Spānijā kritizē premjeru par piekāpšanos sarunās ar katalāņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Spānijas premjerministrs Pedro Sančess izpelnījies asu kritiku par lēmumu piekāpties sarunās ar Katalonijas neatkarības atbalstītājiem. Gan lielākās opozīcijas partijas, gan arī daudzi Sančesa līdzgaitnieki valdošajā Sociālistu partijā premjeru sauc par nodevēju, aicinot Spānijas pilsoņus nedēļas nogalē iziet ielās. Bet jau nākamajā nedēļā Madridē sāksies tiesas process pret vairākiem Katalonijas neatkarības kustības līderiem.

Spānijā asi kritizē premjeru par piekāpšanos sarunās ar katalāņiem
00:00 / 03:44
Lejuplādēt

Spānijas premjerministrs Pedro Sančess, stājoties amatā, solīja, ka darīs visu iespējamo, lai mazinātu Madrides saspīlējumu ar Katalonijas neatkarības atbalstītājiem. Jau mēnešiem ilgi Spānijas valdības pārstāvji ir turpinājuši sarunas ar reģionālajiem līderiem Barselonā. Taču šīs nedēļas sākumā Katalonijas neatkarību atbalstošie likumdevēji paziņoja, ka varētu bloķēt 2019. gada Spānijas budžeta apstiprināšanu parlamentā.

Neilgi pēc tam Sančesa valdība, kurai katalāņu atbalsts ir nepieciešams budžeta apstiprināšanai, paziņoja, ka ir gatava piekrist vienai no visilgāk pastāvējušajām neatkarības atbalstītāju prasībām, proti, īpaša koordinatora iecelšanai sarunām starp atdalīšanās un Spānijas vienotības atbalstītājiem. Lai arī Spānijas un Katalonijas valdību pārstāvji nav vienojušies par to, no kurienes šim koordinatoram būtu jābūt, kādai būtu jābūt viņa tautībai, kādam būtu jābūt viņa vadīto sarunu apjomam, vai pat to, kam šajās sarunās būtu jāpiedalās, šāds lēmums ir izraisījis plašu protesta vilni.

Tā, piemēram, opozīcijā esošās Tautas partijas līderis Pablo Kasado ir apsūdzējis premjerministru Pedro Sančesu par pakļaušanos separātistu šantāžai tikai tāpēc, lai vēl kādu laiku noturētos pie varas. Viņa darbības ir nodēvētas par nodevību, uzsverot, ka tik sliktā stāvoklī Spānijas demokrātija nav atradusies kopš militārā apvērsuma mēģinājuma 1981. gadā. Līdzīgu viedokli paudis arī liberālās partijas „Ciudadanos” jeb pilsoņu partijas līderis Alberts Rivjera, kurš premjerministru ir nosaucis par apdraudējumu valstij, apgalvojot, ka valdības vadītājs ir gatavs sadalīt valsti gabalos. Tieši tāpēc viņš aicinājis savus atbalstītājus nedēļas nogalē iziet ielās

“Es aicinu spāņus izveidot ielās pilsonisko fronti, lai Sančess varētu mūs uzklausīt. Mums ir jāpasaka, ka mēs nepieļausim viņam pārdot šo valsti. Ja Sančess neklausās spāņus oficiālajās institūcijās, viņš sadzirdēs viņus ielās. Sančess un separātisti ir divas nopietnākās problēmas, un mums ir jāsāk mobilizēties.

Jums ir jāaptur Sančess ielās, jo ir pienācis laiks pilsoniskai cīņai. Tas ir mūsu pienākums un nepieciešamība,” paziņoja Rivjera.

Savus atbalstītājus svētdien ielās aicinājis iziet arī galēji labējā partija „Vox” jeb Balss. Šīs plānotas kā lielākās centriski labējo spēku protesta akcijas kopš Sančesa stāšanās amatā. Taču nav tā, ka premjerministru kritizē tikai opozīcijas spēki. Vairāki valdošās sociālistu partijas līderi ir pauduši viedokli, ka valdībai būtu stingri jāpieturas pie konstitūcijas aizstāvēšanas, bet piekāpšanās katalāņu separātistiem likšot viņiem saprast, ka pašnoteikšanās referendumi ir pieļaujami.

Kā norāda izdevums “Politico”, Spānijas sociālisti pēdējā laikā sāk izjust arvien lielāku spiedienu, jo tuvojas gan reģionālās, gan vietējās, gan arī Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Daudzas amatpersonas esot satrauktas par to, ka Pedro Sančesa centieni atrisināt Katalonijas krīzi var negatīvi atsaukties uz partijas rezultātiem.

Visai neapskaužamo premjerministra pozīciju vēl vairāk pastiprina fakts, ka Katalonijas neatkarības kustības līderi joprojām uzskata, ka vienošanās par efektīvu dialogu ir vēl ļoti tāla, tāpēc Spānijas valdībai tiks izvirzītas jaunas prasības. Katalāņu puse arī uzsver, ka šajā dialogā būtu jāiesaistās ne tikai Katalonijas vietējām partijām, bet arī nacionālā līmeņa politiskajiem spēkiem.

Jāatgādina, ka jau otrdien, 12. februārī, Spānijas augstākajā tiesā sāksies tiesas process pret Katalonijas neatkarības kustības līderiem, kuri tiek apsūdzēti neatļauta neatkarības referenduma sarīkošanā 2017. gada 1. oktobrī. Tā kā vairāk nekā gadu šie cilvēki ir atradušies ieslodzījumā bez tiesas, Katalonijas neatkarības aizstāvji sauc viņus par politiskajiem ieslodzītajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti