Skotija gaida Londonas solītās pārmaiņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Skotijas referendums, kurā tikai pieci procenti balsu noteica neatkarības pretinieku uzvaru, pamatīgi satraucis Lielbritānijas premjeru. Tagad lielākā Skotijas pilsēta Glāzgova, kurā uzvaru guva neatkarības pieprasītāji, apvieno spēkus ar citām Lielbritānijas lielākajām pilsētām, pieprasot plašākas pašnoteikšanās tiesības. 

Tikmēr neformālā sarunā ar Ņujorkas mēru britu premjers jokojot atzinis, ka lielais satraukums radījis dedzināšanu kuņģī. Britu valdības vadītājam pasprucis arī neveikls izteikums par karalieni Elizabeti II.

Ar vārdiem par murrājošu karalieni, Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons ir iekritis kā circenis pelnos. Jaudīgie mikrofoni spējuši ierakstīt viņa teikto Ņujorkas mēram Maiklam Blumbergam, kad abus no liela attāluma filmēja operatori. Bekingemas pils neveiklo izteikumu nekomentē, bet ierakstu pārraidījis pat korektuma etalons - britu raidsabiedrība BBC

„Īsts atvieglojums ir, kad Apvienotās Karalistes premjers zvana karalienei ar vārdiem  “viss kārtībā, ir labi”. Tas bija kaut kas – viņa murrāja telefonā. Nekad neviens nav bijis laimīgāks,” stāstījis Kamerons.

Vien piecu procentu pārsvars neatkarības pretinieku pusē izšķīra rezultātu. Neatkarīgās Skotijas kampaņas vadītājs, Skotijas pirmais ministrs Alekss Salmonds līdz ar to atkāpās no amata, bet Glāzgovā sākās nekārtības. Šī ir jauna situācija, kurā nepieciešama arī jauna vadība.

“Mans laiks kā līderim ir gandrīz galā... bet Skotijai kampaņa turpinās, un sapnis nekad nemirs,” sacīja Salmonds.  

Britu parlaments Vestminsterā sola strikti pieturēties solījumiem piešķirt Skotijai vairāk pašnoteikšanās.

Vispārējos pārmaiņu vējos par radikālu soli izšķīrušies arī divi Sentendrūsas golfa klubi. Golfa spēle ir viens no tradicionālajiem Skotijas simboliem.  260 gadus gan klubā „Royal”, gan “Ancient” netika uzņemta neviena sieviete. Tagad pienācis īstais laiks pielikt punktu šai tradīcijai un pāršķirt lapu.

Toties nemainīgi savu darbu turpina aušanas stelles, kurās top tradicionālais rūtainais audums. Apliecinot, cik aktuāls referenduma dēļ kļuvis Skotijas temats pasaulē, rūtainais raksts ienāca arī augstās modes namu kolekcijās.  

Jau vēstīts, ka referendumā par atdalīšanos no Lielbritānijas mazliet vairāk nekā puse nobalsojušo Skotijas iedzīvotāju, atbalstīja palikšanu Apvienotās Karalistes sastāvā. Tādējādi neatkarīgas Skotijas valsts izveide ir noraidīta. Pēc Skotijas referenduma, kurā virsroku guva neatkarības pretinieku balsis, abu pušu pārstāvji pauž, ka pārmaiņas tomēr ir gaidāmas. Londona sola virkni jaunumu, lai palielinātu Skotijas parlamenta un iedzīvotāju neatkarību, kā arī aicina apvienoties diskusijā pārējās nācijas – Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti