Spānijas premjers Sančess devis jaunu impulsu Eiropas sociāldemokrātiem

Spānijas premjers Pedro Sančess ir kļuvis par Eiropas sociāldemokrātu zvaigzni. Viņa uzvara nesenajās Spānijas parlamenta vēlēšanās deva jaunu impulsu sociāldemokrātiem arī citās valstīs. Un tagad Sančess cer, ka viņš varēs izmantot šo brīdi, lai palielinātu Spānijas ietekmi Eiropā.

Spānijas premjers Sančess devis jaunu impulsu Eiropas sociāldemokrātiem
00:00 / 04:18
Lejuplādēt

Kopš aprīļa beigām Spānijas premjera Pedro Sančesa vārds Briselē skan nemitīgi. Sociālistu partijas vadošais kandidāts Eiropas Parlamenta vēlēšanās nīderlandietis Franss Timmermanss piesauc Sančesa uzvaru Spānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās kā pierādījumu tam, ka sociāldemokrātiem vēl ir spēks.

Lūk, kā Timmermanss atbildēja uz kāda žurnālista jautājumu par bijušās Katalonijas valdības ministriem, kuri šobrīd Spānijā tiek tiesāti: “Ja kāds grib kaut ko mainīt valstī, ja kādam nepatīk konstitūcija, tad demokrātiskā valstī, kur valda likuma vara un kur tiek ievērotas cilvēktiesības, šīm personām ir tiesības mēģināt panākt konstitūcijas izmaiņas. Bet tas ir jādara saskaņā ar konstitūciju. Valstī, kur valda likuma vara, to nevar pārkāpt. Un, ja kāds tā tomēr rīkojas, tad tam ir sekas. Par laimi Spānijas iedzīvotāji ir nobalsojuši par Pedro Sančesu, kurš iestājas par dialogu. Bet šim dialogam ir jānotiek saskaņā ar konstitūciju. Tāda ir Eiropas kārtība: dialogs saskaņā ar demokrātiskas valsts konstitūciju, kurā tiek ievēroti likumi.”

Pēdējos gados daudzi vēlētāji ir novērsušies no tradicionālām sociāldemokrātiskām partijām. Un saskaņā ar vēlētāju aptaujām nākamajā Eiropas Parlamentā šī partiju grupa, visticamāk, kļūs mazāka nekā pašreiz. Sančesa uzvara ir īpaši zīmīga arī tādēļ, ka sociāldemokrātu lielākie konkurenti – Tautas partija – Spānijā piedzīvoja graujošu sakāvi.

Tādēļ ir skaidrs, ka

Sančess spēlēs nozīmīgu lomu nākamās Eiropas Komisijas vadītāja un citu ietekmīgo Eiropas amatpersonu izvēlē.

Tas bija labi redzams arī neformālajā Eiropas Savienības līderu samitā Transilvānijā.

Tomēr ir viens “bet”. Spānijā Sančess vēl nav izveidojis koalīciju. Un sarunas par to, visticamāk, sāksies tikai pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Publiski Spānijas premjers mudina pārējās partijas nevilkt laiku garumā: “Vienīgais, ko es prasu, lai pārējās partijas izrādītu atbildību un pēc iespējas ātrāk panāktu vienošanos par jaunās valdības izveidošanu. Tas ir vajadzīgs ne tikai Spānijai, ber arī Eiropai.” Tomēr pārējie pagaidām nesteidzas.

Visticamāk, Sančess mēģinās noslēgt vienošanos ar kreiso partiju “Podemos”. Bet tās līderis Pablo Iglesiass vēlas veidot koalīciju un atbildēt par ministrijām, nevis tikai atbalstīt valdību parlamentā. “Viss ir iespējams. Mēs strādāsim, lai izveidotu kreisā spārna koalīciju. Mums ir jārunā par programmu un pārējiem jautājumiem. Pirmais solis ir apsēsties pie galda un sākt sarunas. Es aicinu jūsu būt pacietīgiem. Mēs esam vienojušies drīzumā tikties, bet šis process paņems ilgu laiku. Tādēļ es aicinu jūs saglabāt pacietību,” sacīja Iglesiass.

Sančess pagaidām izvairās skaidri atbildēt, vai viņš būtu gatavs dalīt kabineta krēslus ar “Podemos”.

Bet abām partijām tik un tā ir par maz balsu, lai izveidotu stabilu vairākumu. Būs nepieciešams sadarboties arī ar citām mazām partijām. Un arī opozīcija sola nesnaust.

Lūk, ko pēc vēlēšanām sacīja partijas “Ciudadanos” ģenerālsekretāre Inese Arimadasa: “Mēs augam. Mums ir spēcīga un tīra partija. Iekšējas domstarpības nespēs novērst mūsu uzmanību. Alberto Rivera skaidri stāvēs pret valdību, kas tikai kaitēs Spānijai.”

Pedro Sančess par vienu no saviem mērķiem ir izvirzījis Spānijas ietekmes palielināšanu Eiropā. Atšķirībā no 90. gadiem šobrīd Spānijas politiķi ieņem visai maz vadošu amatu Briselē. Tādēļ premjers vēlas to mainīt. Tomēr daudz kas šajā plānā būs atkarīgs no tā, kāds būs Eiropas Parlamenta vēlēšanu iznākums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt