Slovēnijā aktīvisti satraukti par autoritārismu un korupciju valstī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Plašsaziņas līdzekļu brīvība un plurālisms Slovēnijā turpina mazināties. Tā secina Eiropas Komisija šonedēļ publicētajā ziņojumā par tiesiskuma stāvokli visās Eiropas Savienības valstīs. Nopietnu satraukumu par pašreizējās valdības politiku pauž arī Slovēnijas aktīvisti un trauksmes cēlēji. Nesen viesojoties Ļubļanā, Latvijas Radio korespondents aprunājās ar dažiem, kas nav mierā ar pašreizējās valdības kursu.

Cēla trauksmi par korupciju

Slovēnijas prezidentūru aizēno bažas par autoritārismu un korupciju
00:00 / 05:48
Lejuplādēt

Vēl pirms pāris gadiem neko tādu pat iedomāties nevarēja. Tā pašreizējo situāciju Slovēnijā raksturo Ivans Galē: „Nē, nekad. Tas ir pilnīgi jauns autoritārisma un diktatūras līmenis. Janšas vadītā valdība uzbrūk neatkarīgiem plašsaziņas līdzekļiem, tiesiskumam, izsaka draudus visiem pēc kārtas. Ne tikai Slovēnijā, bet arī ārzemēs. Tā ir politiskā primitīvisma paraugstunda.”

Vēl pandēmijas sākumā Galē strādāja augstā amatā Slovēnijas Materiālo rezervju aģentūrā. Šai iestādei tika uzticēts iepirkt medicīnas aprīkojumu un aizsarglīdzekļus, lai palīdzētu cīņā ar koronavīrusu.

“Es biju notikumu epicentrā. Es savām acīm redzēju, kā tas viss notika – atriebība, draudi, korupcija.

Es izstāstīju par to publiski. Bet tad viņi atriebās man un es zaudēju savu darbu. Nesen es uzvarēju tiesas prāvā par nepamatotu atlaišanu, bet es neplānoju atgriezties darbā šajā aģentūrā,” pastāstīja Galē.

Viņš apgalvoja, ka spiediens nācis no Slovēnijas valdošajiem politiķiem un viņiem pietuvinātajiem cilvēkiem, ka valsts pasūtījumi tika piešķirti negodīgi, bet piegādātās preces bieži vien neatbilda pat minimāliem standartiem.

„Piemēram, bija daudz dažādu piedāvājumu ar zemākām cenām un labākiem nosacījumiem, bet nekas nenotika. Bet, kad kāds uzņēmums ar politiskām saiknēm vai kas pieder kāda politiķa radiem iesniedza savu piedāvājumu, viss notika pāris stundu laikā. Pārējie uzņēmumi savām acīm varēja redzēt internetā, ka viņu piedāvājums bija labāks nekā tam uzņēmumam, ar kuru tika parakstīts līgums. Bet nekas nenotika. Līgumus ātri parakstīja tikai ar pareizajiem cilvēkiem,” pastāstīja Galē.

Bijušais Materiālo rezervju aģentūras darbinieks pauda, ka, pēc viņa rīcībā esošās informācijas,  policija atsakās veikt jebkādu izmeklēšanu par viņa un citu trauksmes cēlēju atklātajiem pārkāpumiem. Tā vietā vēršanās notiekot pret tiem, kuri uzdrīkstas runāt publiski.

Arī Eiropas Komisijas publicētajā tiesiskuma pārskatā var lasīt, ka cīņa ar augsta līmeņa korupciju notiek lēni. Pastāv bažas arī par interešu konflikta un trauksmes cēlēju aizsardzības noteikumu ievērošanu.

Tādēļ Ivans Galē tagad ir nodibinājis nevalstisko organizāciju, kas palīdz aizsargāt trauksmes cēlējus: „Šis darbs sniedz diezgan lielu gandarījumu. Esmu priecīgs, ka daudzi cilvēki ir gatavi celt trauksmi vai domā par to. Man ir prieks, ka mūsu centrs ir daļa no šīm pārmaiņām.”

Teātra režisors iesaistās masu protestos

Gan Galē, gan arī viens no redzamākajiem slovēņu protestētājiem Jaša Jenuls pauda, ka aizvadītā gada laikā viņi ir saskārušies ar milzīgu negatīvās publicitātes un verbālo uzbrukumu apjomu. Tie nāca kā no valdošajiem politiķiem, tā arī no viņiem pietuvinātajiem plašsaziņas līdzekļiem.

„Tā ir daļa no totalitārās valdīšanas – cilvēki tiek iebiedēti, un notiek vēršanās pret katru cilvēku, kurš uzdrīkstas runāt. Jau pēc pirmās televīzijas intervijas par mani sāka publicēt dažādus rakstus: par manu pagātni, par manu ģimeni, pat par mājdzīvniekiem, kas man bija pirms desmit gadiem. Pagājušajā gadā par mani tika publicēts vairāk nekā 250 rakstu. To dara Janšas partijas medijs, kas pieder Ungārijas kapitālam,” sacīja Jenuls.

Pēc izglītības viņš ir teātra režisors un saka, ka viņš nav politisks cilvēks. Tomēr, kad pie varas kārtējo reizi nāca Janezs Janša, vīrietis nevarēja palikt malā.

„Pērn, kad nomainījās valdība, jau pirmo pāris nedēļu laikā kļuva skaidrs, ka šai valdībai ir padomā visu Slovēnijas iestāžu pārņemšana, ka viņi gatavojas uzbrukt medijiem un neļaut cilvēkiem brīvi publiski izteikties. Man kļuva skaidrs, ka ir jārīkojas, kamēr vēl nav par vēlu. Tādēļ es iesaistījos un vispirms sāku rīkot individuālas protesta akcijas. Bet vēlāk kļuvu par daļu no masu protestu kustības,” pastāstīja Jenuls.

Tā kā pandēmijas laikā pulcēšanās iespējas bija ierobežotas, Jenuls ar domubiedriem regulāri organizēja protesta braucienus ar velosipēdiem. Pie parlamenta tika izlikti pēdu attēli, kas simbolizēja protestētājus. Vēlāk notika arī publiski konstitūcijas lasījumi, jo protestētāji uzskata, ka tiek ierobežotas viņu pamatbrīvības.

„Tas ir ārkārtīgi satraucoši. Tās pašas pazīmes bija redzamas gan Ungārijā, gan pagājušā gadsimta 30. gados Vācijā. Tieši tā sākas totalitārais režīms – tiek pārņemti plašsaziņas līdzekļi, cilvēki tiek iebiedēti, tiek ignorēts tiesiskums un lojālie partijas fanātiķi tiek ielikti visos svarīgākajos amatos valstī,” norādīja Jenuls.

Jenuls pastāstīja, ka policija regulāri vēršas pret protesta kustības dalībniekiem. Arī viņš ir saņēmis vairāk nekā 10 tūkstoš eiro sodus par dažādām akcijām.

Parlamenta vēlēšanas Slovēnijā ir paredzētas nākamgad. Tomēr aktīvisti cer, ka pašreizējā valdība tik ilgi nenoturēsies, jo katra diena var būt no svara.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti