Sīrijas opozīcijas līderis atkāpies; ārvalstis aicina mainīt lēmumu

Sīrijas opozīcijas koalīciju satricinājis tās vadītāja Moaza al Hatiba paziņojums par atkāpšanos no amata. Viņa lēmums tiek saistīts ar nepatiku pret nesen izraudzīto pagaidu premjerministru nemiernieku kontrolētajām teritorijām, un bažām par spiedienu no ārienes. Opozīcijas koalīcijas ģenerālā asambleja Hatiba atkāpšanos gan vēl nav pieņēmusi, un aicina viņu palikt. Demisijas lēmums pieņemts nemierniekiem svarīgā brīdī, jo otrdien Arābu līga lems, vai opozīcijai piešķirt Sīrijas valdībai atņemot krēslu.

Sīrijas opozīcijas grupu apvienoto koalīciju svētdien satricināja tās līdera Moaza al Hatiba paziņojums par atkāpšanos no amata. Nacionālā opozīcijas koalīcija tika izveidota novembrī, un Hatibs tajā pašā dienā tika ievēlēts par tās vadītāju. Par savu lēmumu viņš paziņoja sociālajā tīklā „Facebook”, rakstot, ka demisionē, lai varētu strādāt „izmantojot tādu brīvību, kāda nav iespējama oficiālā institūcijā”. Hatibs pārmeta starptautiskajai sabiedrībai, ka tā noskatās uz Sīrijas civiliedzīvotāju ciešanām, bet nesniedz pietiekamu palīdzību. Viņš arī norādīja, ka jau iepriekš solījis atkāpties, „ja tiks pārkāptas kādas sarkanās līnijas.”

Hatibs nepaskaidroja, kas ir šīs sarkanās līnijas, tomēr analītiķi viņa atkāpšanos saista, tostarp, ar iebildumiem pret izraudzīto pagaidu premjerministru nemiernieku kontrolētajām teritorijām. Pirms nedēļas opozīcijas koalīcijas sanāksmē Stambulā šajā amatā tika ievelētas Gasans Hito - Damaskā dzimis informācijas tehnoloģiju speciālists, kurš vairākas desmitgades dzīvojis ASV. Tomēr vairāki koalīcijas dalībnieki balsojumu boikotēja, jo uzskata, ka Hito kandidatūru uzspiedusi koalīcijā ietilpstošā ietekmīgā „Musulmaņu brālība”, un šajā sakarā izskanējis arī Kataras vārds. Turklāt, viņam nav militāras pieredzes. Iebildumus pret Hito paudis arī opozīcijas militārais spārns - „Brīvā Sīrijas armija”.

Opozīcijas koalīcijas prezidenta birojs un ģenerālā asambleja Hatiba atkāpšanos gan vēl nav pieņēmusi un aicinājusi viņu atgriezties amatā, uzsverot, ka viņš prasmīgi vadījis koalīciju kritiskā brīdī.

Arī Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss brīdinājis, ka Sīrijas opozīcijas grupējumiem ir atkal jāapvienojas, lai novērstu ekstrēmistu ietekmes palielināšanos. Savukārt Katara aicinājusi Hatibu pārdomāt savu lēmumu un nepamest amatu.

Viņš ar paziņojumu par atkāpšanos no amata nāca klājā pāris dienas pirms nozīmīgas Arābu līgas sanāksmes Dohā, Katarā. Samitā paredzēts lemt par to, vai apvienotajai opozīcijai piešķirt Sīrijas valdībai atņemto krēslu. Kāda augstu stāvoša organizācijas amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, aģentūrai AFP paziņojusi, lēmums būšot atbalstošs, un opozīcija ieņems Sīrijas vietu Arābu līgā.

Vienlaikus izskanējušas ziņas, ka Arābu valstis un Turcija ar ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes palīdzību pēdējo mēnešu laikā ievērojami palielinājušas militāro palīdzību Sīrijas nemierniekiem. Par to vēsta laikraksts „The New York Times”, atsaucoties uz gaisa satiksmes datiem un intervijām ar anonīmām amatpersonām un nemiernieku komandieriem. CIP darbinieki palīdzējuši arābu valstīm iepirkt ieročus, tostarp no Horvātijas, kā arī izvērtējuši nemiernieku komandierus un grupējumus, lai noteiktu, kuri saņems piegādātos ieročus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti