Dienas notikumu apskats

Bemhenam tiesa neatceļ bargo drošības līdzekli apcietinājumu

Dienas notikumu apskats

Līdzšinējā RD opozīcija piesardzīga par varas pārņemšanu; iepriekšējā vadība atzīst kļūdas

Sīrijas valdības spēki pārņēmuši kontroli Manbidžas pilsētā

Sīrijas valdības spēki pārņem kurdu kontrolēto Manbidžu

Sīrijas valdības spēki pirmo reizi pēc sešiem gadiem pārņēmuši savā kontrolē valsts ziemeļos esošo Manbidžas pilsētu. Līdz šim pilsētu kontrolēja Sīrijas kurdu kaujinieki, kuri bija lūguši Sīrijas armijas atbalstu, lai pasargātu pilsētu no Turcijas ofensīvas.

Turcija apgalvo, ka vietējiem kurdiem šādu tiesību prasīt palīdzību nebija, savukārt Krievija notiekošo sauc par ieguldījumu kopējā situācijas stabilizācijā.  

Kaujinieki no grupējuma Kurdu Tautas aizsardzības vienības stratēģisko ziemeļu pilsētu Manbidžu kontrolēja kopš 2016. gada, kad tā tika atkarota radikālajam grupējumam “Daīš” jeb „Islāma valsts”.

Kurdus pilsētā apmācīja un atbalstīja arī ASV sauszemes spēki, un Turcija bija pieprasījusi, lai amerikāņi kurdus no pilsētas izvestu. Taču situācija ievērojami mainījās pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par uzvaru par „Islāma valsti” un amerikāņu spēku izvešanu no Sīrijas.

Pēc šī pārsteidzošā un bieži vien asi kritizētā lēmuma Turcija paziņoja, ka tuvākajos mēnešos uzsāks militāru operāciju gan pret kurdu kaujiniekiem, gan pret “Islāma valsti”. Pēc prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana vārdiem, sākotnējais plāns atbrīvoties no kurdiem Turcijas pierobežā ir aizņēmis pārāk daudz laika.

Turcijas bruņotie spēki pagājušajās nedēļas beigās uzsāka Sīrijas robežas nocietināšanu, kā arī ir īstenojuši jau divus uzbrukumus Sīrijas teritorijā.

Piektdien, 28. decembrī, kurdu kaujinieki, kurus Turcija uzskata par teroristiem, aicināja valdības spēkus aizsargāt pilsētu un izrādīt pretestību Turcijas īstenotajai ofensīvai. Neilgi pēc tam Sīrijas armijas vienības iegāja pilsētā un pacēla virs tās Sīrijas karogu, un šī ir pirmā reize sešu gadu laikā, kad kontrole pār pilsētu ir nonākusi Sīrijas valdībai lojālo spēku rokās.

Valdības paziņojumā norādīts, ka Sīrijas bruņotie spēki pilnībā garantēs Sīrijas pilsoņu un citu pilsētā dzīvojošo personu drošību.

Vienlaicīgi izcelti valsts iedzīvotāju mobilizācijas centieni, saglabājot nacionālo suverenitāti, kas atjauno kopīgo apņēmību sagraut terorismu un padzīt visus iebrucējus.

Notikumu attīstību Sīrijā atzinīgi novērtējusi Krievijas puse. Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs notiekošo Manbidžā nosaucis par pozitīvām tendencēm, kas ļauj paplašināt oficiālās Damaskas kontrolētās teritorijas un ļaus vēl vairāk stabilizēt situāciju reģionā.

Tikmēr Turcija paziņojusi, ka Sīrijas kurdu nemierniekiem nebija tiesību pieprasīt oficiālajai Damaskai palīdzību, aizbildinoties ar vietējo iedzīvotāju interešu aizsardzību.

Turcijas Aizsardzības ministrijā visas iesaistītās puses brīdinātas atturēties no provokatīvām darbībām un paziņojumiem, kas var tikai veicināt nestabilitāti reģionā.

Sagaidāms, ka jau sestdien situācija Sīrijas ziemeļos tiks apspriesta Maskavā, kur tiks uzņemti Turcijas ārlietu un aizsardzības ministri. Tikšanās laikā plānots runāt arī par to, kā abām valstīm turpmāk koordinēt savas darbības.

Krievija jau ilgstoši sniedz nozīmīgu militāro atbalstu Sīrijas valdības spēkiem, savukārt Turcija ir atbalstījusi vairākas nemiernieku grupas, kas cīnās pret prezidenta Bašara al Asada spēkiem. Tāpat kļuvis zināms, ka nākamā gada pirmajā nedēļā Krievijā varētu notikt Sīrijai veltīts samits ar Krievijas, Irānas un Turcijas prezidentu līdzdalību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti