Par to, ka Sīrija ir nosūtījusi Apvienoto Nāciju Organizācijai visus dokumentus, lai nodotu savus ķīmisko ieroču krājumus starptautiskās sabiedrības kontrolē, vakar paziņoja Sīrijas prezidents Bašars al Asads. ANO pārstāvji šos dokumentus ir saņēmuši un tagad sāksies darbs pie tā, lai jau vistuvākajā laikā tiktu parakstīta konvencija par ķīmisko ieroču aizliegumu. Kā aprēķinājuši amerikāņu eksperti, pats ķīmisko ieroču likvidēšanas process pēc tam var aizņemt vairākus gadus.
Taču pēdējā laikā aktualizējusies diskusija arī par to, vai Sīrijas prezidents Bašars al Asads vispār kontrolē savas valsts ķīmiskos ieročus? Kā norāda laikraksts „The Washington Times”, pastāv iespēja, ka kāds no sīriešu ģenerāļiem, iespējams, ir izmantojis šos ieročus bez prezidenta ziņas. Tas var nozīmēt arī to, ka tikpat labi ķīmiskie ieroči var nonākt arī teroristu grupējuma „Al Qaeda” rokās un tas starptautiskās sabiedrības centienus vēl vairāk sarežģīs.
Kā intervijā televīzijas sabiedrībai CNN paudis Brīvās Sīrijas armijas ģenerālis Salims Idriss, laikā, kad starptautiskā sabiedrība mēģina panākt kontroli pār Sīrijas ķīmisko vielu krājumiem, neatbildēts paliek jautājums par to, kas notiks ar raķetēm, lidmašīnām un citu bruņojumu, kuru var izmantot ķīmisko ieroču palaišanai. Tāpat Salims Idriss informējis, ka opozīcija atbalstīs ANO inspektorus, vienlaicīgi norādot, ka Sīrijas režīms ir sācis pārvietot ķīmiskos ieročus uz kaimiņvalstīm:
„Kad viņi ieradīsies mūsu valstī, mēs darīsim visu iespējamo, lai viņiem palīdzētu. Taču es domāju, ka režīms viņiem neļaus doties uz visiem objektiem. Režīms melo jau kopš pašas revolūcijas sākuma un tā var notikt arī, ierodoties ANO inspektoriem. Viņiem tiks teikts, ka nedrīkst pamest viesnīcu drošības apstākļu dēļ un pārbaudes tiks vēlreiz un vēlreiz atliktas. Mums ir informācija, ka Sīrijas režīms ir sācis pārvietot ķīmiskos ieročus uz Libānu un Irāku un tas sāk uzvesties kā Sadams Huseins. Mēs baidāmies, ka pēc Apvienoto Nāciju un starptautiskās sabiedrības misijas šie ieroči tiks izmantoti pret mums.”
Kaimiņos esošās Izraēlas specdienesti gan nekādu kustību uz Libānas vai Irākas robežas nav novērojuši, bet Irākas varas iestādes ģenerāļa Idrisa izplatīto paziņojumu nosaukušas par nepamatotu.
Bet tikmēr arī laikraksta „The Washington Post” rīcībā nonākusī informācija liecina, ka
Sīrijas valdības spēku īpašo uzdevumu vienība vēl pirms kāda laika ir pārvietojusi ķīmisko ieroču krājumus uz 50 dažādām vietām visā Sīrijas teritorijā. Kā norāda laikraksts, atsaucoties uz ASV izlūkošanas amatpersonu teikto, ieroču pārvietošana sākusies jau aptuveni pirms gada, taču neilgi pēc tam, kad ASV prezidenta Baraka Obamas paziņojumi par iespējamiem triecieniem pret Sīriju kļuva daudz agresīvāki, aktivitāte kļuvusi vēl lielāka.
Laikraksta avoti arī atklājuši, ka Sīrijas rīcībā varētu būt aptuveni tūkstoš tonnu dažādu ķīmisko vielu, taču iespējams, ka šis skaitlis ir daudz lielāks un izlūkdienestu dati pašlaik ir daudz nenoteiktāki, nekā pirms sešiem mēnešiem. Laikraksts arī norāda, ka šādas darbības varētu ievērojami sarežģīt darbu Savienotajām Valstīm, ja tās tomēr izlemtu veikt triecienus dažādiem objektiem Sīrijā.
Bet tikmēr Apvienoto Nāciju organizācija paziņojusi, ka ir gatava nosūtīt uz Sīriju miera uzturēšanas spēkus, kuri varētu apsargāt ķīmisko ieroču arsenālus. ANO ģenerālsekretāra vietnieks miera uzturēšanas operāciju jautājumos Ervē Ladsuss gan uzsvēris, ka šādai darbībai ir nepieciešama ANO Drošības Padomes sankcija.