došanās uz koru konkursu, viņu sejās ir redzams, ka tas ir kaut kas nozīmīgs. Šajā dziesmā viņiem bija uzticēts atrasties šajā V veida cilvēku ķēdes pašā epicentrā un dziedāt visai Barselonai," stāsta Toms Treibergs.

Par Katalonijas neatkarības himnu kļuvušās dziesmas galvenais vēstījums ir par grūtību pārvarēšanu, došanos pretī nezināmajam, arī par neparedzamām sekām, par to, ka tas ir labāk, nekā palikt uz vietas un neko nemainīt.

Kā jau vēstījām, komponists Mārtiņš Brauns ir gandarīts par "Saule. Pērkons. Daugava" kļūšanu par Katalonijas neatkarības himnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti