Skoti cīnās par ES vienoto tirgu un draud Londonai ar neatkarības referendumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena pieļāva iespēju rīkot jaunu neatkarības referendumu. Balsojums notiks, ja netiks ievērotas prasības pēc reģiona lielākas autonomijas Lielbritānija sastāvā un līdzdalības vienotajā Eiropas Savienības (ES) tirgū.

Londona reaģēja, aicinot uz kopīgu darbu, lai panāktu labāko vienošanos Apvienotajai Karalistei. Tikmēr Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tuks brīdināja, ka Lielbritānija nevarēs palikt vienlaikus vienotajā tirgū un atteikties no personu brīvas pārvietošanās principa.  

Jauna Skotijas neatkarības referenduma likumprojekts tiks prezentēts nākamnedēļ, lai par to varētu diskutēt Skotijas parlaments.

Skotijai ir tiesības izvēlēties citādu ceļu, ja tai neļaus aizstāvēt savas intereses esot Apvienotās Karalistes sastāvā, paziņoja Skotijas valdības vadītāja Nikola Stērdžena Skotu Nacionālās partijas ikgadējās konferences delegātiem.  

„Esmu apņēmības pilna, ka Skotijai būs iespēja atkārtoti apsvērt neatkarības jautājumu un to izdarīt, pirms Lielbritānija izstājas no Eiropas Savienības, ja tas būs nepieciešams, lai aizsargātu mūsu zemes intereses,” pauda Stērdžena.

“Tādēļ es varu apstiprināt, ka neatkarības referenduma likumprojekts tiks publicēts nākamnedēļ konsultācijām,” sacīja Stērdžena.

2014.gada neatkarības referendumā 55% skotu nobalsoja par palikšanu Apvienotās Karalistes sastāvā. Tomēr jautājums atkal kļuva aktuāls pēc jūnija referenduma, kurā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības. Vienlaikus tieši Skotijā vairākums – 62% - atbalstīja valsts palikšanu kopienā.

Lai Skotija varētu rīkot neatkarības referendumu, tam piekrišana jādod arī Lielbritānijas parlamentam.

Stērdžena paziņoja, ka starp nākamnedēļ publicētajiem priekšlikumiem būs palikšana Eiropas Savienības vienotajā tirgū, kā arī jaunu pilnvaru piešķiršana Skotijai no Londonas, tostarp iespēja slēgt starptautiskus līgumus un lemt par imigrācijas politiku.

Reaģējot uz to, Lielbritānijas premjeres Terēzas Mejas birojs paziņoja, ka „šis jautājums tika risināts 2014.gadā”, un šobrīd „vajadzētu koncentrēties uz sadarbību, lai panāktu labāko vienošanos Apvienotajai Karalistei”.

Meja paziņojusi, ka jautājums par izstāšanos no Eiropas Savienības jeb “Brexit” nav apspriežams.

Oficiālas sarunas starp Londonu un Briseli vēl nav sākušās. Eiropadomes prezidents Donalds Tusks uzrunā Briseles domnīcā Eiropas politikas centrs ieņēma stingru nostāju. Viņš kritizēja izstāšanās atbalstītāju ideju, ka Lielbritānija varētu saglabāt pieeju vienotajam tirgum, vienlaikus atsakoties no kopienas jurisdikcijas un cilvēku brīvas pārvietošanās principa.

„Šāda pieeja faktiski nozīmē vēlmi radikāli atraisīt saites ar Eiropas Savienību – tas ir tas, ko sauc par „smago Brexitu”. Tas, ka kāds var vienlaikus gan paturēt kūku, gan to apēst – tā ir ilūzija,”  uzsvēra Tusks.

“Visiem, kas tam tic, iesaku vienkāršu eksperimentu – nopērciet kūku, apēdiet to, un tad skatieties, vai tā jums joprojām ir uz šķīvja,” sacīja Tusks.

“Skarbā patiesība ir tāda, ka “Brexit” būs zaudējums mums visiem. Uz galda nevienam nebūs kūku. Būs tikai sāls un etiķis. Es domāju, ka ir bezjēdzīgi spekulēt par „maigo Brexitu” Manuprāt, vienīgā reālā alternatīva „smagajam Brexitam” ir “Brexit” neīstenot. Pat ja šodien teju neviens netic šādai varbūtībai,”  viņš norādīja.

Premjere Meja paziņojusi, ka Lielbritānija līdz nākamā gada marta beigām sāks oficiālas izstāšanās sarunas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti