Labrīt

Sirds mozaīka. Tikai pacietīgajam atveras prieka puķe

Labrīt

Sirds mozaīka. Labvēlība

Somijas simtgadē karoga krāsās rotājas ne vien paši somi, bet arī pasaulslaveni objekti

Somu valsti simtgadē godina karogu tūkstoši

Somi uzskata, ka viņu karogs ir visskaistākais pasaulē. Augustā somi ar papildus karoga dienu godināja savu dabu, izņēmuma kārtā zili balto karogu bija ļauts izkārt vakar vakarā un naktī uz svētku kulminācijas dienu.

Romas Kolizejs, Niagāras ūdenskritums, Riodežaneiro Kristus Pestītāja statuja, Etnogrāfijas muzejs Sanktpēterburgā, Jelgavas dzelzceļa tilts – tās ir tikai dažas vietas, kas, godinot Somijas simtgadi, vakar un šodien izgaismotas zili baltās gaismās. Tuvu un tālu pasaulē –

Somijas godināšanai pieteikušās 30 valstis, izgaismojot vairāk nekā simt ievērojamu vietu.

Šodien Somijā plīvo rekordliels skaits zili balto karogu. Valsts karogu drīkst pacelt tikai diennakts gaišajā laikā, tumsā pacelt karogu līdz šim ir bijis aizliegts, taču karogu pacelšanas kārtībā šogad atļauts izņēmums. Somi drīkstēja izlikt karogus jau vakar pulksten sešos vakarā un atstāt tos ārā visu nakti. Karogs gan drīkstēja būt mastā tikai ar tādu nosacījumu, ja ir nodrošināts labs karoga apgaismojums: arī naktī karoga baltajai krāsai jābūt baltai un zilajai krāsai – zilai. Ar ielas gaismām vien nepietika, tie, kas nakts izgaismojumu karogam nevarēja nodrošināt, karogus drīkstēja izlikt tikai šorīt pulkstens astoņos. Karogi drīkst plīvot mastā līdz šī vakara pulkstens desmitiem. Kad balle prezidenta pilī būs noslēgusies, arī karogiem jābūt novāktiem.

Somijā šodien ir brīvdiena, tāpēc, piemēram, skolās un darbavietās valši jau ir nodejoti un simtgades našķi – apēsti. Skaistu pārsteigumu skolēniem vakar bija sagādājuši pedagogi – viņi skolās ieradās saposušies tautastērpos vai zili baltās drēbēs.

Tirdzniecības vietās Somijā vairs neesot iespējams iegādāties dekoratīvās zili baltās lentītes.

Svētku rotājumu ražotāji parūpējušies, lai arī Ziemassvētku rotās šogad atrodami baltie un zilie toņi, tātad arī Ziemassvētku eglītēs klātesoša būs simtgades noskaņa.

Zilā un baltā krāsa simbolizē Somiju un somus. Taču tikai retais zina, ka karogs, ko pacēla Somijas Neatkarības dienā tieši pirms simts gadiem, nebija zili balts. Vēsturiskajā dienā Helsinkos plīvoja sarkans karogs ar dzeltenās lauvas ģerboni.

1917. gada 6. decembrī ķeizariskajam Somijas senātam steidzami bija jāizlemj, kādu karogu pacelt, pasludinot Somiju par suverēnu valsti. Diskusijas par to, kādam būt Somijas karogam, turpinājās vēl 1918. gadā. Savs skatījums bija gan māksliniekiem, gan rakstniekiem, gan politiķiem.

1918. gada janvārī Somijā sākās asiņains pilsoņu karš, kas diskusiju par karogu uz laiku pārtrauca. Pilsoņkarā aizgāja bojā 37 tūkstoši somu, no kuriem lielākā daļa bija sarkano piekritēji.

Pie karoga jautājuma somi atgriezās tikai 1918. gada maijā, un tajā brīdī īpaši pilsoņkara uzvarētājiem, kas nebija tā saucamo sarkano puse, sarkanā karoga krāsa nešķita pieņemama. Maijā parlaments ātri lēma par labu zili baltajam karogam.

Viens no iemesliem, kādēļ tika lemts par labu zilajam krustam uz baltā fona, bija vēlme Somijas karoga simboliku pietuvināt citu ziemeļzemju karogiem.

Šodien īpaša svētku godasardze nooarganizēta gandrīz visos brīvības cīnītāju kapos. Akcijas organizētāji vēlējušies nodot kādu traģisku simtgades stāstu jaunajām somu paaudzēm. Pie katra karavīra kapa vismaz pusstundu šodien godasardzē stāvēs tieši tik vecs cilvēks, cik vecs ir bijis karavīrs savā nāves brīdī. Kapos simtgades sardzē stāvēs arī trīspadsmitgadīgi bērni.

Svinības par godu Somijas neatkarības pasludināšanas simtajai gadadienai sākās jau otrdien ar īpašu parlamenta sēdi. Tajā galvenais apspriežamais jautājums bija neatkarības simtgade, bērnu labklājība un vienlīdzīga attīstība. Tādēļ Somijas parlaments pieņēma lēmumu par 50 miljonu eiro piešķiršanu neatkarības gadadienas bērnu fondam. Fonda mērķis – veicināt un atbalstīt Somijā dzīvojošo bērnu un ģimeņu labklājību, vienlīdzību un nākotnes izredzes.

Tikmēr Helsinkos valsts karoga krāsās ir izgaismoti vairāk nekā 20 nozīmīgi objekti. To vidū ir Helsinku galvenā dzelzceļa stacija un valdības ēkas. Svētkos izgaismots ir arī Sānas kalns Somijas ziemeļos. Izgaismotā platība mērāma vairāk nekā divarpus miljonos kvadrātmetru. Kalns kļuvis par lielāko izgaismoto objektu pasaulē.

 Bet Somijas pilsētā Kuopio norisinājās tradicionālā Neatkarības dienas militārā parāde, kurā piedalījās Somijas bruņotie spēki. To vidū bija aktīvā dienesta karavīri, kā arī rezervisti, kara veterāni un nacionālās aizsardzības organizāciju pārstāvji.

Somijas simtgade ir izvērtusies par visplašākajām svinībām, kādas somi jebkad pieredzējuši. Šorīt Somijas iedzīvotāji savos mobilajos tālruņos saņēma apsveikumu valsts svētkos.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti