Pusdiena

Neviena partija Spānijas vēlēšanās neiegūst vairākumu un jādomā par koalīcijas veidošanu

Pusdiena

Pusdiena 21.12.2015

Slovēņi referendumā ir noraidījuši viendzimuma laulības

Slovēnijā valdošie politiskie spēki sola turpināt cīņu par viendzimuma pāru tiesībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai gan Slovēnijas iedzīvotāji referendumā noraidījuši tiesības viendzimuma pāriem slēgt laulības un adoptēt bērnus, kreisi noskaņotie valdošie politiskie spēki par spīti referenduma iznākumam sola turpināt cīņu par viendzimuma laulību legalizēšanu.  

Svētdien notikušais referendums bija jau otrā reize triju gadu laikā, kad homoseksuālo personu tiesību jautājums izskatīts tautas nobalsošanā.

Pašlaik viendzimuma laulības oficiāli ir atļautas 18 pasaules valstīs, no kurām 13 atrodas Eiropā. Slovēnija ar savu visai liberālo likumdošanu bija cerējusi kļūt par pirmo no bijušā sociālisma bloka valstīm, kas arī atļautu viendzimuma pāriem šādas tiesības.

Pirmo reizi referendums par homoseksuālo personu tiesībām Slovēnijā tika rīkots jau 2012.gadā. Gadu iepriekš Slovēnijas parlaments bija pieņēmis likumu, kas ļauj homoseksuālām personām adoptēt savu partneru bioloģiskos bērnus. Taču Pilsoniskā iniciatīva ģimeņu un bērnu tiesībām apgalvoja, ka šāds likums būtu jānoraida, jo tas neievēro bērnu pamattiesības. Iniciatīvas autori savāca 40 000 parakstu un panāca šī jautājuma izskatīšanu referendumā, kurā pret šo likumu nobalsoja aptuveni 56% iedzīvotāju.

Trīs gadus vēlāk Slovēnijā notika jau nākamais referendums. Tas sarīkots pēc tam, kad valdība šī gada martā veica izmaiņas likumdošanā, kurās tika izmainīta laulības definīcija. Izmaiņas likumā paredzēja, ka laulības nav savienība starp vīrieti un sievieti, bet gan savienība starp divām personām, tādējādi piešķirot homoseksuāliem pāriem vienādas tiesības apprecēties un adoptēt bērnus.

Cīņā pret pieņemto likumu aktīvi iesaistījās arī valstī ietekmīgā katoļu baznīca, ar kuras palīdzību jau citai bērnu tiesību aizstāvības organizācijai atkal izdevās savākt referenduma rīkošanai nepieciešamo parakstu skaitu. Pat Romas pāvests Francisks aicināja Slovēniju aizsargāt tradicionālās ģimenes vērtības.

Par pieņemto likumu saglabāšanu aktīvi iestājās valsts prezidents Boruts Pahors un premjerministra Miro Cerāra Modernā centra partija, kas apgalvoja, ka geju laulības likvidētu diskrimināciju un piešķirtu vienādas tiesības visiem pilsoņiem. Savukārt bijušais premjerministrs un opozīcijā esošā Slovēnijas Demokrātiskā partija aicināja likumu atcelt, apgalvojot, ka dzimuma pieminēšanas atcelšana laulības definīcijā liks pamatus cilvēktiesību pārkāpumiem pret bērniem.

Svētdien notikušajā referendumā par viendzimuma laulību atļaušanu piedalījies salīdzinoši neliels vēlētāju skaits – vien aptuveni 37%. No tiem pret valdības mēģinājumiem mainīt laulības definīciju izteikušies 63,5% balsotāju. Lai lēmums būtu likumīgi saistošs, likuma pretiniekiem bija nepieciešams iegūt vismaz 20% reģistrēto vēlētāju atbalstu jeb 342 000 balsu. Vēlēšanu komisija paziņojusi, ka šis skaitlis ir pārsniedzis 390 000.

Referenduma iznākums nozīmē, ka turpmāk Civillikums atļaus laulību slēgšanu tikai starp vīrieti un sievieti un ka parlamentam uz gadu tiek liegtas iespējas piedāvāt jebkādas jaunas izmaiņas viendzimuma laulību atļaušanai. Pašreizējā likumdošana gan arī turpmāk atļaus civillaulības reģistrēšanu, taču šādi pāri nedrīkstēs adoptēt bērnus. Par spīti valdības iniciatīvas noraidīšanai, viendzimuma laulību atbalstītāji sola nepadoties un cīnīties par visu personu vienādām tiesībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti