Aktuāli

RTU pārstāve Madara Dzene par Karjeras dienu Ķīpsalā

Aktuāli

FM piedāvā vidēja termiņa nodokļu stratēģiju; pašvaldības apsver prasīt kompensācijas

Divus gadus pētīs universālā ieņēmuma ietekmi uz Somijas bezdarbniekiem

Sociālais eksperiments Somijā - pamata ienākums bezdarbniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vai un kā 560 eiro liels universālais ieņēmums var palīdzēt Somijas bezdarbniekiem? To divu gadu eksperimentā pēta somu sociālās apdrošināšanas institūcija.

Somijas bezdarbnieku jaunie pamata ienākumi izraisījuši milzīgu interesi visā pasaulē. Sociālā projekta īstenotāji Valsts sociālās apdrošināšanas institūcija ''Kela'' atkārtoti uzsver, ka runa ir par eksperimentu, kas saistīts ar lielām sociālās drošības atbalsta reformām nākotnē.

Divi tūkstoši bezdarbnieku - jaunā pamata ienākuma saņēmēji - pagājušā gada nogalē tika izlozēti no apmēram 175 tūkstošiem līdzīgo, un testēšana ilgs divus gadus. Pamata ienākuma izmaksa var tikt pārtraukta, piemēram, tādās dzīves situācijās kā aiziešana armijā, nokļūšana cietumā vai pārcelšanās uz dzīvi citā valstī.

Testa galvenie mērķi ir izpētīt, kā sociālās drošības sistēma varētu operatīvāk reaģēt uz pārmaiņām darba tirgū, ietekmēt bezdarba rādītāju pazemināšanu, kā arī pānākt sarežģītās un daudzslāņainās birokrātijas vienkāršošanu, saīsinot birokrātu ķēdi. Pamata ienākuma – 560 eiro - saņēmējiem divus gadus nebūs jādomā par to, vai un kādā veidā ir izdevīgi pieņemt darba piedāvājumus, un vai gabaldarbi bremzētu vai samazinātu pabalstu. Pabalsts, saukts arī par universālo pamata ienākumu, nav aplikts ar nodokļiem.

Dažu dienu vai nedēļu gabaldarba strādāšana ierindas bezdarbniekam var nozīmēt birokrātisko papīru jūru un garu skaidrošanos ar valsts sociālās apdrošināšanas institūciju, nodarbinātības dienestu vai arodbiedrību bezdarba apdrošināšanas kasēm. Uz lēmumu par bezdarbnieka statusa atgūšanu bieži vien jāgaida vairāk par mēnesi, pat līdz sešām nedēļām, un tiem, kas dzīvo no rokas mutē, tas izraisa smagas problēmas ģimenes izdzīvošanai. Eksperimenta galvenais mērķis ir motivēt bezdarbniekus pieņemt dažāda mēroga darbus: gan īstermiņa, gan darbus uz garāku laika periodu.

560 eiro mēnesī Somijā ir maza nauda, un ar to nav iespējams segt viena cilvēka izdzīvošanas izdevumus. Stabilais ienākums tomēr dod bezdarbniekam drošības un stabilitātes sajūtu, kas nav mazsvarīgi, plānojot nākotni, atgādina projekta īstenotāji.

Sociālās apdrošināšanas institūcija ''Kela'' eksperimenta loterijā izlozēto cilvēku vārdus un kontaktinformāciju rūpīgi sargā, lūdz cienīt šos cilvēkus un likt viņus mierā, lai nekādā veidā neietekmētu viņu lēmumus attiecība uz atgriešanos darba dzīvē. Testa periodā sociālās apdrošināšanas institūcija bezdarbnieku uzvedību pēta pasīvi, nekādā veidā cilvēku dzīvē neiejaucoties un viņus neiztaujājot, taču žurnālistiem ir izdevies uzrunāt jaunā ienākuma saņēmējus ar sociālo mediju palīdzību. Visi intervētie ar jauno eksperimentu ir bijuši apmierināti. ''Kela'' savu klientu uzvedības un projekta rezultātu precīzu analīzi veiks tikai tad, kad eksperiments būs beidzies, tas ir, pēc diviem gadiem.

Somijas eksperiments ir unikāls, jo skar plašu, nejauši izvēlētu cilvēku grupu un notiek valstiskā līmenī. Līdz šim kaut kas līdzīgs mēģināts dažās valstīs nelielās cilvēku grupās.

Sociālās apdrošināšanas institūcija ''Kela'' ir nozīmīgākā, lielākā un vecākā sociālās apdrošināšanas institūcija Somijā. Somija šogad svin savu simtgadi, un ''Kela'' – astoņdesmito pastāvēšanas jubileju.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti