Somijas premjerministrs Anti Rinne atkāpjas no amata

Somijas premjerministrs Anti Rinne otrdien, 3. decembrī, atkāpās no amata un viņa valdība demisionējusi. Tā kritusi pēc nesaskaņām piecu partiju koalīcijas iekšienē. Politisko krīzi izraisīja strīdi ap valstij piederošo pasta pakalpojumu sniedzēju "Posti", kura darbinieki novembrī pieteica ilgu streiku. Kaut Rinne atkāpies no premjera amata, gaidāms, ka esošā piecu partiju koalīcija paliks pie varas, lai izvairītos no ārkārtas vēlēšanām.

ĪSUMĀ:

 • Atkāpšanās saistīta ar notikumiem ap Somijas valstij piederošo pasta pakalpojumu sniedzēju "Posti".
 • Uzņēmums plānoja pārcelt vairākus simtus darbinieku uz zemāk apmaksātiem līgumiem.
 • Valdībai pārmet, ka tā iepriekš zinājusi par šiem "Posti" plāniem un klusām devusi tiem piekrišanu. 
 • Sagaidāms, ka līdzšinējā piecu partiju koalīcija saglabāsies; sociāldemokrāti izvirzīs kandidātu premjera amatam.
 • Gatavību uzņemties premjeres pienākumus izteikusi 34 gadus vecā sociāldemokrātu vicelīdere.

Pēc pavasarī notikušajām parlamenta vēlēšanām sociāldemokrātu līderis Rinne par premjerministru kļuva jūnijā, vadot piecu partiju koalīciju. Taču otrdien viņš Somijas prezidentam Sauli Nīnistem iesniedza demisijas rakstu, ko valsts galva pieņēma. Prezidents lūdza Rinnes Ministru kabinetam turpināt darbu kā pagaidu valdībai līdz jaunas izveidei.

Somijas premjerministrs Anti Rinne atkāpjas no amataGints Amoliņš
  Atkāpšanās saistīta par pēdējo nedēļu un mēnešu notikumiem ap Somijas valstij piederošo pasta pakalpojumu sniedzēju "Posti". Uzņēmums plānoja pārcelt vairākus simtus darbinieku uz zemāk apmaksātiem līgumiem. Novembrī pasta darbinieki pieteica streiku, kas ilga vairāk nekā divas nedēļas un beidzās tikai pirms dažām dienām pēc vienošanās par atalgojuma palielināšanu. Streika laikā bija noteikts aviosūtījumu embargo uz un no Somijas. Ierobežoti un ar kavējumiem sūtījumu apmaiņa tika nodrošināta tikai pa sauszemes ceļiem. Pagājušajā pirmdienā pasta darbinieku atbalstam streiku sarīkoja arī transporta nozarē strādājošie, paralizējot šo sektoru Helsinkos un izraisot ap 300 avioreisu atcelšanu.

   

  Sociāldemokrāta Rinnes vadītās valdības stabilitāte strauji sašūpojās piektdien. Tad no amata atkāpās par valstij piederošajām firmām atbildīgā ministre Sirpa Pāte, arī sociāldemokrāte. Atklājās, ka viņa jau iepriekš bija zinājusi par pasta kompānijas plāniem, taču par tiem maldināja parlamenta deputātus. Drīz parādījās ziņas, ka par plāniem pārcelt daļu darbinieku uz mazāk apmaksātiem līgumiem jau iepriekš zinājis arī pats premjers, un jau augustā tiem klusām devis piekrišanu.

  Viena ko koalīcijas partijām – Centra partija – lika saprast, ka vairs neuzticas premjerministram Rinnem. Opozīcijas partijas gatavoja neuzticības balsojumu. Šajā situācijā Rinne pieņēma lēmumu atkāpties.

  Vienlaikus sagaidāms, ka līdzšinējā piecu partiju koalīcija saglabāsies. Rinne otrdien teica, ka "visas valdības partijas atbalsta valdības programmu", bet, tā kā viena no koalīcijas partnerēm Centra partija viņam vairs neuzticas, viņš demisionēja.

  Turklāt valdošās partijas arī diez vai vēlas jaunas vēlēšanas. Pēdējos mēnešos pieaudzis  atbalsts nacionālistiskajai partija "Somi", kas patlaban ir opozīcijā, un aptaujās tā patlaban ir populārākā.

  Tagad sociāldemokrāti izvirzīs kandidātu premjera amatam un mēģinās izveidot jaunu valdību. Gatavību uzņemties premjeres pienākumus izteikusi sociāldemokrātu vicelīdere, satiksmes ministre Sanna Marina. Ja viņa kļūs par jauno valdības vadītāju, tad 34 gadus vecā politiķe no Tamperes būs jaunākā premjerministre Somijas vēsturē.

  Balsojums par jauno valdību parlamentā varētu notikt nākamnedēļ.

  Šī ir jau otrā reize šogad, kad Somijā demisionējis premjers un ministru kabinets. Martā veselības aprūpes sistēmas reformas dēļ atkāpās Juhas Sipilas (Centra partija) valdība, tikai mēnesi pirms parlamenta vēlēšanām aprīlī.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti