Somijā domā par aizsardzības spēju stiprināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Aptuveni trešdaļa Somijas iedzīvotāju uzskata, ka Krievija varētu radīt zināmus draudus Somijai īstermiņa perspektīvā. Tā liecina Somijas nacionālās raidorganizācijas veiktā aptauja.  Vienlaikus saistībā ar Krievijas agresīvo rīcību Somijas politiķu vidū un sabiedrībā pieaugušas diskusijas par valsts bruņoto spēku militārajām spējām un sadarbību ar NATO.

Somija ļoti uzmanīgi seko līdzi tam, kas notiek Austrumukrainā un ir gatava arī jaunām sankcijām pret Krieviju, ja situācija kļūs vēl traģiskāka. To šonedēļ Somijas augstākās amatpersonas apliecināja arī Latvijas prezidentam Andrim Bērziņam, kurš bija ieradies Somijā valsts vizītē. Vienlaikus kaimiņvalstī Krievijā notiekošais, ņemot vērā to, ka Somijai ar Krievija ir garākā robeža no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, raisījis jaunas diskusijas par pašas Somijas militārajām spējām un veidam, kā stiprināt sadarbību ar sabiedrotajiem. Tomēr atšķirībā no Baltijas valstīm un Polijas, Somija nejūtas tik apdraudēta.

Somijas ārlietu ministrijas (ĀM) politikas departamenta vadītāja Kirsti Kaupi skaidro, ka teritoriālās aizsardzības princips, saglabājot obligāto militāro dienestu, veidojis stipru nacionālās aizsardzības mugurkaulu:

"Mūsu vēsturiskā pieredze rada sajūtu, ka tu viegli vari nonākt tādā situācijā, kad tev pašam ir jānes atbildība par savu drošību, neraugoties uz to, kas ir tavi sabiedrotie un kāds ir sadarbības formāts. Vissvarīgākais ir tas, ko tu pats dari savas drošības labad."

Šī nostāja arī atbalsojas Somijas attieksmē pret NATO – Somijas iedzīvotāji nesaskata tūlītēju nepieciešamību saņemt drošības garantijas no Ziemeļatlantiskās alianses. Jaunākās socioloģiskās aptaujas liecina, ka Krievijas agresijas dēļ Austrumukrainā atbalsts dalībai NATO ir pieaudzis, taču joprojām tas ir relatīvi zems – vien nedaudz vairāk kā trešdaļa atbalsta dalību aliansē, aptuveni tikpat daudz cilvēku uzskata, ka Krievija Somijai var radīt militārus draudus.

"Es atbalstu oficiālo valsts politiku, kas nozīmē, ka paturam prātā iespēju pievienoties NATO, protams, ja mūs tur pieņems, taču pašlaik ļoti nesteidzamies. Vienlaikus es zinu, ka Krievija ir veikusi karavīru transplantāciju pie Somijas robežas. Un, protams, situācija Ukrainā ir slikta. Es ceru, ka Putins izvedīs savus karavīrus no Ukrainas," sacīja Helsinku iedzīvotājs Tomi.

"Dalībai ir savas pozitīvās puses un savas negatīvās puses. Es domāju, ka pašlaik saistībā ar Krieviju un Ukrainu dalība NATO mums kļuvusi interesantāka, un vairāk cilvēku sāk pozitīvāk raudzīties uz NATO. Taču tas ir grūts jautājums," vērtē Helsinku iedzīvotāja Paula un piebilst, ka nejūtas apdraudēta:

"Varbūt tā vairāk jūtas cilvēki tuvāk austrumu robežos, taču ne Helsinkos."

Tā vietā, lai kļūtu par NATO dalībvalsti, Somija izvēlējusies vien pilnveidot sadarbību ar to. Īpaši tiek stiprināta sadarbība arī ar kaimiņvalsti Zviedriju, kas arī nav NATO dalībvalsts.

Zviedrijā jaunākās provokācijas saistībā ar gaisa telpas pārkāpšanu un zemūdenes medībām Baltijas jūrā, raisījušas asas diskusijas par to, vai Zviedrijas bruņoto spēku izvēle koncentrēties uz neliela izmēra profesionālo armiju un krīzes situāciju pārvaldību ir pareizā izvēle. Somija iepriekš veikto izvēļu dēļ par šādu situāciju var nesatraukties.

"Mums ir jārūpējas pašiem par savu sabiedrību un jābūt elastīgiem. No otras puses mēs lielu uzsvaru liekam uz starptautisko sadarbību, it īpaši Eiropas Savienībā. Pat ja tai nav aizsardzības spēju, tā tomēr ir drošības kopiena ar saviem instrumentiem. Eiropas Savienības drošības un aizsardzības attīstīšana mums ir ļoti svarīga, tāpat kā sadarbība ar NATO. Lai gan sājā partnerībā, protams, nav iekļautas drošības garantijas, jo mēs neesam dalībvalsts, šī partnerība ļoti daudz dod mūsu aizsardzības spēju stiprināšanai. Treškārt, tā ir ziemeļvalstu sadarbība, arī tā ir ļoti cieša," viedokli paužu Somijas ĀM politikas departamenta vadītāja Kirsti Kauppi.

Vienlaikus arī Somijā drošības eksperti pašlaik atzīst – lai cik spēcīgas arī nebūtu militārās tradīcijas un pārliecība par saviem spēkiem, jau tuvākajā laikā aizsardzības jomā būs nepieciešamas ļoti būtiskas investīcijas. Lai arī nākotnē iedzīvotāji varētu justies tikpat droši, cik tagad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti