Sociāldemokrātu grupa – otra lielākā Eiropas Parlamentā

Sociālistu un demokrātu progresīvā alianse jeb vienkāršāk sakot sociāldemokrātu grupa ir viena no lielākajām un līdz ar to arī ietekmīgākajām Eiropas Parlamentā. Pašreiz tajā ir 154 deputāti no kopumā 751. Tas ir otrs lielākais deputātu skaits uzreiz aiz Eiropas Tautas partijas grupas.

Sociāldemokrātu grupa – otrā lielākā Eiropas Parlamentā
00:00 / 03:32
Lejuplādēt
Eiropas Arodbiedrību institūta pētniece Zane Rasnača sociāldemokrātus raksturo kā mēreni progresīvu frakciju.

 

"Šai grupai ir ļoti spēcīga sociālā politika, lai gan dažreiz iekšēji pretrunīga. No vienas puses, viņi cīnās par sociālajiem standartiem Eiropas līmenī, par sociālajām tiesībām utt. Bet tajā pašā laikā ļoti daudzu valstu pārstāvji šajā grupā uzskata, ka viņiem ir jāsargā savas nacionālās sociālo tiesību sistēmas no Eiropas ietekmes.

Līdz ar to viņi bieži vien īsti nevar izlemt, kurā virzienā doties," teica Rasnača.

Līdz šim sociālā politika nav bijusi Eiropas Savienības iestāžu uzmanības centrā. Pārsvarā šī joma paliek katras dalībvalsts pārziņā. Tomēr pieaugošā spriedze Eiropas rietumos un konkurence ar lētāku darbaspēku no Centrālās un Austrumeiropas ir likusi domāt arī par sociālo standartu līdzsvarošanu. Var sagaidīt, ka par to arvien vairāk tiks runāts turpmāko piecu gadu laikā.

Eiropas Parlamentā sociāldemokrātu vadība ir uzticēta spāņu politiķei Iračei Garsijai-Peresai. Nesen debatēs par Žana Kloda Junkera komisijas paveikto viņa kritizēja līdzšinējo Eiropas kursu.

"Tagad ir svarīgi saprast, kas iepriekšējos gados ir izdarīts nepareizi un nepieļaut atkal tās pašas kļūdas. Mēs vienmēr esam stāvējuši plecu pie pleca, lai aizsargātu Eiropas Savienības vērtības un intereses. Mēs, demokrāti, vienmēr esam rīkojušies atbildīgi, lai aizstāvētu Eiropas projektu, demokrātiju, likuma varu un cilvēktiesības," teica spāņu politiķe. 

Tomēr daļēji atbildību par pēdējos gados paveikto ir jāuzņemas arī pašiem sociāldemokrātiem. Gan iepriekšējā, gan šajā Eiropas Parlamenta sasaukumā sociāldemokrāti ir bijuši par daļu no valdošās koalīcijas.

Pirms maijā notikušajām vēlēšanām par sociāldemokrātu vadošo kandidātu tika izvirzīts nīderlandietis Franss Timmermanss.

Viņa seja Rīgā bija redzama uz plakātiem blakus “Saskaņas” saraksta līderim Nilam Ušakovam.

Timmermanss tiek uzskatīts par spilgtu politiķi. Tomēr viņa ambīcijas kļūt par nākamo Eiropas Komisijas vadītāju šoreiz nepiepildījās. Viņš kopā ar liberāldemokrāti no Dānijas Margrētu Vestageri un Tautas partijas grupas politiķi Valdi Dombrovski būs Urzulas fon der Leienas izpildvietnieki.

Sociāldemokrāti panāca, ka viņu pārziņā nonāk arī Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja krēsls. Tajā negaidīti tika ievēlēts iepriekš mazpazīstams itāļu politiķis Dāvids Sasoli. Gan Garsijas-Peresas, gan Sasoli izvirzīšanās vadošajos amatos liecina par pieaugošo Eiropas dienvidvalstu ietekmi šajā grupā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt