Sola pārsūdzēt Hodorkovskim mīkstināto sodu

Krievijas augstākā tiesa pieņēmusi lēmumu nedaudz samazināt cietumsodu Mihailam Hodorkovskim. Šis spriedums jau izsaucis neapmierinātību abu apsūdzēto advokātu vidū, kas sola pārsūdzēt arī šos spriedumus. Pats Hodorkovskis kritizējis ne tikai šo krimināllietu, bet arī visu Krievijas tiesu sistēmu. Tikmēr novērotāji prognozē, ka drīz pret Hodorkovski var tikt uzsākta jauna kampaņa, lai nepieļautu viņa atgriešanos politiskajā dzīvē.

Bijušais Krievijas bagātākais cilvēks, naftas kompānijas JUKOS vadītājs Mihails Hodorkovskis un viņa darījumu partneris Platons Ļebedevs tika ieslodzīti 2003.gadā. Viņi tika arestēti par nodokļu nemaksāšanu, bet 2005.gadā abiem tika piespriesti deviņi gadi cietumā. 2010.gadā viņi tika notiesāti arī par naftas produktu piesavināšanos un nelikumīgi iegūto līdzekļu legalizāciju, par to saņemot 14 gadus cietumā. Pēc tam spriedums ir vairākkārt mainīts, samazinot sodu no 14 uz 13 gadiem, vēlāk no 13 uz 11 gadiem ieslodzījumā.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa šī gada jūlijā atzina, ka pirmā lieta pret Hodorkovski bijusi netaisnīga, taču tiesnesis ir godprātīgi pildījis savu darbu.

Otrdien Krievijas Augstākā tiesa kārtējo reizi pieņēmusi lēmumu mīkstināt Hodorkovskim un Ļebedevam piespriesto sodu, samazinot to par diviem mēnešiem. Tas nozīmē, ka Hodorkovskim cietumā jāpavada vēl 380 dienas, bet Ļebedevam - 270, un viņi brīvībā iznāks attiecīgi nākamā gada augustā un maijā.

Tiesas sēdē otrdien vārds tika dots arī Mihailam Hodorkovskim, un viņa 20 minūšu garo uzrunu Krievijas mediji jau nosaukuši par graujošu.

Notiesātais uzņēmējs asi kritizējis Krievijas tiesībsargājošās iestādes, norādot, ka pēc JUKOS lietas prokuratūra un izmeklēšanas komiteja līdz ar masu saziņas līdzekļiem ir kļuvuši par galvenajiem Krievijas iekšpolitikas instrumentiem. Pēc viņa vārdiem, šādu tendenču rezultāts ir katastrofāls un tieslietu sistēma pamazām sāk jukt. Hodorkovskis uzskata, ka šādos politiski motivētos procesos mazinās pierādījumu standarti, bet likumdošanas normu traktēšana ir kļuvusi selektīva un absurda.

Mihails Hodorkovskis arī paudis pārliecību, ka otrā pret viņu uzsāktā krimināllieta ir pierādījusi, ka atsevišķas personas ir gatavas ziedot tiesu sistēmas reputāciju, lai tikai panāktu jaunus cietumsodus varas iestāžu oponentiem. Kā piemērus viņš minējis vairākas pretrunas, kuras atrodamas līdz šim notikušo tiesas procesu laikā.

Arī abu notiesāto advokāti uzskata, ka tiesa līdz šim jau vairākkārt ir rupji pārkāpusi soda samazināšanas samērīguma principus, tāpēc gan Hodorkovskim, gan Ļebedevam jau tagad būtu jābūt brīvībā. Advokāti arī paziņojuši, ka ar šīsdienas spriedumu nav apmierināti un to vēlreiz pārsūdzēs.

Krievijas sabiedrībā un masu saziņas līdzekļos gan joprojām pastāv viedoklis, ka Hodorkovska nākotne joprojām ir neskaidra un pat ļoti iespējams, ka pret viņu tiks izvirzītas jaunas apsūdzības. Valda uzskats, ka Mihails Hodorkovskis joprojām ir ļoti spēcīgs Vladimira Putina oponents. Bažas pastiprina arī Krievijas varas iestāžu vēršanās pret pašreizējo opozīcijas līderi Alekseju Navaļniju, kuram pavisam nesen tika piespriests piecu gadu cietumsods par naudas izšķērdēšanu. Gan Navaļnija, gan arī Hodorkovska lietas tiek saistītas ar daudz plašāku Kremļa kampaņu, kuras mērķis ir pēc iespējas vairāk novājināt jau tā sašķelto opozīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt