Sīrijas opozīcija atsakās no starptautiskajām sarunām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Sīrijas apvienotās opozīcijas līderis Ahmeds Muads Hatibs sestdien asi nosodīja ārvalstu līderus par nespēju rīkoties, lai pārtrauktu gandrīz divus gadus ilgušo asiņaino konfliktu. Viņa komentāri seko Sīrijas Nacionālās koalīcijas paziņojumam, ka šī iemesla dēļ tā boikotēs gan drīzumā gaidāmo „Sīrijas draugu” konferenci, gan divpusējās sarunas ar ASV un Krieviju. Opozīcija arī turpina uzstāt, ka viņiem nepieciešams ne tikai diplomātisks, bet arī militārs atbalsts.

„Starptautiskā klusēšana par noziegumiem, kas katru dienu tiek pastrādāti pret mūsu tautu, ir tas pats, kas piedalīšanās divus gadus ilgstošajās slepkavībās.” Tā teikts apvienotās opozīcijas Sīrijas Nacionālās koalīcijas paziņojumā. Starptautiskās sabiedrības nostāja nosaukta par apkaunojošu, un opozīcija atsakās piedalīties tā dēvētajā Sīrijas draugu sanāksmē Romā nākamnedēļ.

Opozīcijas koalīcija arī pagaidām atcēlusi plānotās divpusējas sarunās ar ASV un Krieviju. Paziņojumā īpaši kritizēta Maskava. Opozicionāri uzskata, ka „Krievijas līderi ir īpaši ētiski un politiski atbildīgi, jo turpina apgādāt Damaskas režīmu ar ieročiem.”

Lielākās opozīcijas grupas- Sīrijas Nacionālās padomes- pārstāvis Salehs Mubaraks televīzijas kanālam „Al Jazeera” norādīja, ka viņi neapmierināt ar to, ka starptautiskā sabiedrība neko nedara, kad prezidenta Bašara al Asada režīms nereaģē uz iniciatīvām konflikta pārtraukšanai. Viņš uzskata, ka sarunās ar režīmu ir jānosaka konkrēti mērķi un termiņš, kad tie jāizpilda. Ja prasītais nav izpildīts, tad jāķeras pie citiem risinājumiem. Pirmām kārtām tas attiecas uz militāro jomu, norādīja Mubaraks:

„Ieroču emargo attiecas arī uz Brīvo Sīrijas armiju. Tas ir jāatceļ. Mums ir vajadzīgi kvalitatīvi ieroči, lai mēs varētu cīnīties pret Asada režīmu. Vēl varētu ieviest arī lidojumu aizlieguma zonu. Mēs vairākkārt esam teikuši, ka neprasām ārvalstu karavīru norīkošanu Sīrijā. Mums pašiem ir pietiekami daudz kaujinieku un karavīru. Bet viņus ir labi jāapbruņo, un jāatbalsta, iespējams, ar lidojumu aizlieguma zonas ieviešanu.”

Eiropas Savienībā ir diskusijas par ieroču embargo atvieglošanu attiecībā uz opozīciju, taču vairākums dalībvalstu nav gatavas šāda soļa speršanai. Baidoties ne tikai par to, ka tad konflikts kļūs vēl asiņaināks, bet arī par ieroču nonākšanu nepareizajās rokās. Salehs Mubaraks atzīst, ka opozīcijas virsvadībai nav pilnīgas kontroles pār visiem kaujinieku grupējumiem, bet uzstāj, ka daļēji par radikālo elementu parādīšanos vainojama arī starptautiskā sabiedrība:

„No vienas puses par radikālo grupējumu parādīšanos ir vainīga starptautiskā sabiedrība. Pirms pusotra gada mēs lūdzām palīdzību. Tolaik Brīvās Sīrijas armijas pārvalde bija lielā mērā centralizēta. Mēs lūdzām palīdzību, tās nebija, un šur tur parādījās radikalizācijas tendences. Bet radikalizēšanās ir sekas Asada režīma brutalitātei.”

Jāpiebilst, ka apvienotās opozīcijas lēmums boikotēt starptautiskās sanāksmes var negatīvi ietekmēt pašas līdera Ahmeda Muaza Hatiba iniciatīvu tomēr rast politisku risinājumu. Viņš nesen apliecināja gatavību tikties ar Asada režīma amatpersonām, kaut gan vairāki citi opozīcijas līderi iniciatīvu nosodīja, to pat uzskatot par nodevību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti