Slovākijas premjera izteikumi par bēgļiem draud ar viņa partijas izslēgšanu no dalības ESP

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Parlamenta sociāldemokrātu grupas līderis aicina izslēgt Slovākijas premjera Roberta Fico vadīto centriski kreiso sociāldemokrātu partiju „SMER” no dalības Eiropas Sociālistu partijā (ESP). Slovākija bija starp tām valstīm, kas šonedēļ balsoja pret bēgļu pārdales plānu. Bet Fico asi kritizējis priekšlikumu un solījis to apstrīdēt Eiropas Savienības Tiesā. Pēc dažiem mēnešiem Slovākijā notiks parlamenta vēlēšanās un Fico cīnīsies par palikšanu premjera amatā. Eksperti brīdina, ka notiekošais ir brīdinājuma signāli par potenciālu Slovākijas izolāciju Eiropas Savienības ietvaros.

Eiropas Parlamenta sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupas priekšsēdētājs Džanni Pitella ar aicinājumu pārtraukt Slovākijas premjera Roberta Fico vadītās partijas SMER dalību Eiropas Sociālistu partijas nāca klajā trešdien - dienu pēc Eiropas Savienības iekšlietu ministru sanāksmes. Tajā balsojumā ar kvalificēto vairākumu tika panākta vienošanās par 120 tūkstošu bēgļu pārdali no Grieķijas un Itālijas uz citām kopienas valstīm. „Pret” balsoja četras valstis - Ungārija, Rumānija, Čehija un arī Slovākija.

Slovākijas premjers Fico pēc balsojuma paziņoja, ka atsakās pakļauties, viņa vārdiem, Eiropas Savienības „diktātam” par bēgļu uzņemšanu.

Fico bieži un asi nācis klajā ar viedokļiem, kas vērsti pret Eiropas Komisijas ierosinājumu par bēgļu pārdali un imigrāciju. Paziņojumā, kurā aicināts pārtraukt Fico vadītās kreisi noskaņotās partijas SMER dalību Eiropas Sociālistu partijā, sociāldemokrātu grupas vadītājs Eiropas Parlamentā Džanni Pitella sacīja, ka „Roberta Fico kunga paustā nostāja, ka „musulmaņu imigrantu masu migrācija, kas sāktu būvēt mošejas, netiks paciesta,” vai teiktais par „musulmaņu brīvību ierobežošanu Eiropā,” vai tas, ka „Slovākija ir izveidota slovākiem, ne minoritātēm,” ir apkaunojis visu [Eiropas Parlamenta sociāldemokrātu] ģimeni. [..] Pastāvīgā nevēlēšanās uzņemties atbildību un parādīt solidaritāti bēgļu krīzes laikā ir pretstatā mūsu vērtībām un politiskajai pārliecībai.”

Slovākijas premjers vēlāk arī paziņoja, ka apstrīdēs iekšlietu ministru vienošanos Eiropas Savienības Tiesā. Šeit Bratislava var izrādīties viena. Kaimiņvalsts Čehijas premjers Bohuslavs Sobotka, piemēram, norādīja - kaut viņa valsts balsoja „pret”, tā nevēlas ar tiesu darbiem saasināt saspīlējumu ar Eiropas Savienības partneriem.

Aicinājums pārtraukt Slovākijas valdošās partijas dalību Eiropas Sociālistu partijā ir politisks vēstījums. Uz to norāda Slovākijas Ārpolitikas asociācijas Eiropas Savienības pētījumu programmas vadītājs Vladimirs Bilčiks:

„Kopumā tas ir saistīts ar premjera Fico un citu valdības locekļu retoriku, kas bēgļu krīzes kontekstā pēdējās nedēļās ir bijusi diezgan dominējoša Slovākijā. Šī retorika ir diezgan atšķirīga no vairākuma Eiropas sociālistu nostājas. Un šī retorika bieži ir balstīta uz nepamatotiem apgalvojumiem, kas pastiprina bailes saistībā ar bēgļiem Eiropas Savienībā.”

Eksperts norāda, ka Fico retoriku var saistīt arī ar pavasarī Slovākijā gaidāmajām parlamenta vēlēšanām, kur viņa vadītā partija cīnīsies par palikšanu pie varas. Viens no galvenajiem jautājumiem priekšvēlēšanu kampaņā būs bēgļu uzņemšana.

Tomēr tas, ka tiek aicināts pārtraukt SMER dalību Eiropas Sociālistu partijā, arī ir brīdinājuma šāviens Bratislavai, saka Bilčiks:

„Tas arī ir signāls par potenciālu Slovākijas izolāciju Eiropas Savienības kontekstā. Galu galā mēs bijām to mazākuma valstu skaitā, kas balsoja pret bēgļu pārvietošanu. Bet izskatās, ka mēs būsim vienīgā valsts, kas saistībā ar šo jautājumu vērsīsies pret Eiropas institūcijām Eiropas Savienības Tiesā. Turklāt, saskaņā par premjera vārdiem, mēs esam vienīgā valsts, kas attiekusies īstenot otrdien iekšlietu ministru pieņemto lēmumu. Līdz ar to mēs atrodamies ļoti neērtā situācijā.”

Īpaši neērta šī situācija var izrādīties arī tādēļ, ka nākamā gada otrajā pusē Slovākija pārņems Eiropas Savienības prezidējošās valsts pienākumus, kur viens no galvenajiem uzdevumiem ir veicināt kompromisu kaldināšanu.

Jāpiebilst, ka Fico vadītās SMER dalība Eiropas Sociālistu partijā jau reiz bija pārtraukta - 2006.gadā uz diviem gadiem. Toreiz iemesls bija koalīcijas izveidošana ar Slovāku Nacionālo partiju, ko Eiropas sociāldemokrāti nosodīja kā ksenofobisku un ultranacionālistisku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti