Slovēnijas komisāres kandidātes noraidīšana bremzē EK apstiprināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pastāv liela varbūtība, ka jaunā Eiropas Komisija nevarēs uzsākt darbu savlaicīgi,  1. novembrī, jo  Eiropas Parlaments ir noraidījis Slovēnijas kandidāti Alenku Bratušeku un viņas vietā aizvadītās nedēļas beigās ir izvirzīta politikā pilnīgi nepieredzējusi uzņēmēja Violeta Bulča un būs nepieciešama jauna kandidātes noklausīšanās. Tāpat portfeļi varētu tikt pārdalīti jau apstiprinātajiem komisāru kandidātiem. Tas viss varētu aizkavēt galīgo balsojumu.

Pirmdien Briseles žurnālisti vairāk nekā 20 minūtes nemitīgi uzdeva jautājumus topošās Eiropas Komisijas priekšsēdētāja preses sekretāram Margaritim Kinim, cenšoties dažādos veidot izdibināt, kāds portfelis varētu tikt uzticēts jaunajai Slovēnijas komisāres kandidātei Violetai Bulčai un kā tas varētu ietekmēt visus pārējos komisāru kandidātus. Tomēr atbildes bija skopas.

„Es varu apstiprināt, ka [nākamais EK prezidents Žans Klods Junkera kungs tiksies ar Slovēnijas vicepremjeri Violetu Bulču otrdienas vakarā Briselē. Līdzīgas tikšanās ir notikušas ar visiem citiem komisāru kandidātiem. Šī saruna ir nepieciešama, lai nākamais priekšsēdētājs Junkers varētu iepazīt Bulčas kundzi un novērtēt viņas piemērotību darbam Eiropas Komisijā. Kā jau es minēju iepriekš, Junkera kungs arī atrodas nemitīgā kontaktā ar Eiropas Parlamenta politiskajiem līderiem un Slovēnijas premjeru, lai varētu vienoties par visiem pieņemamo risinājumu,” sacīja Kinis.

Pēc iepriekšējās kandidātes Alenkas Bratušekas izgāšanās Eiropas Parlamenta noklausīšanās laikā Slovēnijas valdības vadītājs Miro Čerars nav paklausījis aicinājumiem izvirzīt kādu politikā pieredzējušu un mazāk pretrunīgu kandidāti.

Viņš izvēlējās uzņēmēju Violetu Bulču, kura tikai pirms nepilna mēneša ir nokļuvusi politikā un nekad nav bijusi nevienas jomas ministre, lai arī jaunajā Slovēnijas valdībā viņa ir vicepremjere. Tas liek daudziem šaubīties, vai tiešām Bulčai tiks piedāvāts iepriekš Bratušekai paredzētais viceprezidentes amats enerģētikas jautājumos. Iespējams, ka to iegūs bulgāriete Kristalina Georgijeva.

Junkera runasvīrs sacīja, ka pagaidām tas neesot oficiāli apspriests.

Nekādi lēmumi par portfeļu pārdali pašreiz nav pieņemti. Mēs nemitīgi uzturam kontaktus ar Eiropas Parlamentu par nākamās komisijas kopējo novērtējumu. Un arī ar Georgijevas kundzi nekas tāds nav apspriests,” sacīja Kinis.

Bulča ir visnotaļ neparasta kandidāte darbam Briselē. Viņas politiskās pieredzes trūkumu papildina tas, ka viņa ir trenēta kā profesionāla šamane un aizraujas arī austrumu cīņām.

Savukārt neveiksmi piedzīvojusī Bratušeka intervijā Vācijas izdevumam “Die Welt” visās savās likstās vaino padomniekus Eiropas Komisijā. Viņai esot ieteikts izpatikt gan vides, gan enerģētikas aizstāvjiem. Viņa esot sekojusi šim padomam un tas no viņas puses esot bijis stulbi, atzīst bijusī Slovēnijas premjere.  Kuluāros tiek arī pieļauts, ka Junkers esot piesolījis Bratušekai darbu kādā amatā Briselē apmaiņā pret viņas atteikšanos no kandidēšanas uz komisāres krēslu. Oficiāla apstiprinājuma gan tam nav. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti