Stāsti

Tuvāko mēnešu laikā suņu īpašnieki savus mīluļus internetā varēs reģistrēt paši

Stāsti

Izlietotās spuldzes jāšķiro - gāzizlādes spuldzes ir bīstamie atkritumi

Somi sāk svinēt valsts simtgadi

Somi sāk svinēt valsts simtgadi

Somijā 1.janvārī aizsākusies valsts neatkarības simtā jubilejas gada svinēšana. Viena no svinīgā gada tēmām ir Somijas daba. Somu īpašās attiecības ar dabu ir zināmas visā pasaulē. Dabas elementi būs redzami gan somu jaunajās pasēs, gan kalendārā: kluso slēpotāju valsts ir pirmā vieta pasaulē, kur dabai par godu uz vienu dienu tiks izkārti valsts karogi. Taču tūliņ februārī Somijas ziemeļos notiks pasaules čempionāts ārpustrases slēpošanā. Slēpotājiem būs jāpārvar pusotru metru bieza sniega kupena.

Patīkams pārsteigums Somijā sagaida visus, kas, sākot ar šodienu, izņems jaunās pases vai elektroniskās identifikācijas kartes.

Somjas pilsoņa pasē atrodamas pārmaiņas: neatkarības jubilejas gadā izdotās pases rotā Somijas simtgades svētku logo.

Pasē atrodamas arī Lapzemes ziemeļu dabas ainavas ar kalniem, pauguriem, ziemeļblāzmu un sniegpārslām. Jauna – dabas tēma pasēm tika izvēlēta, ņemot vērā aptaujāto somu viedokli.

Daba ir neatņemama somu nacionālās identitātes sastāvdaļa, tāpēc tā ir viena no valsts simtgades tēmu stūrakmeņiem. Dabas tēmai 2017. gadā tiks pievērsta pastiprināta uzmanība gan svinīgos, gan ikdienišķos notikumos.

Somija ir pirmā zeme pasaulē ar īpašu dienu dabai, kad, godinot dabu, augusta pēdējā sestdienā tiks izkārti valsts karogi. Somijas kalendārā sava diena dabai ir jau kopš 2013. gada, taču valsts karogu izkāršana Dabas dienā notiks pirmo reizi.

Somijas Iekšlietu ministrija atzinusi, ka lēmumus par jaunām valsts karoga izkāršanas dienām nepieņem bieži, taču par cieņas izrādīšanu dabai – vismaz jubilejas gadā balsotāji esot bijuši vienisprātis.

Somijas Vides aizsardzības asociācija, kas ir vislielākā šāda profila nevalstiskā organizācija valstī, atgādina, ka īpaša uzmanība šogad pievēršama mežu un purvu situācijai. Somijā  pēdējo gadu laikā valdībā ir strādāts pie vairākiem strīdīgiem likumprojektiem, kas vājina mežu un purvu pasargāšanu no plašas izmantošanas ekonomiskiem, nevis ekoloģiskiem mērķiem. Asociācija atgādina, ka Somijā šobrīd ir apdraudētas 20 mugurkaulnieku un 87 putnu sugas.

Godinot gan ziemeļu ainavu, gan pasaulē atzītās somu slēpotāju spējas, šī gada februārī Pudasjervi notiks pasaules čempionāts ārpustrases slēpošanā.

Somi nav aizmirsuši ārpustrases slēpotāju lomu neatkarības cīņās, tāpēc viens no jubilejas gada saukļiem ir "Slēpo par neatkarīgu Somiju!".

Pudasjervi ir pilsēta Ziemeļsomijā, kas slavena ar plašiem purvainiem apvidiem, un pasaules čempionāts ārpustrases slēpošanā tur notiks jau divdesmito reizi. Čempionāta organizatori arī šogad brīdina par iespējamo zemo, pat mīnus 40 grādu gaisa temperatūru. Čempionātā aizgājušajā gadā piedalījās gandrīz trīs simti slēpotāju. Daļai dalībnieku no sacensībām nācās izstāties.

Dalībniekiem čempionāta laikā ir jāslēpo trīs dienas, pat līdz desmit stundām dienā, un jāpavada divas naktis āra nojumēs ugunskuru tuvumā. Viss aprīkojums un pārtika ņemami līdzi mugursomās, kuru svars nedrīkst būt mazāks par 15 kilogramiem. Trīs no desmit noslēpotajām stundām ir jāslēpo līdz pusotru metru dziļā sniega kupenā.

Čempionātā var piedalīties gan grupas, gan individuāli slēpotāji. Vismaz vienam no grupas dalībniekiem jāpārvalda labas orientēšanās iemaņas.

Sacensību laikā komandām un individuāliem slēpotājiem jāstrādā arī ar dažādiem atjautības uzdevumiem. Pagājušogad visgrūtāk sacensību dalībniekiem veicies ar Somijas zivju atpazīšanu, visiem dalībniekiem bija papildus jānoslēpo soda kilometri.

Sacensības arī šogad noslēgs kolektīva pēršanās pirtī.

Somu ārpustrases slēpošanas pasaules čempionāts ir kārtējais atgādinājums tam, ka daba bez cilvēkiem var iztikt, bet cilvēks bez dabas nav iespējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt