Skolēnu aizsāktā protestā ASV pieprasa stingrāku ieroču kontroli

Pēc neskaitāmām apšaudēm ASV skolās šodien visā valstī jauniešu aizsākta kustība Vašingtonā un citviet valstī rīko protesta akciju „Gājiens mūsu dzīvības atbalstam”. Šīs akcijas mērķis ir pieprasīt no Savienoto Valstu likumdevējiem, lai viņi pieņem stingrākus ieroču kontroles noteikumus. Organizētāji norādījuši, ka gājiens Vašingtonā pulcēs līdz pat 500 tūkstošiem. Līdzīgi pasākumi plānoti citviet pasaulē. 

Skolēnu aizsāktā protestā ASV pieprasa stingrāku ieroču kontroliHardijs Ventnieks
Protesta akcija „Gājiens mūsu dzīvības atbalstam” finansiāli atbalstījušas tādas slavenības kā amerikāņu televīzijas šova vadītāja Opra Vinfrija, aktieris Džordžs Klūnijs un filmu režisors Stīvens Spīlbergs. Viņi pagājušajā mēnesī katrs noziedoja 500 tūkstošus ASV dolāru, vēsta ASV televīzijas ziņu kanāls CNN.

Saskaņā ar jauniešu aizsāktās kustības vietnes informāciju, Savienotajās Valstīs un citviet pasaulē, tostarp vairākas Eiropas pilsētās - Londonā, Madridē, Parīzē, kā arī Āzijas pilsētās - Tokijā un Seulā, kopumā plānotas vairāk kā 800 protesta akcijas.

Kā ASV televīzijas kanālam „ABC News” norādīja viens no Floridas štata Pārklendas pilsētas Mārdžorijas Stounmenas Daglasas vidusskolas apšaudē izdzīvojušajiem Deivids Hogs, tad „jauniešiem ir apnicis gaidīt uz politiķiem Vašingtonā un citviet valstī, kamēr viņi sāks rīkoties”. Par vilcināšanās iemeslu jaunietis norādījis spēcīgo ieroču lobiju ASV. Tomēr vienlaikus Hogs atzina, ka „jaunieši ir apņēmības pilni mainīt valsti arī bez politiķu līdzdalības”.

Jāņem vērā, ka jauniešu aizsāktā kustība izveidojās pēc 14. februāra, kad Floridas štata vidusskolā, kurā mācās Hogs, kāds bijušais skolnieks nogalināja 17 cilvēkus.

Savukārt trīs dienas pēc notikušā 18 gadus vecā jauniete Emma Gonsalesa pievērsa ASV mediju un visas valsts uzmanību, paziņodama par savu misiju panākt stingrāku ieroču kontroli ASV un ka Pārklendas pilsētā notikušā apšaude būs pēdējā Savienotajās Valstīs.

Dienu vēlāk Mārdžorijas Stounmenas Daglasas vidusskolas jaunieši paziņoja par šo protesta akciju Vašingtonā ar nosaukumu „Gājiens mūsu dzīvības atbalstam”.

Lai arī ASV prezidents Donalds Tramps uzņēma Stounmenas Daglasas vidusskolas apšaudē izdzīvojušos skolniekus Baltajā namā, rosinot apbruņot ar ieročiem skolotājus un nosakot stingrākas pārbaudes personām, kuras vēlas iegādāties ieročus, vēlāk Tramps pārdomāja jautājumā par padziļinātām pārbaudēm ieroču pircējiem, savukārt skolotāju arodbiedrība noraidīja priekšlikumu par mācībspēku apbruņošanu.

Tikmēr Floridas štatā likumdevēji pieņēma vairākus pasākumus stingrāku ieroču kontroles noteikumu saistībā, kuri paredz palielināt vecuma slieksni no 18 līdz 21 gadam, lai varētu iegādāties ieročus, un nosaka arī trīs dienu gaidīšanas posmu, lai tos saņemtu. Tāpat ieviesti citi pasākumi.

Turpretī to nevarētu teikt par ASV prezidenta Donalda Trampa apstiprināto likumu par 2018. gada federālo valsts budžetu. Tajā piešķirtais finansējums un pasākumi, lai mazinātu vardarbības gadījumus, kuros izmantoti ieroči, tiek novērtēti kā maznozīmīgi.

Jaunieši, kuri aizsākuši šo protesta akciju, pieprasot stingrākus ieroču kontroles noteikumus, norādījuši, ka 20. aprīlī notiks kārtējais pasākums. Tajā tiks pieminēti 1999. gadā nogalinātie cilvēki Kolumbijas vidusskolas apšaudē. Tajā dzīvību zaudēja 13 cilvēki, bet 20 tika ievainoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti