Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Enefit klienti nesaņem aizsargāto lietotāju atlaides

Sji Dzjiņpins saglabā Ķīnas vadītāja amatu

Sji Dzjiņpins pārvēlēts uz trešo termiņu Ķīnas Komunistiskās partijas vadītāja amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins svētdien pārvēlēts uz trešo termiņu Komunistiskās partijas ģenerālsekretāra amatā.

Sji Dzjiņpins pārvēlēts uz trešo termiņu Komunistiskās partijas vadītāja amatā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Trešais termiņš

Ķīnā valdošās Komunistiskās partijas kongresā pieņemtajos partijas konstitūcijas grozījumos Sji vienbalsīgi atbalstīts kā "partijas kodols". Tas tiek pamatots ar Sji panākumiem, stiprinot valsts armiju un ekonomiku, kā arī partijas autoritāti. Partijas jaunā Centrālkomiteja savā pirmajā plenārsēdē 69 gadus veco Sji pārvēlējusi uz vēl vienu piecu gadu termiņu.

Sji ar pārvēlēšanu uz trešo termiņu jau apsveikuši Krievijas un Ziemeļkorejas līderi.

Martā valdības sēdēs plānots paziņot nākamo valsts prezidentu, kas, visticamāk, būs Sji.

Sji pirms nedēļas kongresa atklāšanā 105 minūtes lasīja ziņojumu, kurā pauda apņēmību turpināt iesākto ceļu vietējo un starptautisko problēmu risināšanā. Aktuāla problēma Ķīnai ir Taivānas jautājums. Sji pagājušo svētdien, atklājot kongresu, kārtējo reizi uzsvēra Pekinas nostāju Taivānas jautājumā, norādot ka sala ir Ķīnas teritorijas sastāvdaļa un ka tās atgūšanai netiek izslēgta arī militāra spēka pielietošana. Taivāna parādās arī partijas konstitūcijas grozījumos. Dokumentā pirmo reizi paredzēts "apņēmīgi iebilst un savaldīt separātistus, kas vēlas "Taivānas neatkarību".

"Saskaroties ar Taivānas neatkarības spēku separātiskajām aktivitātēm un nopietnajām ārējo spēku provokācijām, iejaucoties Taivānas iekšējās lietās, mēs esam apņēmīgi uzsākuši cīņu ar seperātiskumu un iejaukšanos, demonstrējot savu spēcīgo apņēmību un spēju aizsargāt nacionālo suverenitāti un teritoriālo integritāti, nostājoties pret Taivānas neatkarību," viņš sacīja.

Liela ietekme

Pirmajos desmit gados pie varas Sji ir kļuvis par vienu no ietekmīgākajiem mūslaiku Ķīnas līderiem un tiek salīdzināts ar Mao Dzedunu, kurš 1949. gadā proklamēja Ķīnas Tautas Republiku un vadīja valsti ceturtdaļgadsimtu.

Aģentūras "Bloomberg" Ķīnas valdības redaktore Dženija Marša skaidroja, ka pēdējo gadu laikā Sji saskāries ar vairākiem izaicinājumiem: "Sji valdīšanas laikā Ķīna ir kļuvusi noslēgtāka, internets tiek daudz vairāk regulēts, viņš ir saskāries ar pārmetumiem par apspiešanu Siņdzjanas provincē, ko ASV ir nodēvējusi par genocīdu. Viņš ir apspiedis brīvības Honkongā un izvērsis spiedienu pret Taivānu. Tas viss iedragājis attiecības ar Rietumiem un viņa Covid-19 politika, kas sākotnēji bija ļoti veiksmīga mirstības apturēšanā, tagad Ķīnas ekonomikai sagādā problēmas."

Tikmēr Sjao Cjans, tīmekļa vietnes "China Digital Times" galvenais redaktors, pauda, ka partijas kongress uzskatāms par Sji varas zenītu. Sjao ieskatā, Sji būs jāsaskaras ar potenciālu opozīciju dažādos sabiedrības slāņos, tostarp Ķīnas elitē. Redaktora ieskatā, Sji kļūst par arvien ietekmīgāku, bet tajā pašā laikā, ievērojami nedrošāku Ķīnas diktatoru.

Eksperti norāda, ka ciešāk savelkot savus varas grožus un veidojot lojālistu valdību, Sji neatstāj vietu diskusijām, kritikai vai iebildumiem.

Honkongas baptistu universitātes profesors politikas zinātnē Žans Pjērs Kastebans norādīja: "Viņš ir sasniedzis savus mērķus varas konsolidācijas ziņā. Par to nav nekādu šaubu. Vadība, kā jau teicu iepriekš, ir viengabalaināka. Bet problēma ir tā, ka ar virkni viņam piekrītošu vīriešu ir daudz mazāk kritikas un līdzsvara. Protams, var iebilst, ka vienas partijas sistēmā pārbaudes un līdzsvars tik un tā ir ļoti vāji. Bet vismaz agrāk bija vairākas frakcijas, kas cīnījās savā starpā, un tās pārbauda viena otru."

Nākamos piecus gadus partijas vadībā nebūs pašreizējais Ķīnas premjerministrs Li Kecjans, kura vārds nav starp ievēlētajiem partijas Centrālās komitejas locekļiem.

Li jau martā paziņoja, ka pēc diviem amata termiņiem vairs nekandidēs. Tāpat jaunievēlēto Centrālās komitejas locekļu vidū nav pašreizējā parlamenta spīkera Li Džaņšu.

Sji īsā kongresa noslēguma uzrunā pauda pārliecību, ka konstitūcijas grozījumi "nosaka skaidras prasības saglabāt un stiprināt partijas vispārējo vadību".

"Uzdrīkstieties cīnīties, uzdrīkstieties uzvarēt, nolieciet galvas un strādājiet smagi. Ar apņēmību ejiet uz priekšu," viņš sacīja.

Iepriekšējā kongresā 2017. gadā Komunistiskā partija paaugstināja Sji statusu, viņa idejas iekļaujot partijas pamatdokumentā.

Apmēram 2300 delegātu formāli ievēlēja 205 Centrālās komitejas locekļus, kas vadīs partiju nākamos piecus gadus, vēstīja Ķīnas valsts mediji. Martā valdības sēdēs plānots paziņot nākamo valsts prezidentu, kas, visticamāk, būs Sji.

Ārvalstu mediju pārstāvjiem nebija ļauts piedalīties kongresa noslēguma dienas pirmajā daļā, kad, kā domājams, notika balsojums par partijas konstitūcijas grozījumiem.

Eksprezidenta izvešana

Lai gan pasākums visas nedēļas garumā noritēja pēc iepriekš izstrādātas horeogrāfijas, sestdien iepriekšējais Ķīnas prezidents Hu Dzjiņtao tika pavadīts ārā no noslēguma ceremonijas. Oficiāls skaidrojums notikušajam nav sniegts.

79 gadus vecais Hu, kā izskatījās, negribīgi tika pavadīts prom no kongresa, kur sēdēja pirmajā rindā līdzās Sji. Videoierakstā no notikuma redzams, ka apsargs mēģina satvert sēdošo Hu aiz rokas, bet tiek atraidīts. Tad apsargs mēģina pacelt Hu ar abām rokām aiz padusēm. Pēc apmēram minūti ilgas sarunas ar Sji un premjerministru Li, Hu tiek pavadīts ārā no zāles.

Informācija par bijušo prezidentu ātri tika dzēsta no Ķīnas interneta vietnēm.

Pekinas Lielā tautas nama apkaimi apsargā policija, cenšoties novērst jebkādus incidentus.

Pagājušajā nedēļā kāds vīrietis pārsteidza varasiestādes nesagatavotas, uz ceļa pārvada izritinot plakātus ar aicinājumiem atcelt Sji no amata un nosodījumu par valdības darbībām Covid-19 pandēmijas laikā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti