ĪSUMĀ:
- Somija savas robežas sargāšanai atvēlēs 13 miljonus eiro, no tiem 4 miljonus nāksies tērēt robežas ar Zviedriju apsargāšanai.
- Šobrīd Somija atvērusi robežas 28 valstīm, tomēr robeža ar Zviedriju epidemioloģiskās situācijas dēļ joprojām ir slēgta.
- Pašlaik Somijā ar vīrusu inficējušies aptuveni 7300 cilvēku, bet Zviedrijā – vairāk nekā 76 000.
- Darbam uz Zviedrijas robežas izsaukti arī daudzi jau pensijā esošie robežsargi.
Koronavīrusa pandēmijas dēļ Somijai nācies ieviest dažādus ierobežojumus un papildu drošības pasākumus, tostarp arī uz robežām. Kopumā izmaksas robežu apsargāšanai pieaugušas līdz gandrīz 13 miljoniem eiro. Šo summu Somijas valdība ir piešķīrusi Robežsardzei ārkārtas situāciju risināšanai.
Šobrīd Somija atvērusi savas robežas 28 valstīm, tomēr robeža ar Zviedriju epidemioloģiskās situācijas dēļ joprojām ir slēgta.
Somija parasti īpaši neuzrauga robežu ar Zviedriju, jo abas ir Šengenas zonas dalībvalstis, tādēļ cilvēku pārvietošanās un preču kustība ir brīva.
Tomēr, ņemot vērā to, ka kaimiņvalstī Zviedrijā vīrusa izraisītā Covid-19 uzliesmojusi daudz nopietnāk, Somijai nācās ievērojami pastiprināt kontroli uz savas robežas ar kaimiņvalsti. Pašlaik Somijā ar vīrusu inficējušies aptuveni 7300 cilvēku, bet Zviedrijā – vairāk nekā 76 000.
Kustība pie rietumu robežas, kas ierasti bija visai rosīga, ievērojami samazinājās laikā, kad koronavīrusu ierobežojumi bija visstingrākie.
Ierobežojumus mīkstinot, robežas šķērsošanas skaits dienā tagad pietuvojies normai – teju 40 000 dienā. Sākotnēji tika pieļauts, ka abu valstu robežu mēģinās šķērsot tikai tie cilvēki, kam tas nepieciešams darba vajadzībām vai ceļošanai neatliekamu iemeslu dēļ, tomēr robežsargi drīz vien esot saskārušies ar gadījumiem, kad somi epidēmijas laikā mēģinājuši atstāt valsti nebūtisku iemeslu dēļ. Robežsargiem nācies saskarties ar milzīgu cilvēku aizvainojumu par to, ka viņiem tika aizliegts šķērsot robežu tikpat brīvi kā agrāk.
Pēc Robežsardzes plānošanas vadītāja pulkvežleitnanta Jukas Ikalainena sacītā, aptuveni vienu trešdaļu jeb četrus miljonus eiro no valdības iešķirtajiem 13 miljoniem paredzēts tērēt tieši rietumu robežai ar Zviedriju. “Lielā summa ir saistīta ar faktu, ka ievērojami vairāk darba jāpaveic vakaros, nedēļas nogalēs un naktī. Ir arī ievērojami vairāk virsstundu nekā regulārā darba laikā. Otrās lielākās izmaksas ir saistītas ar ceļa un uzturēšanas izmaksām," skaidroja Ikalainens.
Somijas un Zviedrijas robežas apsargāšanai no citiem apgabaliem, tajā skaitā no robežas ar Krieviju, pārvietoti simtiem robežsargu. Darbam uz Zviedrijas robežas izsaukti arī daudzi jau pensijā esošie robežsargi. Atvaļināto robežsargu rindās gan netrūkstot brīvprātīgo, kas labprāt palīdz. Ikalainens norādīja, ka miera laikā Somijas un Zviedrijas robežas apsargāšanai vēl nekad nav bijis nepieciešams novirzīt tik daudz personāla.
KONTEKSTS:
Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.
Daudzas valstis mazina noteiktos ierobežojumus, un tas rada jauna pandēmijas uzliesmojuma risku.