Skandināvijas valstīs atšķirīga pieeja cīņā ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Dažādu ierobežojošo pasākumu ieviešana cīņā ar Covid-19 Eiropā un pasaulē atšķiras. Izņēmums nav arī Skandināvijas valstis. Zviedrija nav noteikusi noteikusi bargus ierobežojumus, un tās pieeja, šķiet, ir vismaigākā visā Eiropā, savukārt Dānijā un Norvēģijā ierobežojumi ir stingrāki.

Skandināvijas valstīs atšķirīga pieeja cīņā ar Covid-19
00:00 / 03:55
Lejuplādēt

Viena no pirmajām valstīm Eiropā, kas ieviesa stingrus pasākumus, lai apturētu jaunā koronavīrusa izplatīšanos, bija Skandināvijā esošā Dānija. Valsts, kurā dzīvo vairāk nekā 5,5 miljoni iedzīvotāju, aizliedza pulcēties vienkopus vairāk par desmit cilvēkiem, slēdza "nesvarīgos" veikalus un robežas ārvalstu pilsoņiem. Dānijā līdz šim konstatēti vairāk nekā 5500 inficēšanās gadījumi un miruši 203 cilvēki.

Tiesa, Dānija pievienojusies to dažu valstu pulkam, kas paziņojušas par ierobežojošo pasākumu atvieglošanu. Premjerministre Mete Frederiksena pirmdien norādīja, ka no 15. aprīļa darbu atsāks bērnudārzi, un skolēni līdz sestajai klasei varēs atkal doties uz skolu. Premjere norādīja, ka šis ir pirmais piesardzīgais mēģinājums atvieglot Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Viņa gan brīdināja dāņus, ka tiem jābūt gataviem sadzīvot ar ierobežojumiem mēnešiem ilgi.

No Dānijas uz ziemeļiem esošajā Norvēģijā, kur mīt 5,4 miljoni iedzīvotāju, līdz šim konstatēti vairāk nekā 6000 inficēšanās gadījumi un miris 101 cilvēks. Marta vidū Norvēģijā tika slēgtas sabiedriskās vietas, aizliegti sporta un kultūras pasākumi un noteikti citi ierobežojumi.

Arī Norvēģija iepriekš signalizējusi, ka šomēnes varētu atvieglot dažus ierobežojošos pasākumus. Pirmdien Norvēģijas valdība paziņoja, ka jaunā koronavīrusa uzliesmojumu valstī izdevies pakļaut kontrolei. Vīrusa izplatīšanās temps, proti, cilvēku skaits, ko inficē katrs pacients – valstī ir samazinājies līdz 0,7%. Marta vidū tie bija 2,5%.

Savukārt Norvēģijas kaimiņvalstī Zviedrijā, kurā dzīvo vairāk nekā 10 miljoni iedzīvotāju, līdz šim ir apstiprināti aptuveni 8500 inficēšanās gadījumi un gandrīz 700 nāves gadījumi. Šī valsts nav noteikusi tādus bargus ierobežojošos pasākumus, kādus ieviesušas citas Skandināvijas un Eiropas valstis.

Varasiestādes aicinājušas pilsoņus būt atbildīgiem un ievērot sociālo distancēšanos. Valdība ir aizliegusi pulcēties vairāk par 50 cilvēkiem vienuviet un aizliegusi veco ļaužu pansionātu apmeklējumus, bet pamatskolas, veikali, kafejnīcas, restorāni un bāri joprojām ir atvērti.

Trešdien Zviedrija noraidīja ASV prezidenta Donalda Trumpa apgalvojumus, ka tās pieeja koronavīrusa ierobežošanai ir pārāk maiga un ka šī Skandināvijas valsts "cieš" vairāk nekā citas. Zviedrijas ārlietu ministre Anna Linda nepiekrita Trampa teiktajam, norādot, ka valsts dara aptuveni tādas pašas lietas, ko dara daudzas citas valstis, tikai citādāk. Zviedrijas valdība jau pagājušajā nedēļā noraidīja pārmetumus, ka neko nedara pandēmijas apstākļos, un apgalvoja, ka arī Zviedrijā cilvēku dzīve vairs nenorit, kā ierasts.

73 gadus vecais Zviedrijas karalis Kārlis XVI Gustavs uzrunā tautai pirms Lieldienām uzsvēra, ka Zviedrijas iedzīvotāji šajā krīzē nav vieni. "Esmu redzējis, kā krīzes mums palīdz pārvērtēt un atšķirt svarīgo un nesvarīgo, kā bailes pārvēršas izpratnē par problēmu un to, kā to atrisināt. Un viena lieta, ko esmu iemācījies, ir šāda: lai arī cik dziļa vai ilgstoša ir krīze, tā galu galā beigsies. Un, kad tas notiks, mēs visi iegūsim no šīm pārdomām un spēka, ko tagad demonstrē Zviedrijas tauta," tā karalis.

Zviedrijas pieeja gan varētu mainīties, jo pirmdien tās valdība ierosinājusi likumprojektu, kas uz trim mēnešiem piešķirtu tai papildu pilnvaras cīņā ar jaunā koronavīrusa pandēmiju. Iegūstot šādas papildu pilnvaras, valdība varētu ierobežot pulcēšanos vai slēgt uzņēmumus bez parlamenta apstiprinājuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti