Skotija šķeļas attieksmē pret neatkarības iegūšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Mazāk nekā gadu pirms referenduma par neatkarību, Skotijas pirmais ministrs Alekss Salmonds otrdien prezentēja savas valdības izstrādāto pamatojumu par neatkarības no Apvienotās Karalistes iegūšanu. Detalizētajā dokumentā izklāstīts plāns Skotijas turpmākajai attīstībai, skarot tādus jautājumus kā sociālā sfēra, kodolieroči un valūta. Bet neatkarības pretinieki plānu kritizē kā pilnu izdomājumu.

Sešus ar pusi simtus lappušu biezajā dokumentā, ko dēvē par „Balto grāmatu", izklāstīts plāns Skotijas turpmākajai attīstībai, ja nākamgad septembrī referendumā tiks atbalstīta tās neatkarība, kas tad tiktu oficiāli pasludināta 2016.gadā.

Dokumentā pirmo reizi publiski ir pieejams detalizēts plāns par valūtu, nodokļu sistēmu, bērnu aprūpi, labklājību un citiem jautājumiem, ar ko būs jāsakaras Skotijai, ja tā iegūs neatkarību. Piemēram, prognozēts, ka 90% ieņēmumu nodrošinātu naftas rezerves Ziemeļjūrā. Skotija savā teritorijā vairs neturētu Lielbritānijas kodolraķetes „Trident", kas kļuvis par vienu no karstāk debatētajiem jautājumiem. Skotu Nacionālās partijas līdera Aleksa Salmonda vadītā valdība uzstāj, ka Skotijas finanšu stāvoklis ir labāks nekā Lielbritānijas finanšu situācija. Tomēr pēc neatkarības iegūšanas valūta būtu britu mārciņa, paredzēts plānā.

Turot rokā Balto grāmatu, Salmonds stāstīja, ka vēlas izveidot „bagātāku un godīgāku valsti":

„Šis ir detalizētākais plāns, kāds cilvēkiem jebkad pasaulē ir piedāvāts kā pamats kļūšanai par neatkarīgu valsti. Tas izgaisina visas šaubas, ka neatkarīga Skotija sākies no spēcīgām pozīcijām. Tā kļūtu neatkarīga daudzsološākos apstākļos nekā teju jebkura cita nācija vēsturē. Šis plāns atspoguļo mūsu ekonomisko spēku. Neatkarīga Skotija varētu būt valsts ar astoto lielāko ekonomiku un desmito augstāko ienākumu līmeni uz iedzīvotāju visā attīstītajā pasaulē."

Tikmēr neatkarības pretinieku kampaņas vadītājs - bijušais Lielbritānijas finanšu ministrs Alisters Dārlings kritizēja plānu, norādot, ka tas nesniedz ticamas atbildes uz fundamentāliem jautājumiem, piemēram, kā tiks maksātas pensijas un pabalsti. Intervijā raidsabiedrībai BBC viņš dokumentu raksturoja kā tīrāko izdomājumu, kas ir „pārpilns tukšu solījumu un bezjēdzīgu apgalvojumu":

„Plānā nav pilnīgi nekā jauna. Nekas no tā, ko viņš pateica šodien, nav tāds, ko viņš nevarēja pateikt vakar. Viņi ir izvairījušies no visiem nozīmīgākajiem jautājumiem. Piemēram, kā viņi var garantēt sterliņu mārciņu? Kāds ir plāns B, ja to nevarēs dabūt? Viņiem ir jāpieņem, ka būs daudz sarunu, un šobrīd viņi savus solījumus nevar izpildīt. Viņi nezin, kāds būs iznākums."

Gaidot referendumu, ir izvērstas divas kampaņas. Par neatkarību aģitē Salmonda Skotu Nacionālā partija, kā arī Skotijas Zaļo partija. Bet par Apvienotās Karalistes saglabāšanu esošajā formā iestājas leiboristi, konservatīvie un liberāldemokrāti. Savukārt aptaujas liecina, ka vairums skotu joprojām atbalsta palikšanu Lielbritānijas sastāvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti