“Es neesmu “labā krieviete”; es esmu ukrainiete. Lai apliecinātu atbalstu Ukrainai, esmu nolēmusi atteikties no uzvārda Ovsjaņņikova un atjaunot savu dzimtas uzvārdu Tkačuka,” ierakstā “Facebook” vēsta Ovsjaņņikova.
Marta vidū viņa sarīkoja protesta akciju Krievijas televīzijas “Pirmā kanāla” ziņu tiešraides laikā, parādoties ēterā ar plakātu, kas nosodīja karadarbību Ukrainā. Ovsjaņņikova šajā kanālā gadiem ilgi strādājusi par ziņu redaktori.
Sociālajos tīklos Ovsjaņņikova skaidroja, ka viņas tēvs ir ukrainis, bet māte – krieviete. Viņa aicināja nekavējoties apturēt karu starp “brāļu tautām”.
Lai gan Krievijā par vēršanos pret “speciālo militāro operāciju” Ukrainā draud ilgs cietumsods, Ovsjaņņikova par savu protesta akciju saņēma salīdzinoši maigu sodu: tiesa viņai piesprieda 30 000 rubļu (ap 245 eiro) naudassodu.
Ovsjaņņikovas rīcība izraisīja ļoti pretrunīgus viedokļus: vieni viņu slavēja par drosmi publiski nostāties pret Kremļa propagandas mašīnu, bet citi norādīja, ka Ovsjaņņikova pati gadiem ilgi kā “Pirmā kanāla” ziņu redaktore bija šīs mašīnas sastāvdaļa.
Ovsjaņņikova taisnojas, ka neuzskata sevi par propagandas izplatītāju, jo “Pirmajā kanālā” viņai bijuši citi darba pienākumi, kas bija saistīti ar starptautisko notikumu atspoguļošanu.
Pēc skandāla Ovsjaņņikova pameta darbu “Pirmajā kanālā”, bet Vācijas laikraksts “Welt” viņai piedāvāja ārštata žurnālistes vietu. Ovsjaņņikova apņēmās gatavot materiālus par norisēm Krievijā un Ukrainā.
Maija beigās viņa uz dažām dienām bija ieradusies Ukrainā, kur apmeklēja Odesu un citas pilsētas. Ovsjaņņikovas vizīte gan izraisīja daudzu ukraiņu nosodījumu, jo ukraiņiem ir bažas, ka viņa ir Krievijas specdienestu aģente. Ovsjaņņikova gan to kategoriski noliegusi.
Ukrainas Dezinformācijas apkarošanas centrs raksturojis Ovsjaņņikovu kā Kremļa “ietekmes aģenti”, jo viņas uzdevums esot pārliecināt Rietumus, ka nepieciešams atcelt vai samazināt sankcijas pret Krieviju, kā arī nepieļaut rusofobijas izpausmes.
Ovsjaņņikova noraida šos pārmetumus un uzsver, ka neaizstāv Putina režīmu.
Ovsjaņņikova nesen saņēma Vāclava Havela vārdā nosaukto balvu par “radošu protestu”. Viņa apsolīja, ka naudas balvu ziedos Ukrainas kara bēgļiem.
Tā kā Ovsjaņņikovas vizīte Ukrainā izraisīja pārsvarā negatīvu rezonansi, viņai nācies steigšus pamest valsti.
Ovsjaņņikova žēlojas, ka tagad tiek vajāta gan Krievijā, gan Ukrainā. “Morāla dilemma. Kuras valsts cietumā man būtu jāsēž? Krievijas vai Ukrainas?” ironizē Ovsjaņņikova.