Pusdiena

ES ārlietu ministru sanāksmē apspriež situāciju pēc Sīrijas bombardēšanas

Pusdiena

Pusdiena 17.04.2018

Barselonā protesti pret Katalonijas neatkarības kustības līderu turēšanu apcietinājumā

Spānijas tieslietu ministrs: Katalonijā nav politieslodzīto, ir tikai «ieslodzīti politiķi»

Reaģējot uz dažu simtu tūkstošu Katalonijas iedzīvotāju svētdien sarīkotajiem protestiem, kuros viņi prasīja atbrīvot ieslodzītos reģiona neatkarības idejas līderus, Spānijas tieslietu ministrs Rafaels Katala norādījis, ka Katalonijā nav politieslodzīto un ir tikai “ieslodzīti politiķi”.

Ziņots, ka svētdien Barselonā simtiem tūkstoši demonstrantu protestēja pret Katalonijas neatkarības kustības līderu turēšanu apcietinājumā un pieprasīja viņu atbrīvošanu. Četrus mēnešus kopš ārkārtas vēlēšanām Katalonijas parlamentam joprojām nav izdevies ievēlēt reģiona premjeru - pašreizējais kandidāts Džordži Sančess atrodas cietumā, viņam izvirzītas apsūdzības par dumpi. Vairāki citi separātistu līderi joprojām atrodas ārvalstīs, tostarp Vācijā bijušais reģiona līderis Karless Pudždemons, kura izdošanu pieprasa Spānija.

Skandējot tādus saukļus kā „Brīvību politieslodzītajiem” vairāki simti tūkstošu cilvēku svētdien devās gājienā Barselonas ielās.

Saskaņā ar policijas aplēsēm piedalījās 315 000 cilvēku, savukārt demonstrācijas rīkotāji ziņoja par lielāku skaitu – 750 000.

Ieslodzījumā atrodas deviņi Katalonijas neatkarības kustības līderi un aktīvisti. Pēc oktobra neatkarības referenduma par atdalīšanos no Spānijas viņiem draud līdz 30 gadu cietumsods apsūdzībās par sabiedrisko līdzekļu izšķērdēšanu, musināšanu un dumpi.

Spānijas valdība vienlaikus noraida vārda „politieslodzītie” izmantošanu kā nepareizu.

Katala svētdien teica, ka Spānijā nav politieslodzīto, ir tikai „politiķi ieslodzījumā”.

Tostarp ieslodzījumā atrodas Katalonijas premjera amata kandidāts Džordi Sančess. Šobrīd viņu par tādu izvirzījušas neatkarību atbalstošās partijas Katalonijas parlamentā, kas decembrī notikušajās parlamenta vēlēšanās ieguva nelielu vairākumu.

Tomēr Spānijas Augstākā tiesa pagājušajā nedēļā noraidīja lūgumu Sančesu uz laiku atbrīvot no apcietinājuma. Tiesa argumentēja, ka ir pazīmes, kas liecina par viņa iespējamo vēlmi pārkāpt konstitucionālo kārtību.

Līdz ar to četrus mēnešus pēc ārkārtas vēlēšanām reģionam joprojām nav jauna premjera. Ja Katalonijas parlamentam līdz maija beigām neizdodas ievēlēt jaunu reģiona līderi, tad būs jāizsludina vēl vienas ārkārtas vēlēšanas.

Bijušais Katalonijas valdības vadītājs Karless Pudždemons svētdienas gājienu Barselonā nosauca par „ievērojamu pilsonisku un demokrātisku demonstrāciju”. Viņš paziņoja, ka „mēs esam Eiropas pilsoņi, kas tikai vēlas dzīvot mierā, brīvi un bez bailēm”.

Patlaban viņš atrodas Vācijā, kur nesen tika aizturētas, pamatojoties uz Spānijas izdotu aresta orderi, kas balstīts apsūdzībās par dumpi. Vācijas tiesa savukārt lēma, ka Pudždemonu nevar izdot Spānijai saistībā ar apsūdzībām dumpī, jo analoģiskas apsūdzības Vācijā par nodevību paredz tad, ja apsūdzētais ir pastrādājis vardarbību. Tiesa Pudždemonu atbrīvoja pret drošības naudu, bet Vāciju viņš nevar pamest. Pagājušajā nedēļā Spānija Vācijai iesniedza jaunu informāciju, lai pamatotu aresta orderi.

Pats Pudždemons svētdien paziņoja, ka Katalonijai vajadzētu izvairīties no vēl vienām ārkārtas vēlēšanām. Intervijā Berlīnē katalāņu telekanalam TV3 viņš gan atzina, ka šāda iespēja nav izslēgta.

KONTEKSTS: 

Konstitucionālā krīze Katalonijā sākās pagājušā gada rudenī, kad notika reģiona neatkarības referendums. Vairākums tā dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, tādēļ oktobra beigās tika pasludināta neatkarība no Spānijas. Pēc tam Spānijas premjers atlaida Katalonijas reģiona valdību. Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons aizbēga sākumā uz Beļģiju, bet pēc tam uzturējās citās Eiropas valstīs. Savukārt Katalonijā palikušie viņa līdzgaitnieki tika arestēti. Ārkārtas vēlēšanās Katalonijā balsu vairākumu ieguva neatkarību atbalstošie spēki,  taču izveidot jaunu valdību joprojām nav izdevies.  

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti