“Grūti iedomāties stāvokli, ka valstī gaisa karaspēkos, policijā un vismaz daļā sauszemes bruņotajos spēkos pēkšņi parādās vienības, kas vēlas veikt valsts apvērsumu un tīri formāli jau bija paspējušas pasludināt, ka ir pārņēmušas varu, un pasludinājušas pārkārta stāvokli,” pauda Skudra.
Tas nozīmējot, ka šķelšanās Turcijas politiskajā, militārajā un biznesa elitē ir ļoti dziļa. Un rezultātā šīs pretrunas izpaudās kā puča mēģinājums, uzskata eksperts. Viņaprāt, Turcijā var runāt par sociālpolitiski sašķeltu sabiedrību.
Viņš īsti netic paziņojumiem, ka pēdējā dzirkstele puča mēģinājumam ir kāda pulkveža atstādināšana.
Arī kontekstā ar NATO, kuras dalībniece Turcija ir kopš 1952.gada, pašlaik valstī notiekošais ir būtisks vairāku apsvērumu dēļ. Pirmkārt, tas ir jautājums saistībā ar Turcijas un Krievijas attiecību normalizēšanu. Turcijas dienvidos atrodas liela NATO gaisa karaspēku bāze, no kuras ASV un tās partneri veic uzlidojumus “Daīš” kontrolētajām teritorijām Sīrijā. Turcijas loma ir arī ļoti būtiska tam, lai neatjaunotos bēgļu plūsma uz Eiropas Savienību.
Vēstīts, ka naktī uz sestdienu, 16.jūliju, Turcijā kāda vēl publiski neskaidra armijas daļa mēģinājusi veikt valsts apvērsumu. Sestdienas rīta agrumā šis mēģinājums gan pakāpeniski saira.
Naktī vairāku vairāku stundu garumā notikušas sadursmes lielākajās Turcijas pilsētās Stambulā un Ankarā, kur dzīvību zaudēja vairāk nekā 90 cilvēki. Tomēr pašreizējā vadība ar Turcijas prezidentu Redžipu Tajipu Erdoganu priekšgalā paziņoja, ka atgūst kontroli pār valstī notiekošo.
Tikmēr Latvijas Ārlietu ministrija aicina izvairīties no ceļošanas uz Turciju. Nepieciešamības gadījumā iespējams sazināties ar Latvijas vēstniecību Turcijā, zvanot pa tālruni +903124056136.