Somijas premjera amatam izvirzītā Marina vēlēšanu kampaņas laikā uzsvaru likusi uz vides ilgtspēju un vienlīdzību

Somijas Sociāldemokrātiskā partija svētdien nolēma uz premjerministra amatu virzīt 34 gadus veco politiķi Sannu Marinu. Ja Marina tiks apstiprināta amatā, viņa kļūs par jaunāko premjerministri pasaulē un trešo sievieti, kas vadījusi šīs Ziemeļvalsts valdību. Vēlēšanu kampaņas laikā Marina uzsvaru lika uz vides ilgtspēju un vienlīdzību.

Divi reālākie kandidāti uz sociāldemokrātu nomināciju Somijas premjerministra amatam bija partijas parlamenta frakcijas līderis Anti Lindtmans un partijas līdera vietniece Sanna Marina. Svētdienas vakarā sociāldemokrātu partijas padomes sēdē Lindtmanu atbalstīja 29, bet Marinu – 32 partijas locekļi.

34 gadus vecā Marina līdz šim ieņēmusi transporta un sakaru ministres amatu un Somijas parlamentā ievēlēta

Somijas premjera amatam izvirzītā Marina vēlēšanu kampaņas laikā uzsvaru lika uz vides ilgtspēju un vienlīdzībuRihards Plūme
  kopš 2015. gada.

  Somijas parlamenta vēlēšanu kampaņas laikā Marina uzsvaru lika uz vides ilgtspēju un vienlīdzību.

  Politiķe iebilst pret Somijas iestāšanos NATO un ir paziņojusi, ka vēlas pakāpeniski pārtraukt tādu transportlīdzekļu izmantošanu, kuru darbināšanai nepieciešams fosilie resursi.

  Balsojums par Marinas apstiprināšanu Somijas parlamentā gaidāms šonedēļ. Ja politiķe tiks apstiprināta amatā, viņa kļūs ne tikai par jaunāko Somijas premjerministri un trešo sievieti, kas vadījusi šīs Ziemeļvalsts valdību, bet arī par jaunāko premjeri pasaulē.

  34 gadus vecā politiķe ir par diviem gadiem jaunāka nekā bijušais Somijas premjers Esko Aho, kas amatā stājās 1990. gadā 36 gadu vecumā. Savukārt jaunākais premjers pasaulē pašreiz ir 35 gadus vecais Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks.

  Arī pārējās četras koalīcijas partijas Somijā šobrīd vada sievietes.

  Žurnālistiem pēc partijas padomes sēdes Marina uzsvēra, ka par savu vecumu vai dzimumu nedomā, bet koncentrējas citām lietām.

  „Mums ir daudz jāstrādā, lai atjaunotu uzticību. Es nekad neesmu domājusi par savu vecumu vai dzimumu. Es domāju par iemesliem, kāpēc sāku darboties politikā, un par tām lietām, kuru dēļ mēs esam ieguvuši vēlētāju uzticību,” sacīja Marina.

  Gaidāms, ka valdības veidošana būs raita, jo visas piecas koalīcijas partijas paziņojušas, ka ir gatavas strādāt kopā jauna premjerministra vadībā un atbalsta līdzšinējās valdības programmu.

  Arī Marina atzina, ka pastāv kopīga valdības programma, kuru partijas ir apņēmušās pildīt.

  Jaunākā partiju reitingu aptauja par novembri, kas tika veikta laikā, kad valdību vēl vadīja līdzšinējais Somijas premjers un Sociāldemokrātiskās partijas līderis Anti Rinne, liecina par pieaugošu atbalstu opozīcijas partijām.

  Opozīcijā esošos nacionālistus „Somu partiju” šobrīd gatavi atbalstīt vairāk nekā 24% vēlētāju. Arī tuvākie sekotāji ir opozicionāri, proti, konservatīvā Nacionālās koalīcijas partija, kuru atbalsta vairāk nekā 18% vēlētāju. Tikmēr sociāldemokrāti ar 13,2% atbalstu ieņem ceturto vietu aiz „zaļajiem”.

  Līdzšinējais Somijas premjerministrs Rinne 3. decembrī atkāpās no amata, pēc tam kad piecu partiju koalīcijas iekšienē izcēlās strīds par valstij piederošo Somijas pasta operatoru „Posti” un Rinnes vadības stilu. Koalīcijā esošā Centra partija paziņoja, ka Rinnes un par valstij piederošajām firmām atbildīgās ministres Sirpas Pātero pretrunīgie izteikumi iedragājuši ticību premjerministram, un pavēstīja, ka vairs nevar Rinni atbalstīt.

  700 „Posti” darbinieku pārcelšana uz zemāk apmaksātiem līgumiem izraisīja 17 dienas ilgu streiku, kas beidzās pagājušajā nedēļā. Streikoja ne tikai pasta kompānijas darbinieki, bet atbalsta streikus rīkoja citās nozarēs strādājošie, īpašu haosu izraisot transporta sektorā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti