Spānija lūdz Eiropas Parlamentam atcelt Pudždemona deputāta imunitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Spānijas varasiestādes ir lūgušas Eiropas Parlamentam (RP) atcelt deputāta imunitāti bijušajam Katalonijas premjeram Karlesam Pudždemonam un viņa valdības veselības ministram Tonijam Komīnam.

ĪSUMĀ:

  • Spānija lūdz EP atcelt Pudždemona viņa valdības ministra deputāta imunitāti.
  • ES Tiesa abus katalāņu politiķus atzina par pilntiesīgiem EP deputātiem.
  • Spānija grib turpināt cīņu par viņu izdošanu tiesāšanai Madridē.
  • Pieprasījums nodots izskatīšanai EP Juridiskajā komitejā.
  • Izskatīšana ilgs vairākus mēnešus, tad lēmumu pieņems deputāti plenārsēdē.
  • Spriežot pēc politiķu neformāliem izteikumiem, pieprasījumu varētu atbalstīt.
  • Vairums EP politiķu nevēlas tikt ierauti strīdā starp Spāniju un Kataloniju.
  • Tikmēr Pudždemons atgādina: Katalonija ir visas Eiropas iekšējais jautājums.
  • EP ieviests aizliegums plenārsēžu zālē izvietot mazus karodziņus pie deputātu vietām.
  • Neoficiāli to saista ar mēģinājumiem nepieļaut Katalonijas simbolikas parādīšanos.  

Saskaņā ar neseno Eiropas Savienības (ES) Tiesas lēmumu abi kataloniešu politiķi tika atzīti par pilntiesīgiem eiroparlamentāriešiem. Tomēr Spānijas varasiestādes vēlas turpināt cīņu par viņu izdošanu tiesāšanai Madridē.

Spānija lūdz Eiropas Parlamentam atcelt Pudždemona deputāta imunitāti
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

Pagāja vien pāris dienas, kopš Pudždemons un bijušais reģiona veselības ministrs   Komīns tika oficiāli atzīti par Eiropas Parlamenta deputātiem, bet jau pirmās plenārsesijas beigās Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja vietniece, bijusī Polijas premjere Eva Kopača, kura tajā brīdī vadīja sēdi, nolasīja paziņojumu - Spānijas varasiestādes ir nosūtījušas parlamenta priekšsēdētājam oficiālu lūgumu atcelt deputātu imunitāti Pudždemonam un Komīnam.  

Pieprasījums tika nodots izskatīšanai Eiropas Parlamenta Juridiskajā komitejā. Spriežot pēc lielāko parlamenta politisko grupu vadītāju neformāliem izteikumiem, Spānijas varasiestāžu pieprasījums, visticamāk, tiks atbalstīts.

Var nojaust, ka vairums Eiropas Parlamenta politiķu nevēlas tikt ierauti strīdā starp Spāniju un Katalonijas separātistiem.

Un tieši to Pudžemons un Komīns, visticamāk, mēģinās darīt.  

Jau pirmās uzstāšanās laikā plenārsēdē Pudždemons ir paspējis atgādināt, ka Katalonija ir nevis Spānijas, bet gan visas Eiropas iekšējais jautājums.

“Ir jāatrod politiskais risinājums caur dialogu un sarunām. Eiropas Savienībai ir jāatrod vienots demokrātisks pašnoteikšanās mehānisms. Represijas nevar būt pieņemams risinājums. Eiropas politiķiem ir pienācis laiks skaidri paust savu viedokli un parādīt pārējai pasaulei, ka pašnoteikšanās tiesības ir labākais un demokrātiskākais veids, kā atrisināt teritoriālos konfliktus ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē,” paziņoja Pudždemons.

Savukārt cita Pudždemona uzstāšanās izprovocēja vārdu apmaiņu ar Lūgumrakstu komitejas vadītāju, Eiropas Tautas partijas deputāti no Spānijas Dolorsu Monseratu.

“Eiropa ir pretstats jūsu destruktīvajam nacionālismam. Jūs bēguļojat no tiesvedības. Jūs esat pārkāpis likuma varas principus un esat nozadzis budžeta līdzekļus. Šī nedēļa sākās ar to, no kā jūs visvairāk baidāties: tika piemērots likums.

Imunitāte nav tas pats, kas nesodāmība,” paziņoja Monserata.

Visticamāk, Spānijas prasības izskatīšana Juridiskajā komitejā ilgs vairākus mēnešus. Pēc tam gala lēmumu pieņems deputāti plenārsēdē.

Bet jau tagad spēkā ir stājies aizliegums plenārsēžu zālē izvietot mazus karodziņus pie deputātu vietām. Neoficiāli tas tiek saistīts ar mēģinājumiem nepieļaut Katalonijas simbolikas parādīšanos.

KONTEKSTS:

Vasarā pēc EP vēlēšanām Eiropas Parlaments apturējis visu jaunievēlēto Spānijas deputātu akreditāciju pēc tam, kad iekļūšana parlamenta ēkā tika liegta bijušajam Katalonijas premjerministram Karlesam Pudždemonam un vēl vienam katalāņu separātistu eiroparlamentārietim. Pudždemons ievēlēts parlamentā, tomēr nebija skaidrs, vai viņš varēs ieņemt deputāta vietu - visiem ievēlētajiem Spānijas deputātiem ir jāzvēr uzticība konstitūcijai, un tam ir jānotiek klātienē. Tomēr, ja Pudždemons atgrieztos Spānijā, viņš uzreiz tiktu aizturēts.  Vēlāk viņš atzīts par EP deputātu.

Katalonijas valdība 2017. gada 1. oktobrī par spīti Madrides aizliegumam sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību. Pēc tam reģionālais parlaments nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas.

Savukārt Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, un tika atlaista Katalonijas valdība un reģiona parlaments, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas. Separātistiem šajās vēlēšanās gan izdevās saglabāt vairākumu reģionālajā parlamentā.

Vairāki reģiona līderi nonāca cietumā un stājušies tiesas priekšā apsūdzībās par dumpi un valsts līdzekļu izšķērdēšanu. Savukārt citi reģiona līderi aizbēga no valsts. Viņu vidū bija arī Pudždemons, kurš devās trimdā, lai Spānijā izvairītos no aizturēšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti