Pasaules panorāma

Apšauba Ķīnas sniegto informāciju par mirušo skaitu

Pasaules panorāma

Latvijas vēstnieka komentārs par situāciju Indijā

Sociālā distancēšanās Indijā - uz humānās krīzes robežas

Sociālā distancēšanās Indijā – uz humānās krīzes robežas

Cik reāli ir ieviest sociālās distancēšanās ierobežojumus 1,3 miljardu cilvēku apdzīvotā valstī? Un kā sabalansēt iespējamo veselības aprūpes sistēmas un ekonomisko krīzi ar arvien reālāku humāno krīzi? Uz šiem smagajiem jautājumiem atbildes pašlaik cenšas atrast Indija. Premjerministra Narendras Modi lēmums par stingriem ierobežojumiem uztverts dažādi valstī, kur pēc ANO datiem vairāk nekā 70 miljoni cilvēku iztiek ar mazāk nekā diviem dolāriem dienā.

Indijā uzfilmēti kadri, kuros redzams – ar dezinfekcijas līdzekli tiek apsmidzināti bez darba, mājām un maizes palikušie migrantu strādnieki, kā arī no likumsargu puses tiek piemēroti dažādie fiziskie sodi par premjerministra Modi izsludinātās sociālās distancēšanās pārkāpšanu. Tā ir tikai daļa no dramatiskajām un haotiskajām ainām no Indijas, kas seko pēc stingro ierobežojumu noteikšanas.

Tūkstošiem uz nabadzības sliekšņa esošu cilvēku steigšus pameta galvaspilsētu Deli, izbeidzoties taksistu, apkopēju, celtnieku un citiem darbiem. Viņi devās simtiem kilometru tālajā ceļā uz mājām, kuras bija pametuši iztikas meklējumos galvaspilsētā.

“Mēs ejam prom, jo nezinām, kas notiks. Nekāda transporta šajā haotiskajā pandēmijā nav. Mans saimnieks teica, ka nedos mums naudu vai ēdienu, un teica, lai ejam prom. Un tā es 11 naktī ar savu dēlu sāku iet,” stāsta bez darba palikusī Indijas iedzīvotāja Šivkumari.

Tikmēr Indijas premjerministrs Narendra Modi valsts iedzīvotājiem saka – lai cik smagi nebūtu, šī nasta ir jānes. Citādi sekas milzīgajā valstī var būt neiedomājamas. “Es lūdzu piedošanu katram mūsu valsts pilsonim. Mana sirds saka, ka jūs man piedosiet, lai gan esmu pieņēmis lēmumus, kas jums rada tik daudz grūtību. It īpaši, kad raugos uz saviem nabadzīgākajiem līdzpilsoņiem, kuriem īpaši lūdzu piedošanu,” pauda Modi.

Lielajās Indijas pilsētās bažas pašlaik ir par blīvi apdzīvotajiem nabadzīgo rajoniem,  intervijā LTV atzina Latvijas vēstnieks Indijā Artis Bērtulis. “Tajās vietās, kur ir blīvāka dzīvošana un ir vairāk cilvēku, neapšaubāmi šis kontakts būs. Jautājums ir tāds, kādā veidā šis kontakts pie viņiem nokļūs. Pirmā inficēšanās faktiski notika augstākajā šķirā – vai nu tie bija ārzemju tūristi, kuri iebrauca no dažādām, arī Rietumeiropas, valstīm, vai arī tie bija indiešu ceļotāji, kuri atgriezās gan no Persijas līča rajona, gan no citām jau vīrusa skartajām vietām un paši izplatīja to savā sociālajā līmenī. Tad padeva tālāk šo vīrusu savām kontaktpersonām. Ļoti liels sabiedrības daudzums dzīvo ļoti vienkāršos apstākļos. Uz viņiem tas nosacīti kādu brīdi neattiecās. Bet, protams, ja viņi strādā mājās par apkalpojošo personālu, piemēram, cilvēkiem, kuri bija jau inficēti, tad neapšaubāmi šis var iekļūt arī šādās dzīvesvietās, kur apstākļi ir ļoti pieticīgi, lai neteiktu vairāk.

Katrā ziņā tā būs sociālā eksplozija blīvi apdzīvotajās vietās. Melnajos scenārijos tiek zīmēti skaitļi ar ļoti daudzām nullēm, kuri varētu būt inficētie,” norāda vēstnieks.

Viņš arī norāda, ka Indijas policija brīžiem pārspīlējusi, izmantojot savas pilnvaras pret iedzīvotājiem: “Protams, policija ir ik pa brīdim pārspīlējusi ar savām pilnvarām, ir redzēti diezgan bēdīgi, mūsu pasaules pusē neiespējami skati. No otras puses, reizēm ir tā, ka tie digitālie brīdinājumi nestrādā tik labi un jāņem talkā vecā, labā analogā nūja, ja cilvēki tiešām nesaprot un pretojas šiem valstiski pieņemtajiem ierobežojumiem, kas galu galā ir ieviesti tāpēc, lai tiktu uzturēta sabiedrības veselība kopumā, jo katrs saslimis indivīds var veidot milzīgu saslimušo piramīdu pēc tam un tas var notikt milzīgā progresijā, katru dienu dubultojot saslimušo skaitu.”

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti