Slovākijā prezidenta vēlēšanās valdības kritiķe apsteidz EK viceprezidentu; gaidāma otrā kārta

Slovākijas prezidenta vēlēšanās nevienam kandidātam neizdevās iegūt vairāk nekā 50%. Līdz ar to marta beigās tiks rīkota otrā kārtā. Tajā sacentīsies divi visvairāk balsu ieguvušie prezidenta amata kandidāti: juriste un valdības kritiķe Zuzana Čaputova un pašreizējais Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Marošs Šefčovičs, kuru savukārt atbalsta Slovākijas valdošā partija „Smer”.

Sestdien, 16.martā, Slovākijas iedzīvotāji devās uz vēlēšanu iecirkņiem, lai atdotu savu balsi par kādu no 13 kandidātiem, kas piedalījās cīņā par prezidenta amatu. Kā jau dažādās aptaujās pirms prezidenta vēlēšanām tika prognozēts,

visvairāk balsu ieguva Zuzana Čaputova. Par viņu savu balsi atdeva nedaudz vairāk nekā 40% vēlētāju.

Čaputova, kura pārstāv parlamentā neiekļuvušo partiju "Progresīvā Slovākija", ir vides juriste un asa pašreizējās valdības kritiķe. Viņa bija arī starp tūkstošiem protesta dalībnieku, kas bija izgājuši ielās pēc tam, kad pērn februāri savā dzīvesvietā tika nogalināts izmeklējošās žurnālistikas pārstāvis Jans Kucjaks un viņa draudzene. Kucjaks izmeklēja Slovākijas valdošās elites sakarus ar Itāļu mafiju, arī vietējo uzņēmēju saikni ar valdību saistībā ar iespējamo krāpšanos ar Eiropas Savienības lauksaimniecības subsīdijām.

Čaputova pirms Slovākijas prezidenta vēlēšanām norādīja, ka iedzīvotāji grib pārmaiņas un arī vakarā, kad kļuva skaidrs, ka viņa iekļuvusi nākamajā kārtā, vēlreiz to uzsvēra: „Tas, ko saprotam ar sākotnējiem rezultātiem, ir tas, ka mēs vēlamies pārmaiņas. Slovākijas vēlētāji var arī iedomāties, ka viņus vada persona, kura pēdējā laikā nav bijusi iesaistīta politikā, bet kura spēj cilvēkus uzlūkot atšķirīgi un vienlaikus ir ar citādāku pieeju problēmu risināšanai.”

45 gadus vecā juriste ir arī norādījusi, ka nav punktuāla un neorientējas drošības un aizsardzības jautājumos, tāpēc viņai būs jāpaļaujas uz padomniekiem.

Analītiķis Grigorijs Mesezņikovs ziņu aģentūrai AFP uzsvēra, ka „vēlētāju acīs Čaputova ir atbilde uz pašreizējām problēmām”. Savukārt politologs Jurajs Marušjaks uzsver, ka Čaputovai ir izdevies uzrunāt vēlētājus ar savu lozungu, solot „stāties pretī ļaunumam” un atjaunot uzticību valstij. Pēc politologa domām, Slovākijas iedzīvotāji nav apmierināti ar politisko eliti, neatkarīgi no tā, vai viņi ir pie varas vai opozīcijā, kā arī konservatīvo un liberālo strīdiem.

Čaputova ir arī ieguvusi prestižo Goldmana Vides balvu par to, ka nav ļāvusi izveidot izgāztuvi 12 futbola laukumu lielumā.

Otrs prezidenta amata kandidāts, kurš ieguva vislielāko balsu skaitu Slovākijas prezidenta vēlēšanās, ir pašreizējais Eiropas Komisijas viceprezidents Marošs Šefčovičs. Viņš ieguva nedaudz mazāk par 19%. 52 gadus vecais Šefčovičam, kurš oficiāli startē kā neatkarīgs kandidāts, atbalstu izteikusi valdošā partija „Smer”. No vienas puses, tas Šefkovičam garantē zināmu skaitu balsu, taču, no otras puses, tas atbaida tos vēlētājus, kuri ir neapmierināti ar valdošo partiju.

Tā kā neviens no kandidātiem ne Čaputova, ne Šefčovičs nepārsniedza vajadzīgo 50% robežu, tad

tiks rīkota Slovākijas prezidentu vēlēšanu otrā kārta, kura notiks 30.martā.

Provizoriski uzvara tiek prognozēta Čaputovai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti