Sods Berluskoni nav pārsūdzams - viens gads cietumā par nodokļu nemaksāšanu

Itālijas augstākā tiesa atstājusi spēkā bijušajam premjerministram Silvio Berluskoni piespriesto viena gada cietumsodu par krāpšanos ar nodokļiem. Lēmums ir nepārsūdzams, un mediju magnātam miljardierim šīs ir pirmais galīgais spriedums gadiem ilgā kriminālvajāšanu vēsturē. Līdz šim viņam izdevies izvairīties no soda, apelējot vai iestājoties noilgumam. Vienlaikus Berluskoni var uzelpot, ka tiesa lika pārskatīt viņam iepriekš noteikto aizliegumu ieņemt amatus valsts pārvaldē. Šāds sods apdraudētu arī Itālijas valdības stabilitāti.

Itālijas bijušajam premjerministram Silvio Berluskoni ir nācies daudzkārt stāties tiesas priekšā par dažādām apsūdzībām. Taču šī ir pirmā reize, kad notiesājošais spriedums ir galīgs un nepārsūdzams. Itālijas augstākā tiesu instance - Romas Kasācijas tiesa- ceturtdien atstāja spēkā viņam apsūdzībās par nodokļu nemaksāšanu pērn piespriesto četru gadu cietumsodu.

Toreiz atbilstoši 2006. gadā pieņemtajam amnestijas likumam cietumsodu samazināja līdz vienam gadam. Turklāt sagaidāms, ka 76 gadus vecais politiķis, atbilstoši likumam, cienījamā vecuma dēļ nonāks nevis aiz restēm, bet izcietīs mājas arestu vai izpildīs sabiedriskos darbus.

Berluskoni ir atzīts par vainīgu, ka viņam piederošais mediju koncerns „Mediaset” mākslīgi palielināja filmu izplatīšanas tiesību cenas, ko pārdeva sev piederošiem uzņēmumiem un tad tās atkal atpirka „Mediaset”. Tādējādi uzņēmums samazināja savus ienākumus un maksāja mazākus nodokļus.

Gan kompānija, gan Berluskoni apsūdzības noliedz. Pēc sprieduma skandalozais politiķis izplatīja paziņojumu televīzijā, paužot sašutumu. „Par manu pēdējos 20 gados izrādīto uzticību savai valstij un laikā, kad es tuvojos savas aktīvās dzīves beigām, es tieku atalgots ar apsūdzībām un tiesas spriedumu, kam nav nekāda pamata,” sacīja Berluskoni, uzsverot, ka ir nevainīgs upuris. Šis spriedums viņam atņem „personīgo brīvību un politiskās tiesības”, bet valsti politiķis apsūdzēja par netaisnīgumu:

„Neviens nevar izprast, cik daudz agresijas pret mani ir vērsts šajā neiedomājamajā tiesas procesu un apsūdzību sērijā, kurām nav nekāda pamata realitātē. Tā ir īsta tiesiskā mocīšana, kādai līdzīga civilizētajā pasaulē nekur nav sastopama. Mums ir jāturpina mūsu cīņa par brīvību.”

Berluskoni advokāti, kas atkārtoti nosodījuši juridiskos uzbrukumus viņam kā politiski motivētus, sacīja, ka apsver iespējamu apelāciju Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Savukārt politiskās apvienības „Pieczvaigžņu kustība” līderis Bepe Grillo pauda gandarījumu par spriedumu, to pielīdzinot Berlīnes mūra krišanai. Viņš paziņoja, ka Berluskoni „Itālijas politiku piesārņojis, korumpējis un paralizējis 21 gada garumā.”

Vienlaikus politikas veterāns var būt atvieglots, ka Augstākā tiesa tomēr anulēja viņam noteikto aizliegumu piecus gadus ieņemt vadošus amatus valsts pārvaldē, bet trīs gadus - uzņēmumos. Par to uzdots no jauna lemt apelācijas tiesai. Ja šis sods tiktu piemērots, tas sagrautu ne tikai paša Berluskoni politisko karjeru, bet nopietni apdraudētu arī valdības trauslo stabilitāti. Itālijas premjera Enriko Letas kreisajiem spēkiem nācās izvedot koalīciju ar Berluskoni vadītajiem labējiem. Taču pagaidām Berluskoni varēs saglabāt gan Senāta deputāta, gan partijas līdera vietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti