Somijas jaunā valdība – vairākums ministru sievietes; koalīcijā piecas partijas

Somijā ir apstiprināta jaunā valdība, un to vada Sociāldemokrātiskās partijas līderis Anti Rinne. Valdošo koalīciju veido piecas partijas, tostarp arī Centra partija, kas ir vadījusi iepriekšējo Ministru kabinetu. Vairākums ministru jaunajā Somijas valdībā ir sievietes.

Somijā ir apstiprināta jaunā valdībaArtrjoms Konohovs

  Somiju turpmāk vadīs “lieliskais piecinieks”. Tā sevi ir nodēvējušas piecas jaunās valdošās koalīcijas partijas. Valdības priekšgalā ir 56 gadus vecais sociāldemokrāts Anti Rinne. Viņam ir plaša pieredze darbā arodbiedrībās. Rinnes vadītie sociāldemokrāti ir kļuvuši par uzvarētājiem aprīļa beigās notikušajās vēlēšanās. Tomēr viņu pārsvars ir pavisam neliels.

  Kā intervijā Somijas sabiedriskajai raidorganizācijai “Yle” norādīja Helsinku Universitātes pasaules politikas profesors Teivo Teivainens, jaunā koalīcija tika izveidota ātrāk, nekā varēja gaidīt. “Tas viss notika diezgan ātri. Sākumā visi teica, ka tas aizņems ļoti daudz laika, atceroties, kā valdība tika veidota pirms astoņiem gadiem. Toreiz, šķiet, pagāja vesela mūžība. Un arī Anti Rinne sarunu noslēgumā izskatījās tik pārliecināts pretstatā tam, cik neveikls viņš bija pēdējās debatēs pirms vēlēšanām. Pilnīgi cits cilvēks,” vērtē Teivainens.

  Kopumā jaunā valdība tiek raksturota kā kreisi centriska. Tas nozīmē, ka iepriekšējās valdības laikā piekoptā taupības politika tagad varētu beigties.

  Valdībā strādās arī Zaļā partija, kuras pārstāvis Peka Hāvisto kļuvis par jauno Somijas ārlietu ministru. Profesors Teivainens uzskata, ka Hāvisto nākotnē varētu mērķēt arī uz Somijas prezidenta krēslu: “Ir jāatceras, ka tas notiek laikā, kad “zaļajiem” Eiropā ir vairāk ietekmes nekā jebkad agrāk. Un Somijas ārpolitika ir arī Eiropas Savienības ārpolitika. Tādēļ Pekas Hāvisto pozīcijas šajā situācijā ir spēcīgākas, nekā tās varētu būt bijušas pie cita Eiropas Parlamenta vēlēšanu iznākuma. Protams, vēl ir arī baumas, ka šis amats varētu spēcināt viņa pozīcijas nākamajās valsts prezidenta vēlēšanās.”

  Jau no jūlija Somija kļūs par Eiropas Savienības prezidējošo valsti. Tādēļ varētu teikt, ka jaunā valdība ir izveidota tieši laikā, lai jaunie ministri varētu uzņemties dažādu Eiropas sanāksmju vadīšanu. Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers un Eiropadomes vadītājs Donalds Tusks jau ir nosūtījuši Rinnem savus tradicionālos apsveikumus.

  Tāpat jābilst, ka koalīcijas sarunās ir panākta arī vienošanās par to, ka Eiropas Savienības komisāres amatam tiek virzīta kādreizējā finanšu ministre Juta Urpilainena. Tā ir pirmā reize, kad komisāra amatam no Somijas tiek izvirzīta sieviete. Urpilainena ir sacījusi, ka aizvadīto 25 gadu laikā uz Briseli tika sūtīti tikai vīrieši. Tādēļ tagad ir pienācis laiks arī sievietei. 

  Arī jaunajā valdībā vairākums ministru ir sieviešu, kas Eiropā joprojām ir retums un tiek uzskatīts par progresīvās politikas pazīmi.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti