Spānijas tiesa neatzīst katalāņu līderi par Eiropas Parlamenta deputātu

Spānijas Augstākā tiesa ir atteikusies atzīt ieslodzīto katalāņu aktīvistu Oriolu Džunkerasu par Eiropas Parlamenta deputātu. Šāds spriedums ir pretrunā ar Eiropas Savienības tiesas spriedumu. Lai arī Džunkerass joprojām atrodas ieslodzījumā, viņš šonedēļ ievēlēts par Eiropas Brīvās alianses grupas prezidentu Eiropas Parlamentā.  

ĪSUMĀ:

  • Spānijas tiesa atsakās atzīt ieslodzīto katalāņu aktīvistu Džunkerasu par EP deputātu.
  • Džunkerass pērn notiesāts uz 13 gadiem par Katalonijas neatkarības referenduma rīkošanu.
  • Džunkerass atradās apcietinājumā kopš 2017. gada, taču ievēlēts EP.
  • ES tiesa nosprieda, ka Džunkerass ir jāatbrīvo, jo uz viņu attiecas EP deputāta imunitāte.
  • Spānijas tiesa: tagad imunitāte nav piemērojama, jo viņš ir notiesāts un atcelts no  amata.
  • Katalonijas prezidents: Tiesas spriedums apliecina Spānijas demokrātijas degradāciju.
  • Džunkerass šonedēļ tika ievēlēts par Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupas prezidentu EP.  

Viens no Katalonijas neatkarības kustības līderiem Oriols Džunkerass pagājušā gada oktobrī tika notiesāts uz 13 gadiem cietumā par Katalonijas neatkarības referenduma rīkošanu 2017. gadā, tam sekojošo neatkarības pasludināšanu, kā arī finanšu līdzekļu nepiemērotu izmantošanu.

Spānijas tiesa neatzīst katalāņu līderi par Eiropas Parlamenta deputātuUģis Lībietis

Šīs darbības Spānijas tiesas ir atzinušas par nelikumīgām. Džunkerass atradās pirmstiesas apcietinājumā kopš 2017. gada, taču šajā laikā viņš piedalījās Eiropas Parlamenta vēlēšanās un, startējot no Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības, tika ievēlēts.

Spānijas tiesas gan atteicās dot Džunkerasam tiesības nodot zvērestu, kas nepieciešams, lai viņš kļūtu par Eiropas Parlamenta deputātu.

Eiropas Savienības Tiesa decembra vidū nosprieda, ka Oriols Džunkerass ir nekavējoties jāatbrīvo no ieslodzījuma Spānijā, jo uz viņu attiecas Eiropas Parlamenta deputāta imunitāte.

Tiesas spriedumā tika atzīts, ka Džunkerass par parlamentārieti kļuva brīdī, kad pagājušā gada maija beigās tika pasludināti vēlēšanu rezultāti. Tiesas spriedumā arī bija teikts, ka imunitāte attiecas arī uz ceļošanu uz Eiropas Parlamentu.

Šo spriedumu katalāņu neatkarības kustība uzskatīja par nozīmīgu uzvaru, pieprasot Džunkerasa atbrīvošanu.

Taču ceturtdien, 9. janvārī, Spānijas Augstākā tiesa ir paziņojusi, ka par spīti Eiropas Savienības Tiesas lēmumam Oriolam Džunkerasam imunitāte netiek piešķirta un viņš no ieslodzījuma atbrīvots netiks.

Lai arī tiesas spriedumā atzīts, ka Džunkerasu vajadzēja atbrīvot pēc Eiroparlamenta vēlēšanām, tiesneši uzskata, ka tagad imunitāte vairs nav piemērojama, jo viņš jau ir notiesāts un atcelts no ieņemamā amata.

Tieši tāpēc tiesa negatavojas uzsākt oficiālu procedūru, lai prasītu Eiropas Parlamentam atļauju Džunkerasu nopratināt, jo viņa notiesājošais spriedums ir galīgs.

Spānijas Augstākās tiesas spriedums izraisījis pretrunīgas reakcijas.

Katalonijas prezidents Kims Torra paziņojis, ka tiesas spriedums apliecina Spānijas demokrātijas degradāciju.

Savukārt partijas „Ciudadanos” pārstāvis Eiropas Parlamentā Luiss Garisano izteicies, ka Eiropas Parlaments nevar kļūt par patvērumu noziedzniekiem, jo imunitāte nav tas pats, kas nesodāmība. Viņš paudis pārliecību, ka tuvāko mēnešu laikā tiks nobalsots arī par to, lai izdotu tiesāšanai arī citus trimdā dzīvojošos katalāņu līderus, tostarp bijušo prezidentu Karlesu Pudždemonu.

Pats Oriols Džunkerass bija cerējis, ka tiks atbrīvots un jau pirmdien varēs apmeklēt Eiropas Parlamenta plenārsesiju. Par spīti juridiskajām peripetijām viņš šonedēļ tika ievēlēts par Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupas prezidentu Eiropas Parlamentā. Šajā grupā darbojas arī no Latvijas ievēlētā Tatjana Ždanoka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti