Slovākijā notiek prezidenta vēlēšanu izšķirošā kārta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Sestdien, 30. martā, Slovākijā notiek prezidenta vēlēšanu otrā un izšķirošā kārta. Tajā par uzvaru cīnās liberāli noskaņotā juriste un valdības kritiķe Zuzana Čaputova un pašreizējais Eiropas Komisijas viceprezidents Marošs Šefčovičs.

Aptaujas uzvaru prognozē 45 gadus vecajai Zuzanai Čaputovai, viņa varētu iegūt vismaz 60% balsu. Uzvaras gadījumā viņa kļūs par pirmo sievieti Slovākijas prezidenta amatā. Čaputova pārliecinoši uzvarēja jau pirmajā kārtā pirms divām nedēļām, iegūstot 40%.

Viņa šo rezultātu nosauca par „lielu aicinājumu uz pārmaiņām”. Čaputovai nav lielas politiskās pieredzes, taču viņa piesaistījusi daudzus, kurus nogurdinājusi korupcija un pašreizējā valsts politika.

Čaputova bija starp tūkstošiem slovāku, kas izgāja ielās pēc pagājušā gada februārī notikušās žurnālista Jana Kucjaka un viņa līgavas slepkavības.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks enerģētikas jautājumos, 52 gadus vecais Marošs Šefčovičs pirmajā kārtā savukārt ieguva nepilnus 20% balsu. Viņu atbalsta valdošā kreisi centriskā partija "Virziens-sociāldemokrātija" ("Smer-SD") .

Slovākijas prezidentam pamatā ir reprezentatīvas funkcijas, taču viņa pilnvarās ir starptautisko līgumu parakstīšana un augstāko tiesnešu iecelšana. Prezidents ir arī bruņoto spēku virspavēlnieks un var uzlikt veto parlamenta apstiprinātiem likumprojektiem.

Lai arī vides aizsardzības advokāte Čaputova līdz šim nav aktīvi piedalījies politikā, cīņas un kampaņas viņai nav svešas. Tā piemēram Čaputova ir panākusi toksisko atkritumu izgāztuves slēgšanu savā mazpilsētā, kas atrodas netālu no Slovākijas galvaspilsētas Bratislavas. Tāpat viņa bija aktīvi iesaistīta dažādās protesta akcijās pēc pētnieciskā žurnālista Jana Kučaka un viņa līgavas nogalināšanas.

Slovākijā notiek prezidenta vēlēšanu izšķirošā kārta
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

Tādēļ arī Čaputovas kampaņas galvenais sauklis ir par cīņu ar ļaunumu un korupciju. Viņa uzstāj, ka Slovākijas politikā pārāk daudz ko nosaka cilvēki, kuri no aizmugures rausta striķus.

Tomēr aptaujas dati rāda, ka par Čaputovu varētu nobalsot aptuveni 60% Slovākijas vēlētāju. Tas apliecina, ka viņas vēstījums par cīņu ar korupciju un atvērtākas sabiedrības veidošanu sasaucās ar to, ko šobrīd vēlas redzēt vairums slovāku.

Te gan jāsaka, ka prezidenta pilnvaras Slovākijā, tāpat kā Latvijā, ir visai ierobežotas. Tādēļ ja Čaputova kļūs par pirmo sievieti Slovākijas valsts prezidenta amatā, viņai nebūs viegli panākt solītās pārmaiņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti