Spānijā beidzas ārkārtas stāvoklis; Tramps kritizē lielu testēšanas apjomu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Sākot no svētdien, 21. jūnija, spāņi var brīvi pārvietoties. Arī Latvijas pilsoņi varēs ceļot uz Spāniju bez 14 dienu karantīnas ievērošanas. Bet Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps norāda, ka, lai samazinātu inficēto skaitu, nepieciešams samazināt Covid-19 testēšanas apjomus. 

ĪSUMĀ:

  • Spānijā priecājas, ka varēs atkal ceļot.
  • Spānijā joprojām ir daudz inficēto ar Covid-19.
  • Visvairāk ar Covid-19 saslimušo ir ASV.
  • ASV prezidents kritizē lielu testēšanas apjomu.

Spānija sveic pirmos tūristus pēc ārkārtējā stāvokļa beigām
00:00 / 02:46
Lejuplādēt

Spānija ir viena no vīrusa visvairāk skartajām valstīm pasaulē. Tur inficēto ir gandrīz 300 000, bet no vīrusa izraisītām komplikācijām miruši vairāk nekā 28 tūkstoši cilvēku. 

Lai apturētu vīrusa epidēmiju Spānijas sociālistu valdība 14. martā izsludināja ārkārtējo stāvokli un ieviesa bezprecedenta iedzīvotāju pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumus. Nedēļām ilgi Spānijas 47 miljoniem iedzīvotāju bez īpašas nepieciešamības bija liegts pamest dzīvesvietu un kaut kur doties. Darbu pārtrauca bāri un restorāni, bez kuriem nav iedomājama spāņu sociālā dzīve. Miljoniem futbola līdzjutēju sezonas vidū palika bez iespējas klātienē vai pie televizora ekrāniem baudīt savu iemīļoto sporta veidu.

Dienvideiropas valsts arī slēdza robežas ārvalstu ceļotājiem, kas bija trieciens tūrisma nozarei. Normālos apstākļos Spānija ik gadu uzņem aptuveni 80 miljonus ārvalstu viesu, bet tūrisms veido vairāk nekā 12% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Drakoniskie ierobežojumi palīdzēja ievērojami samazināt inficēšanos ar Covid-19, bet vienlaikus nodarīja kaitējumu eirozonas ceturtajai lielākajai ekonomikai.

Tagad spāņi atkal var brīvi pārvietoties pa valsti, bet ievērojot piesardzību. Publiskās vietās cilvēkiem vienam no otra jāietur vismaz pusotru metru liela distance, veikalos un publiskajā transportā jāvalkā sejas aizsargmaskas, kā arī regulāri jāmazgā un jādezinficē rokas, vēsta raidsabiedrība BBC.

"Tā brīvība, kas mums tagad ir. Tas, ka mums nav jāpamato ceļojuma iemesli, lai apmeklētu ģimeni, to mēs ļoti gaidījām," uzsvēra Pedro Gelgado, kurš ceļo uz Kanāriju salām.

Tūristiem no Šengenas valstīm Spānijā ļauts ieceļot, neievērojot 14 dienu karantīnu. Citu valstu pilsoņi drīkstēs ieceļot no pirmā jūlija. Daži ierobežojumi gan paliek spēkā. Veikalos, lidostās un sabiedriskajā transportā sejas maskas ir obligātas. Mācību iestādes vērs durvis tikai septembrī.

Premjerministrs Pedro Sančess norādījis, ka tikai tad, ja visi ievēros sociālās distancēšanās un higiēnas prasības, Spānija var izvairīties no nepieciešamības atkal pastiprināt ierobežojumus. Viņš sacīja, ka valstij par katru cenu ir jāizvairās no Covid-19 uzliesmojuma otrā viļņa.

Valdība cer, ka ārvalstu tūristu atgriešanās dos būtisku grūdienu valsts tautsaimniecībai, kas, kā prognozē Spānijas Banka, šogad varētu sarukt par 11,6%, ja valsts nepiedzīvos Covid-19 uzliesmojuma otro vilni.

Premjers Sančess ceturtdien paziņoja, ka valdība tūrisma nozares atveseļošanai atvēlēs 4,2 miljardus eiro. Dienu iepriekš Madride novirzīja 3,7 miljardus eiro autorūpniecības atbalstam.

Visvairāk ar Covid-19 saslimušo ir Amerikas Savienotajās Valstīs. Inficēto skaits tuvojas 2,5 miljoniem. Miruši 122 tūkstoši ASV iedzīvotāju. Veselības eksperti vairākkārt norādījuši, ka, lai apstādinātu vīrusa izplatību, nepieciešams veikt vairāk testu. Taču prezidents Donalds Tramps, uzrunājot vēlētājus Oklahomas štatā, kritizēja lielu testēšanas apjomu.

"Veicot testēšanu tik lielā apjomā, atradīsiet vairāk inficēto.

Būs vairāk gadījumu. Tādēļ esmu teicis saviem cilvēkiem, lai samazina testēšanas apjomus. Viņi tikai testē un testē. Cilvēki nesaprot, kas notiek. Mums ir testi. Piemēram, testē 10 gadus vecu zēnu. Viņam ir iesnas. Viņš atveseļosies piecpadsmit minūšu laikā. Tā tas būs," sacīja Tramps.

KONTEKSTS:

Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. 

Kopumā pasaulē ar Covid-19 saslimuši aptuveni deviņi miljonu cilvēku. Daudzviet reģistrē vīrusa uzliesmojuma otros viļņus. Piemēram, Vācijā pēdējo 24 stundu laikā reģistrēti gandrīz 700 jauni gadījumi. Dažviet ieviesta karantīna.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti