Somija sper platu soli Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu atvieglošanā

Lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izplatību, arī Somijā virkne ierobežojumu ir spēkā jau no marta vidus. Maija sākumā valdība paziņoja par plānu pakāpeniski atvieglot ierobežojumus, un tieši pirmdien, 1. jūnijā, šajā ziņā tiek sperts plats solis. Somiju jaunais koronavīruss skāris mazāk nekā kaimiņvalstis.

ĪSUMĀ:

 • Somijā Covid-19 infekcija apstiprināta 6800 iedzīvotājiem, 320 miruši.
 • Somijas ekonomikā tagad iestājusies sen prognozēta lejupslīde.
 • Somija pamazām atvieglo Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus.
 • Pulcēties telpās un ārpus tām publiski atļauts līdz 50 cilvēkiem.
 • Šonedēļ varētu tikt pieņemti lēmumi arī attiecībā uz ārvalstu ceļojumiem. 
 • Aptauja: 92% Somijas iedzīvotāju uzticas savas valsts pētniekiem un ārstiem.

Somija sper platu soli Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu atvieglošanāRihards Plūme
  Somijā, kur dzīvo vairāk nekā pieci miljoni iedzīvotāju, inficēšanās ar jauno koronavīrusu līdz šim apstiprināta vairāk nekā 6800 iedzīvotājiem, bet 320 miruši. Gan kaimiņos esošajā Zviedrijā, Krievijā un Igaunijā, gan Norvēģijā un Dānijā situācija ir sliktāka, ja raugās uz saslimušo skaitu uz vienu miljonu iedzīvotāju. Tas gan nenozīmē, ka arī Somijā nav cietusi ekonomika.

   

  Somijas Statistikas biroja maija beigās publiskotie dati liecina, ka Somijas ekonomikā tagad ir iestājusies sen prognozēta lejupslīde.

  Kā daudzas citas Eiropas valstis, arī Somija pamazām atvieglo Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Lai gan daudzi ierobežojumi tiek atviegloti šodien, jau maija vidū mācību iestādēs atgriezās skolēni. Tas notika par spīti skolotāju arodbiedrības pretestībai. No pirmdienas pulcēties telpās un ārpus tām publiski atļauts līdz 50 cilvēkiem. Tas attiecas arī uz demonstrācijām, bet ierobežojums neattiecas uz privātām pulcēšanās reizēm. Masu pasākumi, kuros piedalās ne vairāk kā 500 cilvēku, būs atļauti, ja organizatori apņemsies nodrošināt sociālo distancēšanos.

  Labas ziņas arī kultūras mīļotājiem, jo no pirmdienas valstī tiek atvērti muzeji. Muzeji ir ieteikuši apmeklētājiem iegādāties biļetes jau iepriekš vai būt gataviem norēķināties bezskaidrā naudā. Lai gan atvērties ļauts arī teātriem, lielākā daļa nolēmusi, ka izrādes atsāks ne ātrāk kā rudenī, bet vēl daļa - ne ātrāk kā nākmgad. Savukārt bibliotēkas ir bijušas atvērtas jau trīs nedēļas, bet, sākot ar šodienu, klienti atkal var piekļūt lasīšanas vietām, datoru galdiem un klusajām telpām. Tāpat dota atļauja atsākt darbu publiski pieejamajām saunām, kā arī iekštelpu un āra baseiniem. Darbību pirmdien var atstākt arī bērnu nometnes un sporta nodarbības. Atļautas arī sporta spēles, ja vien sportistu un auditorijas kopējais skaits nepārsniedz 500 cilvēku.

  Pēc divu mēnešu pārtraukuma iedzīvotāji var apmeklēt bārus un restorānus, atpūšoties arī iekštelpās. Tomēr apmeklētāju skaits drīkst būt uz pusi mazāks, nekā šīs iestādes varēja uzņemt pirms pandēmijas. Tas izsaucis kritiku no Somijas viesmīlības arodbiedrības. Tā norāda, ka šis ierobežojums kaitēs uzņēmumu peļņai, jo īre un komunālie maksājumi būs jāmaksā par visu iestādes platību.

  Sagaidāms, ka šonedēļ varētu tikt pieņemti lēmumi arī attiecībā uz ārvalstu ceļojumiem. Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto sacīja, ka vēlas, lai valdība līdz trešdienai izklāstītu savu nostāju šajā sakarā. Hāvisto sacīja, ka prāmju kompānijām un nacionālajai aviokompānijai "Finnair" ir svarīgi saprast, kad atpūtas braucieni varētu atsākties.

  Pagaidām Somijas iedzīvotājiem ieteikts plānot vietējos ceļojumus.

  Valdība joprojām iesaka somiem izvairīties no ārzemju ceļojumiem, bet iedzīvotājiem, kas atgriežas no ārzemēm, joprojām tiek ieteikts divas nedēļas pašizolēties.

  Helsinku Universitātes aptaujā noskaidrots, ka 92% aptaujāto Somijas iedzīvotāju uzticas savas valsts pētniekiem un ārstiem, kuri izplata informāciju par vīrusu epidēmiju. Bet vairāk nekā 70% uzskata, ka labākie precīzas informācijas avoti ir ārsti, pētnieki un Nacionālais veselības un labklājības institūts.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti