Sadaļas Sadaļas

Slovēnijas prezidentūra Eiropas Savienībā sākusies neveiklā gaisotnē

Domstarpības par tiesiskumu, Eiropas pamatvērtībām un vārda brīvību dominēja Slovēnijas prezidentūras atklāšanas preses konferencē. Tādēļ Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Franss Timmermanss pat atteicies piedalīties kopīgās fotogrāfijas uzņemšanā.

Slovēnija turpmāko pusgadu vadīs Eiropas Savienības Padomes darbu. Līdz ar to Slovēnijas valdības rīcībai pašlaik tiek pievērsta pastiprināta uzmanība.

Slovēnijai jāievēro Eiropas vērtības

Visbiežāk Eiropas Savienības prezidentūru atklāšanas preses konferences ir piepildītas ar draudzīgām pieklājības frāzēm un laba vēlējumiem. Tomēr ceturtdienas pievakarē gaisotne konferenču centrā netālu no Ļubļanas bija diezgan atšķirīga.

Latvijas Radio korespondenta Artjoma Konohova reportāža no Slovēnijas

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena izteica vairākus netiešus, bet diezgan skaidrus brīdinājumus Slovēnijas premjeram Janezam Janšam tiesiskuma jomā.

“Tik izšķirošā brīdī, kad mēs kopā sagatavojam un sākam finansēt mūsu atgūšanos no krīzes, uzticība ir mūsu galvenā vērtība.

Uzticība stabilām pārvaldes iestādēm, uzticība neatkarīgai un efektīvai tieslietu sistēmai, uzticība neatkarīgiem, brīviem un pienācīgi finansētiem plašsaziņas līdzekļiem, uzticība, ka izteiksmes brīvība, dažādība un vienlīdzība vienmēr tiek cienītas, uzticība tam, ka tiesiskums vienmēr tiek nodrošināts. Tā ir mūsu Eiropas Savienības būtība.”

Premjers savus kritiķus dēvē par "veciem komunistiem"

Janša ir pazīstams ar asiem uzbrukumiem gan žurnālistiem, gan opozīcijas politiķiem, gan nevalstiskām organizācijām un aktīvistiem. Viņš regulāri atkārto, ka aiz kritiķiem slēpjoties ''veci komunisti'', kuri mēģina saglabāt savas priekšrocības. Savukārt Rietumu prese mēģinot viņu apmelot.

Īsi pirms preses konferences Janša esot parādījis komisāriem fotogrāfiju, kurā kādā piknikā ir redzami divi Slovēnijas sociāldemokrātu partijas eiroparlamentārieši kopā ar diviem tiesnešiem. Pēc Janšas vārdiem, tas esot bijis piemērs tam, ka viņa oponenti ir mēģinājuši politizēt tiesas. Līdzīga piezīme izskanēja arī preses konferencē.

“Tiesiskums ir Eiropas civilizācijas pamatā. Bez tiesiskuma šī civilizācija nevar pastāvēt. Galīgo lēmumu tiesiskā valstī pieņem tiesas,” norāda Janša.

“Mums, Slovēnijā, ir zināmas problēmas ar tiesu neatkarību. Mēs nekad to neesam slēpuši. Šodien mums bija ļoti intensīvas diskusijas ar Eiropas Komisiju par šo jautājumu.”

Tiesneši arī ir cilvēki

Fon der Leiena tam nepiekrita un bija spiesta publiski reaģēt.

“Protams, ka tiesneši arī ir cilvēki ar savu biogrāfiju, ar savu dzīvi. Viņi var būt arī politisko partiju biedri. Tas ir fakts visās demokrātijās. Tādēļ mēs sagaidām, ka tiks izrādīta cieņa pret dažādām politiskajām partijām, arī pret tām, kuru biedru vidū var būt tiesneši.”

Aiz slēgtām durvīm asus iebildumus pret Janšas uzbrukumiem opozīcijai un tiesām izteica arī fon der Leienas izpildvietnieks Franss Timmermanss. Strīds izvērtās tik ass, ka Timmermanss pat atteicās piedalīties kopīgās fotogrāfijas uzņemšanā ar Slovēnijas valdības locekļiem.

Vēlāk Timmermanss izplatīja medijiem paziņojumu, ka viņš neesot varējis atrasties uz viena podesta ar Slovēnijas premjeru, jo viņš ir nepamatoti uzbrucis tiesnešiem tikai par to, ka viņi ir atradušies vienā fotogrāfijā ar sociāldemokrātu eiroparlamentāriešiem. Šādi uzbrukumi tiesu neatkarībai neesot pieļaujami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt