Somijā valdības veidošanu uztic sociāldemokrātu līderim

Ņemot vērā neseno Somijas parlamenta vēlēšanu iznākumu, kurās lielāko pārstāvniecību likumdevēju sapulcē izcīnīja sociāldemokrāti, piektdien valdības veidošanas uzdevums uzticēts šī politiskā spēka līderim Anti Rinnem.

Šo pienākumu Rinnem uzticējuši parlamenta partiju grupu līderi.

14.aprīlī notikušajās vēlēšanās sociāldemokrāti izcīnīja lielāko mandātu skaitu - 40 no parlamenta 200 mandātiem, par sešām vietām palielinot līdzšinējo pārstāvniecību.

Tā kā sociāldemokrātiem ir lielākā frakcija parlamentā, viņiem iespēja izveidot valdību tiek uzticēta kā pirmajiem.

Rinne žurnālistiem sacīja, ka ir sastādījis jautājumus, kas būtu jāapsver citām partijām. Atbildes palīdzēs viņam saprast partiju nostāju atšķirīgos jautājumos un izlemt par iespējamo iekļaušanu valdībā.

Tematu vidū ir jautājumi par klimata izmaiņām, ārlietu un aizsardzības politiku, likuma varas stiprināšanu, darba tirgu un valsts finansēm.

Rinne sacīja, ka atbildes gaidīs līdz 30.aprīlim. Būs arī vajadzīgas konsultācijas, līdz aptuveni 8.maijā, iespējams, varēs sākties oficiālas sarunas.

Lai sekmētu procesa caurskatāmību, atbildes tiks publicētas parlamenta tīmekļa vietnē.

Vēl šonedēļ Rinne tika ievēlēts parlamenta spīkera amatā. Sagaidāms, ka bijušais arodkustības līderis atteiksies no spīkera amata, ja viņš kļūs par premjeru.

Jūlijā Somija no Rumānijas pārņems Eiropas Savienības rotējošās prezidentūras pienākumus, un šī iemesla dēļ valdības veidošanas process uzsākts ar lielu apņēmību.

Līdz jaunās valdības apstiprināšanai pienākumus turpinās veikt līdzšinējais premjers Juha Sipile un viņa centriski labējā koalīcija.

    Saistītie raksti
    Pasaulē
    Ziņas
    Jaunākie
    Interesanti