Somijā veselības aprūpes sistēmas reformas dēļ atkāpjas valdība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Par atkāpšanos paziņojusi Somijas premjera Juhas Sipilas valdība. Premjers Somijas prezidentam šorīt iesniedza demisijas rakstu. Lēmums pieņemts vērienīgās un pretrunīgi vērtētās veselības aprūpes un sociālās apdrošināšanas sistēmas reformas dēļ, kuru šai valdībai tā arī neizdevās īstenot. Sipilas centriski labējā valdība demisionē tikai mēnesi pirms aprīlī gaidāmajām Somijas parlamenta vēlēšanām. 

ĪSUMĀ:

  • Somijas premjers Sipila piektdien iesniedzis demisijas rakstu, ko Valsts prezidents pieņēmis.
  • Prezidents lūdzis Sipilas valdību strādāt līdz parlamenta vēlēšanām un jaunas valdības izveidei.
  • Demisijas iemesls esot nespēja pabeigt veselības aprūpes un sociālās apdrošināšanas reformu.
  • Politologs: Daudziem bažas, ka veselības aprūpes reforma var novest pie lielākām izmaksām.

Somijā veselības aprūpes sistēmas reformas dēļ atkāpjas valdība
00:00 / 03:03
Lejuplādēt
Vēl tikai ceturtdien, 7. martā, Somijas premjerministrs Sipila viesojās Latvijā, runājot ar Latvijas amatpersonām par kopīgām interesēm Eiropas Savienībā (ES) un Somijas plāniem, kad tā kļūs par prezidējošo ES valsti šā gada otrajā pusē. Taču, ļoti iespējams, ka prezidentūru Somija pārņems cita premjera vadībā, jo, atgriežoties Helsinkos, Sipila paziņoja par atkāpšanos no amata.

 

Prezidents Sauli Nīniste pieņēma demisijas rakstu, taču lūdza Sipilas kabinetu turpināt strādāt kā pagaidu valdībai līdz aprīli paredzētajām parlamenta vēlēšanām.

Liktenīga izrādījās kopš 2015. gada valdījušā premjera ieplānotā vērienīgā veselības sistēmas reforma, kas pēdējā desmitgadē paklupinājusi vairākas Somijas valdības. Skaidrojot savu lēmumu, premjers Sipila norādīja uz neizdošanos realizēt sociālās un veselības aprūpes reformu:

"Izpētot situāciju, kas veidojusies pēdējās dienās, man jāizdara secinājumi par to, vai šai valdībai ir vajadzīgie priekšnosacījumi, lai turpinātu realizēt tās visnozīmīgāko reformu atlikušajā parlamenta sasaukuma laikā. Šo priekšnosacījumu nav un man tā ir milzīga vilšanās. 80% no valdības ieplānotajiem darbiem ir pabeigti, taču viens no pieciem galvenajiem projektiem – nav. Esmu teicis, ka mana valdība ir balstīta uz rezultātiem un principiem. Es esmu principiāls cilvēks un politikā ir jāuzņemas atbildība, arī atbildība par nepadarītajiem darbiem. Rūpīgi ieklausījos savā sirdsbalsī un secināju, ka ir jākāpjas no amata."

Sipila vada trīs partiju koalīciju, kurā ietilpst viņa vadītā Centra partija, konservatīvā Nacionālā Koalīcija, kā arī nacionālistu partijas Somi bijušo deputātu izveidota frakcija. Par to, kā labāk īstenot reformu, bija nesaskaņas arī šo partiju vidū.

Reformas mērķis ir samazināt budžeta tēriņus laikā, kad arī 5,5 miljonu iedzīvotāju Somijas sabiedrība turpina novecot. Demogrāfijas dati liecina, ka līdz 2030. gadam 65 gadus un vecāku cilvēku skaits Somijā sasniegs 26%.

Sipilas piedāvāto reformu gaitā bija paredzēts samazināt ikgadējo sociālā un veselības aprūpes izdevumu kāpumu no līdzšinējiem 2,4% līdz 0,9% desmit gadu laikā. Starp Sipilas rosinātajām reformām bija veselības aprūpes pakalpojumu centralizēšana jaunās reģionālās veselības aprūpes iestādēs.

Arī plašāka privātā sektora iesaistīšana, par ko daudziem ir bažas, ka tas var novest pie lielākām izmaksām un turpmākiem taupības pasākumiem.

"Šādas pusprivatizācijas var nozīmēt, ka izmaksas pieaug. Veselības aprūpe privātā sektorā bieži ir daudz dārgāka. Piemēram, ja salīdzina amerikāņu un somu veselības aprūpes sistēmu, kvalitātes ziņā abas ir diezgan līdzīgas, taču Savienotajās Valstīs tā ir divreiz dārgāka nekā Somijā. Proti, ja sistēma tiek pa pusei privatizēta, bet valsts iespējas tērēt naudu ir ierobežotas, tad valsts finansētajā sistēmas daļā izmaksu var pieaugt, un tas var nozīmēt jaunus taupības pasākumus. Cilvēki par to ir satraukti. Tāpat ir bijušas bažas, vai īstenojot reformu, tiek ievērotas likumīgās procedūras, un tas ir jautājums par likuma varas ievērošanu," vērtēja Helsinku Universitātes politologs Heiki Patomaki.

Sipilas lēmumu demisionēt mēnesi pirms parlamenta vēlēšanām Helsinku Universitātes politologs vērtēja kā simbolisku: "Sipila un viņa valdība atzīst, ka viņi izgāzās ar šo nozīmīgo reformu priekšlikumu. Šajā ziņā tas ir simboliski nozīmīgi. Taču praktiski tas neko daudz nemaina – šī valdība turpinās strādāt, līdz pēc vēlēšanām tiks izveidota jaunā valdība."

Politikas vērotāji Sipilas demisiju sauca par taktisku soli – tagad premjera vadītā Centra partija varēs koncentrēties uz priekšvēlēšanu kampaņu bez tūlītējas vajadzības meklēt kompromisus ar pārējām divām koalīcijas partijām – liberālkonservatīvo Nacionālās koalīcijas partiju un eiroskeptisko Zilās reformas partiju. Socioloģiskās aptaujas liecina, ka pašlaik vadībā ir opozīcijā esošā sociāldemokrātu partija, bet Sipilas centristi ir trešie ar aptuveni 15% atbalstu.

Parlamenta vēlēšanas notiks 14. aprīlī, bet vasarā Somija pārņems ES prezidējošās valsts pienākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti