Somijas simtgadei zemju īpašnieki ziedo purvus un mežus aizsargājamo teritoriju veidošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Somi pievērš uzmanību tam, lai neskartu dabu ieraudzītu arī nākamās paaudzes. Valsts simtgades kampaņā zemju īpašnieki aicināti brīvprātīgi pieteikt teritorijas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju sarakstam. Kampaņā gūto aizsargājamo hektāru skaits gada beigās tiks dubultots: arī no valsts zemēm simtus hektāru iekļaus aizsargājamo teritoriju sarakstā.

Somijā valsts simtgadei zemju īpašnieki ziedo purvus un mežus aizsargājamo teritoriju veidošanai
00:00 / 01:32
Lejuplādēt

Lai gan Somijas valsts simtgades atzīmēšana turpinās taupības režīmā, plašās kampaņās un pasākumos iesaistītas visdažādākās valsts iedzīvotāju grupas, viņu talanti un bagātības. Somijas Lauksaimniecības un mežkopības ministrija kopā ar Vides ministriju kampaņā "Mana dabas dāvana" šogad uzrunā lielu un mazu zemju īpašniekus.

Īpašnieki aicināti iekļaut savus zemes gabalus īpaši aizsargājamo dabas teritoriju sarakstā. Zemes var iekļaut aizsargājamo teritoriju sarakstā, ja to statuss atbilst Somijas Dabas aizsardzības likumam, kurā noteiktas vairākas aizsargājamo teritoriju kategorijas. Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas ir ģeogrāfiski noteiktas platības, kas atrodas īpašā valsts aizsardzībā.

Arī lielie uzņēmumi un fondi aicināti piedalīties kampaņā, lai neskartas dabas teritorijas saglabātos nākotnes paaudzēm. Tie, kam nav savs pleķītis zemes, var ziedot naudu. Par savāktajiem ziedojumiem tiks nopirkti meži vai citas daudzveidībā krāšņas dabas teritorijas, kas tiks iekļautas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju sarakstā.

Kampaņas mērķis ir valsts simtās pastāvēšanas gadadienai reģistrēt apmēram 100 hektārus jaunu aizsargājamo teritoriju katrā Somijas reģionā. Šobrīd zemes īpašnieku aktivitāte ir tik augsta, ka, iespējams, šī gada beigās Somijā īpaši aizsargājamo dabas teritoriju platība pieaugs par 2000 hektāru.

Somi aizsargāšanai pieteikuši gan piemāju purvus, gan mežus, gan salas.

Projektam pieteikto zemju īpašnieki paši var noteikt, kādas darbības būs vai nebūs atļautas, atrodoties aizsargājamajā teritorijā.

Somijas dabā – mežos, purvos un citās vietās – valda unikālas tā sauktās katra cilvēka tiesības. Tas nozīmē, ka piemēram, pārvietoties ar kājām, velosipēdu vai slēpēm īpašuma teritorijā atļauts ikvienam cilvēkam neatkarīgi no tā, kam īpašums pieder vai kas to pārvalda. Katra cilvēka tiesības ļauj arī nakšņošanu teltīs, peldēšanos, ogošanu un sēņu lasīšanu.

Tāpat kā Latvijā, arī somi stāda savus simtgades kokus, pārsvarā – egles. Pirms simt gadiem Helsinkos tika iestādīta kāda egle, ko nosauca par Neatkarības egli. Kad Somija atzīmēja savu piecdesmito dzimšanas dienu, no šīs egles sēklām tika izaudzēti un iestādīti 30 tūkstoši jaunu egļu stādu. Šīs egles tika nosauktas par Mājas eglēm un izdalītas somiem stādīšanai māju un skolu tuvumā.

Šogad tiks sastādīts viens tūkstotis Nākotnes vārdā nosauktu egļu. Arī šie egļu stādi izaudzēti no simtgadīgās Neatkarības egles sēkliņām. Ļoti iespējams, ka Neatkarības egles pēcteces nokļūs arī Latvijā, jo stādiņus dāvinās Somijas pārstāvniecībām ārzemēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti