Skotijas premjere Stērdžena paziņojusi par atkāpšanos no amata

Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena trešdien paziņoja, ka nolēmusi atkāpties no amata, kurā nostrādājusi vairāk nekā astoņus gadus.

Stērdžena vēsta, ka turpinās pildīt valdības vadītājas pienākumus, līdz tiks izraudzīts viņas pēctecis.

Stērdžena ir pirmā sieviete šajā amatā un visilgāk strādājusī Skotijas valdības vadītāja. Taču viņai tā arī neizdevās sasniegt savu galveno mērķi – Skotijas neatkarību no Apvienotās Karalistes.

Skotija ir daļa no Apvienotās Karalistes, bet pēc 1999. gada reformām tai ir pašai savs parlaments un arī valdība, kas lemj par Skotijas politikas jautājumiem.

Daudziem par pārsteigumu Stērdžena trešdien paziņoja par savu nodomu demisionēt, lai gan vēl pirms neilga laika viņa noliedza iespēju atstāt amatu.

Skotijas premjere Stērdžena paziņojusi par atkāpšanos no amata
00:00 / 02:39
Lejuplādēt

Stērdžena sacīja, ka šis bija ļoti izsvērts lēmums, pie kura viņa nonāckusi pēc vairāku nedēļu ilgām pārdomām.

"Es centos pati sev atbildēt uz diviem jautājumiem: vai ir pareizi, ka es turpinu šo darbu? Un vēl svarīgāk ir tas, vai man būtu jāturpina vadīt valsti, partiju un aizstāvēt Skotijas neatkarību, kam esmu veltījusi savu dzīvi. Es saprotu, kāpēc daži uz otro jautājumu automātiski atbildēs "jā". Taču patiesībā man pēdējā laikā ir nācies vairāk piepūlēties, lai pārliecinātu sevi, ka atbilde uz kaut vienu no šiem jautājumiem ir "jā'', tāpēc esmu nonākusi pie secinājuma, ka tā nav," teica Stērdžena.

Viņa arī neslēpa, ka pēc vairāk nekā astoņiem gadiem amatā jūtas nogurusi un emocionāli iztukšota.

"Es esmu arī cilvēks, ne tikai politiķis. Kad pievienojos valdībai 2007. gadā, mani krustbērni bija tikai dažus mēnešus veci zīdaiņi. Tagad, kad grasos atkāpties, viņi svinēs 17 gadu jubileju.

Tas, ko gribu pateikt, – pilnīgi visa sevis atdošana šim darbam ir vienīgais veids, kā šo darbu iespējams darīt. Valsts nav pelnījusi neko mazāk. Bet to var darīt tikai noteiktu laiku. Šobrīd es jūtu, ka man tas varētu būt jau par ilgu."

"Premjerministrs vienmēr ir darbā, it sevišķi šajos laikos, kad nav gandrīz nekāda privātuma. Pat vienkāršas lietas, ko vairums cilvēku uzskata par pašsaprotamām, piemēram, satikties uz kafiju ar draugiem vai iziet pastaigā, kļūst ļoti sarežģītas," teica Stērdžena.

Analītiķi pieļauj, ka Stērdženas demisija ir saistīta ar Apvienotās Karalistes Augstākās tiesas pērn novembrī pieņemto lēmumu, ka Skotijas valdībai nav likumīgu tiesību rīkot jaunu neatkarības referendumu bez Londonas piekrišanas.

52 gadus vecā Stērdžena ir Skotu nacionālās partijas (SNP) līdere. Šī partija iestājas par pilnīgu Skotijas neatkarību no Apvienotās Karalistes un pievienošanos Eiropas Savienībai.

Stērdžena bijusi viena no skaļākajām "Brexit" oponentēm, jo vēlējusies, lai Skotija paliktu Eiropas Savienības sastāvā.

Stērdžena arī atkāpusies no SNP priekšsēdētājas amata. Viņa sacīja, ka turpinās darbu līdz brīdim, kad partija izraudzīsies sev jaunu līderi, kurš automātiski kļūs arī par Skotijas valdības vadītāju.

Stērdžena kļuva par Skotijas premjerministri 2014. gadā pēc tam, kad atkāpās viņas priekštecis Alekss Salmonds, uzņemoties politisko atbildību par zaudējumu togad notikušajā referendumā par Skotijas neatkarību.

Stērdžena aicinājusi sarīkot atkārtotu referendumu, bet pašlaik nav skaidrs, vai un kad tāds varētu notikt.

Lielbritānijas Augstākā tiesa novembrī nolēma, ka Skotijai nav likumīgu tiesību šogad rīkot jaunu neatkarības referendumu bez Londonas piekrišanas.

Pēc Stērdženas paziņojuma ir nosaukti vairāki potenciālie Skotijas valdības vadītāja amata pretendenti. Britu mediji kā reālāko min Stērdženas pašreizējo vietnieku Džonu Sviniju, kurš pirms vairāk nekā 20 gadiem jau vadīja Skotu nacionālo partiju.

Svinijs paziņoja, ka viņam ir ļoti žēl par Stērdženas lēmumu demisionēt. Viņaprāt, Stērdžena ir izcila vadītāja. Savukārt Alekss Salmonds paziņoja, ka nākamajam Skotijas premjerministram būs jāapvieno nācija, lai virzītos pretī neatkarībai no Apvienotās Karalistes.

"Esmu pārliecināta, ka mans pēctecis aizvedīs Skotiju līdz neatkarībai," trešdien paziņoja Stērdžena.

Lielbritānijas bijusī premjerministre Terēza Meja sociālajā tīklā "Twitter" ierakstīja, ka viņai un Stērdženai ir pretēji viedokļi daudzos jautājumos, tomēr Meja pateicās Stērdženai par ilgstošu un nepagurstošo kalpošanu valstij.

Meja arī iedrošināja Stērdženu, ka politikā var izdarīt daudz, arī neieņemot pašus augstākos amatus.

KONTEKSTS:

2014. gadā referendumā 55% vēlētāju nobalsoja pret Skotijas neatkarības pasludināšanu, un tika uzskatīts, ka balsojums šo jautājumu ir atrisinājis. Taču divus gadus vēlāk Apvienotās Karalistes iedzīvotāji citā referendumā nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES).

Skotijas iedzīvotāji pārliecinoši izteica savu atbalstu palikšanai ES, tāpēc jautājums par neatkarību no Londonas atkal kļuva aktuāls. To ļoti aktīvi atbalstīja Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena, kas pārstāv Skotu nacionālistu partiju. Viņa aicināja 2023. gadā sarīkot atkārtotu referendumu par Skotijas neatkarību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti