Snoudena dēļ Ekvadora nonāk krustcelēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ekvadorai, spriežot par patvēruma piešķiršanu Edvardam Snoudenam, jādomā arī par sekām, ko pozitīvs lēmums varētu atstāt uz attiecībām ar Vašingtonu.

ASV ir šīs Dienvidamerikas valsts nozīmīgākais tirdzniecības partneris, turklāt drīzumā beidzas līgums par tirdzniecību ar atvieglotiem noteikumiem. Vienlaikus Kito gatavība sniegt politisko patvērumu Snoudenam izraisījusi arī iekšpolitiskas diskusijas. Opozīcija prezidentu Rafaelu Korrea apsūdz par dubultstandartiem, norādot, ka viņš pats ierobežo preses brīvību.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins otrdien pavēstīja, ka Snoudens joprojām atrodas Maskavas Šeremetjevas lidostas tranzītzonā. Vienlaikus Putins noraidīja ASV lūgumus viņu izdot, jo starp abām valstīm nav attiecīga līguma, turklāt formāli Krievijas valsts robežu Snoudens nav šķērsojis. Baltais nams gan uzskata, ka Maskavai ir „juridisks pamats” izraidīt ziņu nopludinātāju par ASV izlūkdienestu darbību interneta un telefonsarunu izspiegošanā.

Putins arī pauda cerību, ka Snoudens pēc iespējas ātrāk izvēlēsies savu galamērķi un dosies tālāk, norādot, ka viņš ir „brīvs cilvēks". Interneta vietne „WikiLeaks”, kas bijusi tieši iesaistīta Snoudena centienos izvairīties no izdošanas ASV, gan paziņojusi, ka viņam var nākties pastāvīgi palikt Krievijā. Tas tādēļ, ka Vašingtona iebaidot potenciālās starpniekvalstis, uz kurām Snoudens varētu doties.

Kaut gan konkrētas valstis netika minētas, Ekvadora ir tā, kurai nākas nopietni apsvērt riskus, ar kuriem varētu saskarties viņam piešķirot politisko patvērumu. Atšķirībā no Snoudena lietas, Ekvadorai piešķirot patvērumu „Wikileaks” dibinātājam Džuljenam Asanžam savā vēstniecībā Londonā, vismaz publiski, ASV bija tikai pastarpināti iesaistīta.

Vašingtona ir Kito galvenais tirdzniecības partneris. 40% Ekvadoras eksporta nonāk ASV, apjomam sasniedzot deviņus miljardus dolāru gadā. Turklāt starp abām valstīm ir noslēgts līgums par tirdzniecību ar atvieglotiem noteikumiem, bet tas izbeigsies jūlijā, ja vien Vašingtona vienošanos neatjaunos. Ekvadoras ārlietu ministrs Rikardo Patinjo apstiprinājis, ka ASV ir sazinājušās ar viņa ministriju par Snoudena lietu, gan nesniedzot sīkāku informāciju. Patinjo lūdzis Vašingtonai ziņojumu iesniegt rakstiskā veidā, lai Ekvadora to var ņemt vērā, izskatot Snoudena lūgumu piešķirt patvērumu.

Situācija nav viennozīmīgi vērtēta arī iekšpolitiski. Tāpat kā pērn Asanža gadījumā, Ekvadorā opozīcija apsūdz prezidentu Rafaelu Korrea par dubultstandartu piekopšanu. Politiskie oponenti norāda, ka viņš aizstāv bēgli, kurš pasaulei atklājis vērienīgu ASV uzraudzības programmu, kamēr paša valstī apdraud un ierobežo preses brīvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti