Pusdiena

Pēc «Brexit» balsojuma trūkst skaidra plāna turpmākajai rīcībai

Pusdiena

Pusdiena 28.06.2016

Vēlēšanās Spānijā uzvar Rahoja vadītā partija, bet vairākumu tai tā arī neizdodas iegūt

Spānijā pēc vēlēšanām atkal politiskā strupceļa draudi; Rahojs gatavs veidot valdību

Spānijas parlamenta ārkārtas vēlēšanas uzvarējusi līdzšinējā premjera Mariano Rahoja vadītā centriski labējā Tautas partija. Bet tāpat kā vēlēšanās pirms pusgada arī šoreiz tā nav ieguvusi parlamentāro vairākumu. Politiskais strupceļš Spānijā draud turpināties, partijām nespējot vienoties par koalīciju. Tomēr Rahojs paziņoja, ka pēc uzvaras viņa vadītajai partijai ir tiesības valdīt. 

Spānijas otrs lielais politiskais spēks – sociālisti - ieguvuši otru lielāko balsu skaitu. Trešo un ceturto vietu ieguva pret taupības pasākumiem noskaņotā kreiso partiju apvienība „Unidos Podemos” un centriski labējā partija „Pilsoņi”.  

Svētdien, 26.jūnijā, spāņiem nācās otro reizi pusgada laikā doties pie balsošanas urnām pēc tam, kad pērn decembrī notikušajās parlamenta vēlēšanās nevienai partijai neizdevās iegūt vairākumu. Tā Spānijai bija jauna situācija, jo vairāk nekā 30 gadus pārmaiņus pie varas bija atradušies divi dominējošie politiskie spēki – vai nu līdzšinējā premjera Mariano Rahoja konservatīvā Tautas partija vai Sociālistiskā partija.

Līdzšinējo politisko kārtību izjauca kreisi un pret taupības pasākumiem noskaņotās partijas „Podemos,” kā arī centriski labējās partijas „Ciudadanos” jeb „Pilsoņi” popularitāte un iekļūšana parlamentā.

Vairāku mēnešu sarunas centienos izveidot koalīciju noveda politiskajā strupceļā, un, lai no tā mēģinātu izkļūt, nācās rīkot vēl vienas – parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Tomēr svētdienas balsojuma rezultāti ir ļoti līdzīgi tiem, kādi bija pirms pusgada.

Atkal uzvarēja Rahoja Tautas partija, kas sevi attēloja kā stabilitātes garantu. Svētdienas balsojumā, kas notika pēc Apvienotās Karalistes referenduma, Rahoja Tautas partija šoreiz ieguva 137 deputātu vietas, kas ir par 14 vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās decembrī.

Ar šo mandātu skaitu gan joprojām nepietiek vairākumam 350 deputātu parlamentā. Tomēr Rahojs, svētdienas vakarā uzrunājot atbalstītājus, paziņoja, ka centīsies izveidot jauno Spānijas valdību.

„Mēs esam uzvarējuši vēlēšanās, un mums ir tiesības valdīt tieši tāpēc, ka esam uzvarējuši vēlēšanās. Bet tagad svarīgi ir būt noderīgiem visiem 100 procentiem spāņu tautas. Gan tiem, kas balsoja par mums, gan tiem, kas par mums nebalsoja,” sacīja Rahojs.

Parējās partijas tikmēr piedzīvoja atbalsta kritumu. Sociālisti palika otrajā vietā, bet ieguva tikai 85 deputātu vietas - mazāk nekā decembrī, un tas partijai ir sliktākais rezultāts pēdējās desmitgadēs. Turpat netālu kā trešā finišēja pret taupības pasākumiem noskaņotā galēji kreisā partiju apvienība „Unidos Podemos” („Apvienoti mēs varam”) ar 71 mandātu. Bet ceturtā ir centriski labējā „Ciudadanos” („Pilsoņi”) ar 32 vietām.

Līdz ar to spāņu politiķiem joprojām priekšā ir tie paši izaicinājumi valdības veidošanā kā aizvadītajos mēnešos. Rahojam joprojām nepieciešams citu partiju atbalsts, kuru tās līdz šīm nav vēlējušās sniegt. Rahoja vadītās Tautas partijas tēlu aptraipījuši korupcijas skandāli, kā arī iedzīvotāju neapmierinātība ar augsto bezdarba līmeni un taupības pasākumiem.

Rahojs uzstājis, ka kopš nākšanas pie varas 2011.gadā viņam izdevies atjaunot Spānijas ekonomisko izaugsmi un samazināt bezdarbu, kas gan joprojām ir 21% un ir otrs augstākais Eiropas Savienībā aiz Grieķijas. Viņa politiskie sāncenši savukārt apsūdzējuši līdzšinējo valdību, gan ka tās laikā pieaugusi nevienlīdzība un darba tirgus ir nestabils, gan norādījuši uz korupcijas skandāliem.

Jau ziņots, ka vēl pirms balsošanas tika lēsts, ka tūlīt pēc balsošanas iznākuma vēlēšanu līderi sēdīsies pie viena galda ar Spānijas karali Felipi VI, lai meklētu jauno valdības vadītāju. Ja arī šajā reizē partijas nespēs vienoties, Spānijai nāksies rīkot trešās vēlēšanas, kas, kā prognozē analītiķi, izraisīs lielu sabiedrības neapmierinātību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt