Sodi par satiksmes pārkāpumiem būs jāmaksā arī ārvalstniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu ārvalstīs šoferiem nāksies maksāt sodus, atgriežoties mājās. Līdz gada beigām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis ieviesīs direktīvu, kas paredz nodrošināt pārrobežu apmaiņu ar informāciju par autovadītājiem un mašīnu īpašniekiem.

Latvijā pērn bijuši vairāk nekā 113 tūkstoši fotoradaru fiksētu pārkāpumu - nesastādīti protokoli ārzemniekiem. Pašlaik policijai nav iespējams noskaidrot ārzemju transportlīdzekļa īpašnieku, lai varētu rakstīt protokolus un īpašniekam nosūtīt aicinājumu samaksāt sodu vai norādīt personu, kas vadīja transportlīdzekli.

Savukārt sākot ar novembri šoferi, kas pārkāps ceļu satiksmes noteikumus ārpus savas valsts kādā citā Eiropas Savienības valstī, nevarēs tikt sveikā cauri, kā tas lielākoties ir patlaban. Ieviešot ES direktīvu, valstis varēs veikt informācijas apmaiņu savā starpā par noteiktiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Likumprojekts nosaka arī iestādi, kas veiks valstu kontaktpunkta funkcijas. Latvijā to darīs Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs.

„Pamatpārkāpums ir atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana, tāpat drošības jostas vai motociklista aizsargķiveres nelietošana, luksofora aizliedzošās gaismas signālu neievērošana, transportlīdzekļa vadīšana alkohola vai narkotisko vielu reibumā, braukšanas joslas neatļauta maiņa, kā arī tālruņa lietošana, transportlīdzeklim atrodoties kustībā. Paziņojumus par sodiem saņems gan mūsu autobraucēji, kas būs pārkāpuši satiksmes noteikumus ārvalstīs, gan arī citu valstu šoferi, kas pārkāps noteikumus šeit,” stāsta Satiksmes ministrijas autosatiksmes departamenta direktors Andris Lubāns.

Sodi tiks piemēroti tādā apmērā, kā to paredz dalībvalsts, kurā ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums būs noticis. Jāpiebilst, ka vecajās ES dalībvalstīs sodi ir krietni bargāki kā Latvijā. Valsts policijas dati liecina, ka ārzemju šoferu - pārkāpēju skaits pēdējos gados krietni pieaudzis. Pērn sastādīti vairāk nekā 14 tūkstoši protokolu ārzemniekiem par dažādiem pārkāpumiem ceļu satiksmē Latvijā, kas ir divreiz vairāk nekā 2011. gadā.

Tāpat apkopots arī fotoradaru fiksēto, bet nesastādīto protokolu skaits ārzemniekiem, stāsta Valsts policijas Satiksmes uzraudzības biroja priekšniece Vineta Mistre: „Principā šī nesodāmības sajūta ir visiem Eiropā. Turklāt, ja šis pārkāpums ir fiksēts ar tehnisko līdzekli, tad nekādu iespēju ko uzzināt par šo pārkāpēju līdz šim nebija. Piemēram, pērn fiksēti vairāk kā simt tūkstoši ārzemju autovadītāju, un visa šī nauda par sodiem aiziet garām valsts kasei, jo šie vadītāji nemaz neuzzināja, ka viņi Latvijā ir pārkāpuši noteikumus. Savukārt policijai nebija iespējams nosūtīt informāciju, jo nav zināms adresāts. Līdz ar direktīvas ieviešanu šī situācija krasi mainīsies.''

Līdzīgi kā mūsu valsts policija varēs sodīt citvalstu pārkāpējus, arī Latvijas autovadītāji, kas nebūs ievērojuši kādu no minētajiem noteikumiem ārzemēs, saņems sodus tepat mājās. Šoferu domas un pieredze gan dalās – vieni stāsta, ka ārzemēs šobrīd jūtas brīvāk uz ceļiem, mazliet pārsniedzot ātrumu vai runājot pa telefonu pie stūres, domājot, ka par to viņus nevarēs sodīt. Taču ir arī tādi, kas pārliecinātāk brauc Latvijā, jo skaidri zina kāda ir sodu sistēma.

„Es personīgi nebraucu ātri. Pāris gadus atpakaļ gan fotoradars kādā valstī nozibsnīja, jutos vainīgs, bet nekādu sodu nesaņēmu. - Lielākotoies Polijā, Francijā un Vācijā ir jāmaksā uzreiz. Gadījumi, kad tev izraksta kvīti, lai pēc tam samaksātu - tā nenotiek. Tagad, ja būs kāda datu bāze nāksies maksāt sodus, kad atbrauksim mājās… pārsvarā jau sanāk mazliet pārsniegt ātrumu. - Es zinu, kāds sods man Latvijā būs par pārkāpumu, zinu, kā es to apmaksāšu, zinu, kur man jāiet, ja atņem, piemēram, apliecību. Bet Vācijā vai Igaunijā es nezināšu, kāda ir kārtība.”

Šobrīd grozījumi Čeļu satiksmes likumā ir izstrādāti, tuvākajā laikā tikšot izskatīti valdībā un tālāk virzīti uz Saeimu apstiprināšanai. Līdz 7. novembrim attiecīgā direktīva ir jāpārņem visām dalībvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti